رزبری‌پای زیرو دابلیو وارد بازار می‌شود
کامپیوتر ده دلاری با قابلیت‌های وای‌فای و بلوتوث
با این‌که اخبار پیرامون رزبری‌پای خیلی کم و فاصله بین آن‌ها زیاد است ولی وقتی یک خبر جدید منتشر می‌شود، ارزش این را دارد که با دقت آن را بررسی کرد. خبر جدیدی که به‌تازگی درباره بردهای کوچک و توانای رزبری‌پای منتشر شده حاکی از عرضه یک کامپیوتر 10 دلاری است.

این‌طور که گفته می‌شود رزبری‌پای زیرو (Raspberry Pi Zero) یک برد ۵ دلاری است که ظاهرا نخستین بار در اکتبر سال 2015 میلادی در دسترس قرار گرفت و توانایی و قدرت محاسباتی آن نسبت به پای اصلی 40 درصد بیشتر بود. حدود یک سال از آخرین رونمایی رسمی خانواده رزبری‌پای سپری شد تا با رزبری‌پای 3 آشنا شدیم. اما حالا شاهد یک محصول جدید هستیم. محصولی که از نظر اندازه چیزی بین یک کارت اعتباری و برد پرچم‌دار این خانواده است. نام این کامپیوتر جدید "رزبری‌پای زیرو دابلیو" (Raspberry Pi Zero W) است.

حرف W که در نام این محصول دیده می‌شود، دقیقا بیانگر ویژگی‌های جدید این کامپیوتر کوچک است: ارتباطات بی‌سیم. دیگر مشخصات آن مشابه مدل قبلی است: پردازنده یک هسته‌ای یک گیگاهرتز Broadcom BCM2835؛ 512 مگابایت رم و هدر 40 پین. ولی در مدل W دو مورد دیگر به طراحی "زیرو" اضافه شده است: وای‌فای 802.11n و بلوتوث 4.0.

مطلب پیشنهادی

با این دستگاه وای‌فای مرده را زنده کنید!
معرفی توسعه‌دهنده وای‌فای خانگی TL-WA850RE تی‌پی‌لینک

اگر ایده پیاده‌سازی یک پروژه کم هزینه با استفاده از برد رزبری را در سر داشتید ولی به دلیل نبود ارتباط وای‌فای در مدل زیرو از آن صرف‌نظر کرده بودید، بهتر است دوباره برنامه خود را مرور کنید.

البته ویژگی‌های جدید زیرو هزینه‌هایی هم دارد. مدل زیرو هم‌چنان با همان قیمت 5 دلار عرضه می‌شود ولی مدل زیرو دابلیو 10 دلار قیمت‌گذاری شده که باید به آن مالیات هم اضافه کرد. مؤسسه رزبری‌پای علاوه بر این؛ قاب‌های خاص با درهای قابل تعویض را ارائه می‌دهد که در واقع نسخه‌های کوچک‌تر قاب اصلی رزبری‌پای است که حدود دو سال پیش عرضه شد.

محصول جدید رزبری زیرو دابلیو با قیمت 10 دلار هنوز ارزش تهیه دارد. بدون شک؛ پروژه‌هایی که پیش از این با استفاده از برد رزبری ساخته شده‌اند حالا با اضافه شدن قابلیت‌هایی نظیر وای‌فای و بلوتوث ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کنند.

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال