آیا Windows Defender کافی است؟
بهترین ضدویروس برای ویندوز 10 چیست؟
ویندوز 10 مثل ویندوز 7 شما را برای نصب یک ضدویروس به دردسر نمی‌اندازد. از ویندوز 8 به بعد، ویندوز یک ضدویروس داخلی با نام Windows Defender درون خود دارد. اما آیا این بهترین راهکار برای حفاظت از کامپیوتر است؟به اندازه کافی خوب عمل می‌کند؟ Windows Defender آخرین نسخه Microsoft Security Essentials، یک برنامه ضدویروس از شرکت مایکروسافت است که برای ویندوز 7 عرضه شد. حالا این برنامه درون ویندوز جاسازی شده و سطح پایه حفاظت ضد ویروسی را برای کامپیوترهای ویندوز 10 حاصل می‌کند.

آیا Windows Defender کافی است؟
این ضدویروس به صورت پیش‌فرض روی ویندوز اجرا می‌شود. Windows Defender به صورت خودکار برنامه‌هایی که باز می‌کنید را اسکن کرده و آخرین به‌روزرسانی‌ها برای شناسایی ویروس‌های جدید را از Windows Update دانلود می‌کند و رابط کاربری‌ای در اختیار شما می‌گذارد که می‌تواند پیچیده‌ترین اسکن‌ها را انجام دهید.

اما این ضدویروس چقدر خوب عمل می‌کند؟ خب، اگر بخواهیم راستش را بگوییم، ضدویروس مایکروسافت وقتی پای تست‌های نرم‌افزاری قیاسی به میان می‌آید، از ضدویروس‌های دیگر کمی عقب‌تر است. پیش‌تر هم هشدارهایی در این زمینه داده شده بود و نگرانی ما بیشتر به این خاطر بود که قبلا از محصول ضدویروس مایکروسافت خیلی تعریف کرده بودیم.

Windows Defender مزایای بسیاری دارد. درون خود ویندوز جاساز شده است، شما را با پیام‌های پیاپی آزار نمی‌دهد و درخواست پول نمی‌کند و از رقبای خود سبک‌تر است. این ضدویروس داده‌های وب‌گردی شما را جمع‌آوری نمی‌کند و از آن‌ها پول در نمی‌آورد. چنان که بعضی برنامه‌های ضدویروس رایگان شروع به این کار کرده‌اند تا از این راه سودی بدست آورند.

به طور کلی Windows Defender حفاظت بدی را در اختیار شما نمی‌گذارد. البته با فرض این‌که ویندوز‌تان را به‌روز نگه دارید (که حالا به صورت خودکار انجام می‌شود) و از یک مرورگر به‌روز استفاده کنید، از افزونه‌های بالقوه خطرناک مثل جاوا دوری کنید. Windows Defender و ترکیب آن با کارهای پیش‌گیرانه‌ای که باید برای امنیت کامپیوتر انجام دهید، یک حفاظت خوب را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

علی‌رغم امتیازات پایینی که Windows Defender از AV-Test گرفته است (فقط 0.5 از 6 در زمینه حفاظت)، اما Windows Defender، حدود 95 درصد از بدافزارهای شایع و متداول در ماه ژوئن 2015 و همچنین 85 درصد از حملات روز صفر (zero-day) را شناسایی کرده است. BitDefender از پس صد درصد و صد در صد نمونه‌های ازمایشی بر آمد و Kaspersky هم صد درصد و 95 درصد را شناسایی کرد. بنابراین علی‌رغم این اختلاف زیاد در امتیازات، Windows Defender باز هم کارش را خوب انجام می‌دهد. در گذشته مایکروسافت مدعی شده بود که تمرکزش روی بدافزارهایی است که در دنیای واقعی شایع هستند و در این آزمایش‌ها گنجانده نشده‌اند و دیگر فروشندگان ضد ویروس محصولاتشان را طوری سامان‌دهی کرده‌اند که در این آزمایش‌ها خوب عمل کنند. در هرحال مایکروسافت دیگر در مورد نتایج آزمایش‌ها اظهار نظری نمی‌کند.

ویندوز 10 هم شامل همان حفاظت‌های جانبی مختلفی است که در ویندوز 8 معرفی شده بود. مثلا فیلتر SmartScreen که راه شما را برای دانلود و اجرای بدافزار سد می‌کند. کروم و فایرفاکس هم Safe Browsing (وب‌گردی امن) شرکت گوگل را در خود دارند که دانلود بسیاری از بدافزارها را مسدود می‌کند.

Windows Defender در کنار یک عقل سلیم و دیگر کارهای پیش‌گیرانه امنیتی، احتمالا برای اکثر کامپیوترهای شخصی کفایت می‌کند. البته اگر مدام در حال دانلود اپلیکیشن‌های غیرقانونی هستید و فعالیت‌هایی با ریسک بالا دارید، شاید بهتر باشد بی‌خیال Windows Defender شوید و ضدویروسی را به خدمت بگیرید که در برابر مجموعه‌ای از بدافزارهای نمونه که در آزمایش‌های نرم‌افزارهای ضدویروس استفاده می‌شوند، بهتر عمل می‌کند.

از نرم‌افزار ضد سو استفاده MalwareBytes هم استفاده کنید
ما همچنین پیشنهاد می‌کنیم که از یک برنامه ضد سو استفاده برای حفاظت از مرورگر وب و افزونه‌ها استفاده کنید؛ چرا که این‌ها بیشتر هدف مهاجمین قرار می‌گیرند. نرم‌افزار ضد سو استفاده MalwareBytes برنامه پیشنهادی ماست. عملکرد آن مشابه ابزار امنیتی EMET خود مایکروسافت است. اما رابط کاربری کاربرپسندتری دارد و قابلیت‌های امنیتی بیشتری ارائه می‌کند. این برنامه کمک می‌کند تا تکنیک‌های سو استفاده‌گری معمول را سد کنید، حتی اگر حملات روز صفری باشند که تا حالا مشاهده نشده‌اند. نرم‌افزار ضد سو‌استفاده MalwareBytes، برای مثال تمام آن حملات روز صفر فلشی که اخیرا در مورد آن‌ها شنیده‌اید را سد می‌کند. این نرم‌افزار، مرورگر، افزونه‌ها و دیگر اهدافی که محاجمان مورد هدف قرار می‌دهند را مستحکم می‌کند و از شما در مقابل تکنیک‌های شایع حملات حفاظت می‌کند.

Windows Defender در کنار نرم‌افزار ضد سو استفاده MalwareBytes یک ترکیب خوب، رایگان و بدون دردسر از برنامه‌های امنیتی است که ما آن را برای امن نگه داشتن کامپیوترهای عادی ویندوز 10 توصیه می‌کنیم. کامپیوترهای شخصی با ویندوز 10 Enterprise اغلب Windows Defender و Microsoft EMET  را به طور همزمان اجرا می‌کنند اما Windows Defender و MalwareBytes برای یک کامپیوتر معمولی خانگی ترکیب بهتری است.

(خود MalwareBytes یک برنامه قوی ضدبدافزار است که به عنوان مکمل هر برنامه ضدویروسی، از جمله Windows Defender، به خوبی عمل می‌کند. این نرم‌افزار قابلیت پیدا کردن برنامه‌های بالقوه ناخواسته و دیگر junkware هایی را دارد که یک ضد‌ویردس معمولی نمی‌تواند پیدا کند، اما نرم‌افزار ضد سو استفاده MalwareBytes یک برنامه جداگانه است.)

اما بهترین ضدویروس کدام است؟
بسیار خب، شاید شما با Windows Defender خشنود نیستید و می‌خواهید ضدویرورس دیگری را بجای آن انتخاب کنید. اگر به دنبال یک محصول ضدویروس پولی هستید، Kaspersky و BitDefender دائما در رتبه‌های بالای آزمایش‌های ضدویروس‌های مختلف قرار دارند. شاید بخواهید خودتان کمی بیشتر تحقیق کنید و آخرین نسخه‌های آزمایش‌ها را خودتان امتحان کنید و ببینید کدام برنامه‌های ضدویروس بهترین عملکرد را دارند. اما اگر حاضرید دست داخل جیب‌تان کنید، Kaspersky و BitDefender هر دو گزینه‌های قوی و قابل احترامی هستند.

اگر به دنبال یک راهکار رایگان هستید، Windows Defender انصافا خوب کار می‌کند. اما اگر چیز دیگری می‌خواهید، حتما از نصب هر نوار ابزار و افزونه‌ مرورگری که ضدویروس می‌خواهد نصب کند اجتناب کنید. شرکت‌های ارائه کننده ضدویروس‌های رایگان برای درآوردن مخارجشان به این نرم‌افزارهای جانبی و جمع‌آوری داده روی آورده‌اند.

وقتی یک ضدویروس ثالث نصب می‌کنید، Windows Defender به طور خودکار خود را غیرفعال می‌کند و اگر آن ضدویروس ثالث را حذف کنید مجددا خود را فعال می‌کند. این برنامه طوری طراحی شده که سر راه قرار نگیرد.

هر ضدویروسی که انتخاب کنید از کامپیوتر شما به طور کامل محافظت نمی‌کند. اگر برنامه‌های مضر را دانلود و نصب می‌کنید، دیر یا زود به دردسر خواهید افتاد. انتخاب یک ضدویروس که امتیازات بهتری در برابر بدافزارهایی که شاید هرگز با آنها روبرو نشوید کسب کرده است، شاید به امن‌تر بودن شما کمک کند، اما انجام پیش‌گیری‌های امنیتی مهم‌تر هستند.

و در آخر، در نظر داشته باشید که این روزها ترسناک‌ترین حملات، حملات روز صفر هستند که از حفره‌های افزونه‌های مرورگرها و خود افزونه‌ها برای دست‌کاری سیستم شما استفاده می‌کنند. نرم‌افزار ضد سو استفاده MalwareBytes احتمالا به نسبت ضد‌ویروس‌های جایگزین، امنیت بهتری در برابر خطرناک این حملات ارائه می‌کند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟