راه‌کاری تازه برای بهینه‌سازی مصرف انرژی
ساخت منبع تغذیه هوشمند برای دستگاه‌های اینترنت اشیا
محققان دانشگاه MIT موفق به ساخت یک نوع منبع تغذیه جدید برای دستگاه‌های کوچک الکترونیکی شدند که انرژی را به‌صورت ذره‌ذره مصرف می‌کند. با استفاده از این منبع تغذیه؛ دستگاه به‌جای این‌که با جریان پیوسته برق روشن شود؛ از بسته‌های کوچک انرژی برای استارت‌ استفاده می‌کند.

1606683296_1_0.gif

خیلی از مبدل‌های برق یک ولتاژ پیوسته تولید می‌کنند. پس برای دستگاه‌های کوچک مانند سنسورها و سایر دستگاه‌هایی که نیاز ندارند همیشه روشن باشند؛ کارایی زیادی ندارند. "آزمایشگاه فناوری‌های میکروسیستم‌ها" دانشگاه MIT منبع تغذیه‌ای درست کرده‌اند که انرژی را بر اساس نیازی که وجود دارد ارسال می‌کند و زمانی‌که نیازی به آن نباشد به حالت سکون می‌روند.

«آرون پایدیماری»؛ که قبلا در تیم MTL بوده؛ می‌گوید: "عموما؛ مبدل‌ها یک انرژی الکتریکی ساکن دارند که در واقع انرژی است که حتی زمانی‌که نیاز به تولید جریان برق ندارند؛ مصرف می‌کنند. پس‌ به‌عنوان مثال؛ اگر این توان ساکن یک میکروآمپ باشد؛ حتی اگر یک نانوآمپ بکشد؛ باز هم جریانی معادل یک میکروآمپ مصرف می‌شود. مبدلی که من درست کرده‌ام می‌تواند حتی روی طیف وسیعی از جریان‌های مختلف راندمان خودش را حفظ کند."

مطلب پیشنهادی

هکرها به‌کمک اینترنت اشیا شبکه یک دانشگاه را از کار انداختند

ورودی که این مبدل می‌گیرد حداکثر 3.3 ولت است و بعد آن را به 0.9 ولت کاهش می‌دهد. پایدیماری در ادامه می‌گوید: "این روند به پکت‌ها یا بسته‌های انرژی بستگی دارد. شما این سوییچ‌ها را دارید و داخل مبدل برق یک القاگر و یک خازن وجود دارد و تنها کاری که انجام می‌دهید روشن و خاموش کردن سوییچ‌هاست."

از این جمله پایدیماری نتیجه می‌گیریم که یک سنسور روشن می‌شود؛ شرایط خاصی را چک می‌کند و بعد خاموش می‌شود. این کار می‌تواند به‌صورت مداوم اتفاق بیافتد و دستگاه IoT فقط مقدار بسیار ناچیزی از انرژی را مصرف می‌کند. این میزان برای چک کردن شرایط و محاسبه کافی است.

با این‌حال؛ راه‌کار هوشمندانه‌ای توسط محققان MIT ارائه شده است. به‌طور خلاصه؛ اگر دستگاه تنها در حال حس کردن باشد و هیچ کار دیگری انجام ندهد تنها چند بسته کوچک انرژی منتشر می‌شود. اگر دستگاه در حال پخش و توزیع باشد آن‌وقت در هر ثانیه باید چیزی حدود یک میلیون بسته منتشر شود. یعنی می‌توان بخشی از دستگاه را با انرژی پایین‌تر اجرا کرد و تنها زمانی که نیاز بود انرژی بیشتری ارسال شود. گفته می‌شود این راه‌کار باعث می‌شود میزان مصرف انرژی حدود 50 درصد کاهش پیدا کند در نتیجه کنترل و روشن کردن دستگاه‌های Iot به‌ویژه در زمان‌هایی که انرژی کمی در اختیار است آسان‌تر می‌شود.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟