پردازنده Mali-G71 MP20 پردازنده آدرنو 540 را شکست داد
05/02/1396 - 22:00
پردازنده گرافیکی نسخه اگزینوسی گلکسی اس 8 قدرتمندتر از نسخه اسنپدراگونی است!
به تازگی سایت جی‌اس‌ام‌آرنا (gsmarena) نتایج بنچمارک‌های گرافیکی دو نسخه مختلف گوشی هوشمند گلکسی اس 8 پلاس (Samsung Galaxy S8+) را منتشر کرد. طبق این بنچمارک‌ها پردازنده گرافیکی نسخه اگزینوسی گلکسی اس 8 از نسخه اسنپدراگونی آن قدرتمندتر است! با سایت شبکه همراه باشید.

سامسونگ مانند روالی که اغلب سال‌های گذشته در پیش گرفته بود، گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس را هم از نظر سیستم روی چیپ (SoC) در دو نسخه مختلف عرضه کرد. نسخه اصلی و جهانی این دو اسمارت‌فون با تجهیز به تراشه اگزینوس 8895 سامسونگ روانه بازار شدند و نسخه خاص آن که در برخی بازارهای جهانی از جمله ایالات متحده عرضه می‌شود به تراشه اسنپدراگون 835 مجهز شد.

مطلب پیشنهادی

گلکسی اس 8 بخریم یا اس 8 پلاس؟
کدام نسخه از پرچمدار سامسونگ انتخاب بهتری است؟

تا چند سال پیش تراشه‌های سری اگزینوس سامسونگ از نظر قدرت عملکرد و به ویژه قدرت پردازش گرافیکی از سری تراشه‌های اسنپدراگون ضعیف‌تر بودند. کوالکام تراشه‌های اسنپدراگون را به پردازنده گرافیکی سری آدرنو (Adreno) مجهز می‌کرد، اما تراشه‌های اگزینوس سامسونگ از پردازنده گرافیکی سری Mali بهره می‌بردند. از آنجایی که پردازنده‌های گرافیکی سری آدرنو بسیار قدرتمند هستند، این موضوع سبب می‌شد تا نسخه اگزینوسی پرچمداران سامسونگ از نظر قابلیت پردازش گرافیکی نسبت به نسخه اسنپدراگونی آن‌ها تا حدی ضعیف‌تر باشند. اما حال در این روند تغییر ایجاد شده است!

طبق تازه‌ترین گزارش‌هایی که از سوی سایت جی‌اس‌ام‌آرنا منتشر شده، قدرت پردازنده گرافیکی نسخه اگزینوسی گلکسی اس 8 از نسخه اسنپدراگونی این محصول بیشتر است! این موضوع نشان می‌دهد که سامسونگ تقریبا توانسته خود را به برترین شرکت تولید کننده تراشه‌های موبایلی تبدیل کند. این امر از زمانی که کوالکام برای تولید تراشه اسنپدراگون 835 دست به دامان سامسونگ شد، تقریبا قابل پیش‌بینی بود.

همانطور که اشاره کردیم، نسخه اسنپدراگونی گوشی هوشمند گلکسی اس 8 از تراشه اسنپدراگون 835 بهره می‌برد و نسخه اگزینوسی آن به تراشه اگزینوس 8895 مجهز است. تراشه اسنپدراگون 835 از پردازنده گرافیکی آدرنو 540 بهره می‌برد که یک پردازنده گرافیکی بسیار قدرتمند است. در سمت مقابل اگزینوس 8895 به پردازنده گرافیکی Mali-G71 MP20 مجهز شده که پیش‌بینی می‌شد قدرت عملکرد آن از پردازنده گرافیکی آدرنو 540 کمتر باشد. بنابراین سایت جی‌اس‌ام‌آرنا بنچمارک‌های مربوط به سنجش قدرت عملکرد دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگون گلکسی اس 8 پلاس را منتشر ساخت. در بررسی سایت مذکور از بنچمارک‌های Geekbench 3 در دو حالت تک هسته‌ای و چند هسته‌ای، Geekbench 4 در دو حالت تک هسته‌ای و چند هسته‌ای، AnTuTu 5، AnTuTu 6، GFX 3.1 Manhattan (onscreen)، GFX 3.1 Manhattanم(onscreen) و چند بنچمارک دیگر استفاده شده است.

نکته جالب توجه در این بود که نسخه اگزینوسی گلکسی اس 8 پلاس سامسونگ توانست در بررسی صورت گرفته عملکرد بهتری از نسخه اسنپدراگونی آن داشته باشد. بنابراین نه تنها پردازنده گرافیکی Mali-G71 MP20 تراشه اگزینوس 8895 از پردازنده گرافیکی آدرنو 540 تراشه اسنپدراگون 835 ضعیف‌تر نیست، بلکه تا حد ناچیزی از آن قدرتمندتر هم بودن است. پس دیگر نباید نگران ضعیف‌تر بودن قابلیت پردازش گرافیکی نسخه اگزینوسی گوشی هوشمند گلکسی اس 8 و اس 8 پلاس سامسونگ باشیم.

البته باید اشاره داشته باشیم که نسخه اسنپدراگونی گوشی هوشمند گلکسی اس 8 پلاس در حالت تک هسته‌ای بنچمارک Geekbench 3 امتیاز بهتری نسبت به نسخه اگزینوسی این محصول کسب کرده است، اما با این حال در مجموع نسخه اگزینوسی گلکسی اس 8 پلاس سامسونگ است که برتری کلی را در مقایسه با نسخه اسنپدراگونی آن ارائه می‌کند. نظر شما در رابطه با این موضوع چگونه است؟ آیا این موضوع به آن معناست نیست که سامسونگ توانسته به برترین برند تولید کننده تراشه موبایلی در دنیا تبدیل شود؟

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟