اپل برای واقعیت افزوده برنامه‌ریزی ویژه‌ای دارد
25/11/1395 - 00:51
تیم کوک: واقعیت افزوده ایده‌ای به بزرگی ایده اسمارت‌فون‌ها است!
آقای تیم کوک (Tim Cook) مدیرعامل شرکت بزرگ اپل بار دیگر اظهارات جدیدی در مورد فناوری واقعیت افزوده (Augmented Reality)، پتانسیل بالای آن و علاقمندی خود در این زمینه منتشر کرد! آقای کوک عقیده دارد که واقعیت افزوده ایده‌ای به بزرگی ایده اسمارت‌فون‌ها است که می‌تواند در آینده نزدیک تحولی عظیم را ایجاد کند! با کنار هم قرار دادن اظهارت فعلی و پیشین اپل می‌توانیم به طور قطع مدعی شویم که اپل برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای واقعیت افزوده و طراحی گجت‌های مبتنی بر این فناوری دارد. با سایت شبکه همراه باشید.

1606683296_1_0.gif

اپل یکی از نوآورترین یا شاید هم نوآورترین شرکت تولید اسمارت‌فون و گجت‌های هوشمند باشد. اپل همواره ثابت کرده که به دنبال ایده‌های نو و با پتانسیل بالاست و با سرمایه‌گذاری در موارد این چنینی روز به روز به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا می‌کند. یکی از زمینه‌هایی که تا پیش از این احتمال می‌رفت اپل بر روی آن انگشت گذاشته و برنامه‌ریزی دقیقی برای توسعه آن داشته باشد، مربوط به فناوری واقعیت افزوده می‌شد! اگرچه اپل به طور رسمی اطلاعاتی در رابطه با این موضوع و انجام پروژه‌های مرتبط با واقعیت افزوده ارائه نکرده بود، اما اقدامات مشکوکی که انجام می‌داد تصور فعالیت اپل بر روی فناوری واقعیت افزوده را در پی داشت.

مطلب پیشنهادی

واقعیت افزوده را داخل کوله پشتی بگذارید و از آن لذت ببرید
پروژه سری که میلیاردها دلار برای آن جذب سرمایه شده

به عنوان مثال اپل طی چند سال گذشته برخی از افراد و حتی شرکت‌های مستعد و فعال در زمینه واقعیت افزوده را جذب خود کرد. این موضوع نشان می‌داد که اپل در پشت پرده تلاش کند تا اقداماتی برای توسعه فناوری واقعیت افزوده و شاید طراحی گجتی مبتنی بر این فناوری انجام دهد. آقای تیم کوک چند باز پیش از این علاقمندی خود را در مورد واقعیت افزوده عنوان کرده بود و اشاره داشت که این فناوری نسبت به واقعیت مجازی (Virtual Reality) برتری دارد و از پتانسیل بالاتری برخوردار است. این اظهارت آقای کوک بیش از پیش نشان داد که اپل برای واقعیت افزوده برنامه‌ریزی ویژه‌ای دارد، اما با این حال خبر رسمی در این رابطه منتشر نشد!

چندی پیش آقای رابرت اسکابل (Robert Scoble) اشاره کرد که اپل تقریبا ساخت عینک واقعیت افزوده خود را به پایان رسانده و شاید از این عینک در کنار آیفون 8 و طی دهمین سالگرد رونمایی از آیفون‌هایش پرده‌برداری کند! اطلاعات دقیق‌تر مربوط به این موضوع را می‌توانید از مقاله "آیا عینک AR اپل در کنار آیفون 8 رونمایی می‌شود؟" مطالعه کنید. حال آقای تیم کوک بار دیگر در اظهارات جدیدی به علاقمندی خود در مورد واقعیت افزوده اشاره کرده است و می‌گوید که واقعیت افزوده از نظر پتانسیل، ایده‌ای هم‌تراز با ایده ساخت اسمارت‌فون‌ها محسوب می‌شود و می‌تواند در آینده مانند این محصولات فراگیر گردد! با توجه به این صحبت‌های آقای کوک می‌توانیم طور قطع مدعی شویم که اپل از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای واقعیت افزوده داشته و به‌زودی نتیجه فعالیت‌های خود را رونمایی می‌کند. خلاصه‌ای از مجموعه اظهارات آقای تیم کوک به شرح زیر است:

«من در رابطه با واقعیت افزوده بسیار هیجان زده هستم، چرا که واقعیت افزوده برخلاف واقعیت مجازی انسان را از محیط حقیقی دور نمی‌کند بلکه سبب می‌شود تا محیط واقعی پیش روی ما ضمن ادغام با شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای تکمیل‌تر و دلپذیرتر شود. بنابراین واقعیت افزوده منجر می‌شود تا محیطی کامل‌تر پیش روی انسان قرار گیرد. اغلب افراد تمایل ندارند که برای مدت زمان طولانی خود را در محیطی غیر واقعی و محدود شده ببینند و به نوعی خود را در محیط مجازی این چنینی (واقعیت مجازی) زندانی کنند! اما واقعیت افزوده رویکردی متفاوت دارد و مشکلات واقعیت مجازی را به کل رفع می‌کند.

به نظر من واقعیت افزوده ایده‌ای به بزرگی ایده ساخت اسمارت‌فون‌ها است و مانند این گجت‌ها فراگیر می‌شود. گوشی‌های هوشمند برای تمام افراد در سراسر دنیا طراحی شده‌اند و محدود به افراد خاص یک منطقه، یک کشور، یک بازار یا هر چیز دیگری نمی‌شوند. به بیان کلی اسمارت‌فون‌ها محصولاتی برای همه افراد هستند و من عقیده دارم که واقعیت افزوده هم به همین اندازه فراگیر و همه جانبه می‌شود. واقعیت افزوده من را هیجان زده می‌کند چون می‌تواند به شیوه‌های مختلفی منجر به بهبود زندگی انسان‌ها شود و در عین حال نقش یک فناوری سرگرم کننده را هم ایفاء کند. من به واقعیت افزوده مانند یک فناوری ریشه‌ای و هسته‌ای نگاه می‌کنم. به نظرم واقعیت افزوده می‌تواند منجر به بهبود زندگی ما انسان‌ها شود و این بیش از هر چیزی من را علاقمند این تکنولوژی می‌کند.»

از اظهارات آقای تیم کوک می‌توان نتیجه‌گیری کرد که اپل به شدت علاقمند توسعه واقعیت افزوده است و بدون تردید با تلاش زیادی در این زمینه فعالیت می‌کند. مطمئن هستیم که تاکنون اپل در این راستا به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست یافته است. نکته‌ای که در اظهارات آقای تیم کوک می‌تواند آن را درک کرد مربوط به استفاده از واقعیت افزوده به منظور بهبود و افزایش کیفیت زندگی انسان‌ها می‌شود. کاملا مشخص است که اپل تنها در پی ایجاد یک بستر سرگرم کننده نیست و قصد دارد که از واقعیت افزوده به منظور ارتقاء سطح کیفیت زندگی انسان‌ها استفاده کند. نظر شما در رابطه با این موضوع چگونه است؟

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟