هشت فناوری نوظهور که آینده را دگرگون خواهند کرد (4)
گوشی‌های هوشمند فوق‌شخصی
21 ژانویه 2014 بود که تظاهرکنندگان جمع شده در میدان استقلال شهر کیف یک پیامک دریافت کردند. رئیس جمهور اوکراین، ویکتور یانوکوویچ، هنوز بر مسند قدرت بود و با مخالفان مقابله می‌کرد. پیامک از شماره 111 ارسال شده و متن آن از این قرار بود: «مشترک گرامی، شما به‌عنوان مشارکت‌کننده در یک آشوب انبوه ثبت شده‌اید.» این پیامک که تصور می‌شود توسط دستگاه امنیتی یانوکوویچ برای گوشی‌های درون محدوده تظاهرات ارسال شده باشد، گواهی است بر این‌که یک تلفن همراه چگونه می‌تواند به‌عنوان ابزار نظارتی استفاده شود.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «چشم‌انداز فناوری در سال 2015» است. برای دریافت کل این پرونده ویژه اینجا را کلیک کنید. 
کمی بعد، یک مرد اوکراینی به دفتری نامشخص در نشنال هاربر در مری‌لند وارد شد و از شخصی با نام فیل زیمرمن درخواست کمک کرد. زیمرمن یک متخصص رمزنگاری است. شرکت او (Silent Circle) به رمزنگاری تماس‌های صوتی، پیام‌های متنی و هر فایل پیوستی می‌پردازد. اگر کسی از سایلنت سیرکل استفاده کند، تماس‌های وی از طریق سرورهای شرکت انجام و در تلفن شخص مقابل رمزگشایی می‌شود. این خدمات پیامک‌های ناخواسته را در محدوده ایستگاه‌های مشخص مسدود نمی‌کند، اما می‌تواند جلو استراق سمع را بگیرد و مانع شود که جاسوس از شماره فردی مطلع شود که با آن تماس گرفته یا به آن پیامک داده شده است. به‌زودی کدهای دسترسی سایلنت سیرکل به دست سامان‌دهندگان تظاهرات در قلب کیف رسید. زیمرمن می‌گوید: «چنین محیط‌هایی به پیاده‌سازی گسترده‌ای از فناوری رمزنگاری نیاز دارند.»

مدل‌های تازه تلفن همراه که با تمرکز بر امنیت و حریم خصوصی ساخته می‌شوند، بازتاب‌دهنده دوران اسنودن هستند.

در سال‌های گذشته، ثابت شده است مکان‌هایی همچون کیف تنها محیط‌هایی نیستند که افراد به حریم خصوصی که زیمرمن عرضه‌ می‌کند، نیاز پیدا می‌کنند. اسنادی که ادوارد اسنودن، پیمان‌کار سابق سازمان امنیت ملی امریکا فاش کرد، نشان می‌دهند که این سازمان مقادیر کلانی اطلاعات از پلتفرم‌های رایانش ابری و خدمات‌دهندگان بی‌سیم جمع‌آوری می‌کند. شماره‌هایی که افراد عادی با آن‌ها تماس می‌گیرند و زمان تماس‌ها جزء این اطلاعات هستند. البته فقط دولت نیست که می‌تواند شهروندان را زیر نظر بگیرد؛ سایت‌ها، تبلیغات‌چی‌ها و حتی فروشندگان سعی می‌کنند حرکات افراد را درون فروشگاه زیر نظر بگیرند. گوشی‌های هوشمند نوین و برنامک‌هایی که روی آن‌ها اجرا می‌شوند، طوری طراحی شده‌اند که حجم بزرگی از داده را گردآوری و ارسال کنند؛ اطلاعاتی از قبیل موقعیت مکانی، تاریخچه وب‌گردی، عبارات مورد جست‌وجو و فهرست دفترچه تلفن.

زیمرمن سازنده نرم‌افزار حریم خصوصی کلید بلک‌فون است. او می‌گوید: «همان‌طور که استیو جابز گفت، برای ساخت یک نرم‌افزار خوب ابتدا باید سخت‌افزار خوب بسازیم.»

زیمرمن در تابستان راه جدیدی برای مبارزه پیدا کرد؛ یک اسمارت‌فون به‌شدت امن با نام Blackphone. این محصول که با سرمایه‌گذاری مشترک سایلنت سیرکل و شرکت‌های دیگر تولید می‌شود، از ابزارهای رمزنگاری زیمرمن و امکانات حفاظتی دیگری استفاده می‌کند. بلک‌فون از یک نسخه ویژه آندروید با نام PrivatOS استفاده می‌کند که جلو لو رفتن داده‌های گوشی را می‌گیرد. با وجود این‌که گوشی‌های امن خاص مدت‌ها است در دست ارتش و رهبران دولت‌ها بوده‌اند، این تلاش تازه نشان از تغییر این رویکرد به‌سوی بازار عمومی دارد که تلفن‌هایی بسیار امن‌تر و خصوصی‌تر در آن یافت می‌شوند.

بلک‌فون از یک نسخه ویژه آندروید با نام PrivatOS استفاده می‌کند که جلو لو رفتن داده‌های گوشی را می‌گیرد.

بلک‌فون که قیمت آن با اشتراک سرویس‌های حریم خصوصی‌ 629 دلار است، یکی از ده‌ها نشانه‌ای است مبنی بر این‌که دست‌اندرکاران دنیای فناوری در حال واکنش نشان دادن به افشاسازی‌های اسنودن هستند. چنین کوششی نیازمند رمزنگاری گسترده‌تری از ترافیک عادی وب است. استفن فارل، یک متخصص علوم کامپیوتر در Trinity College Dublin است که چنین تلاش‌هایی را از طریق پروژه Internet Engineering Task Force مدیریت می‌کند. طبق اظهارات وی، تلفنی که ارتباطات را رمزگذاری می‌کند و رخنه‌های لو رفتن داده را می‌بندد، بخشی اجتناب‌ناپذیر از استراتژی است. او می‌گوید: «به‌شخصه دوست دارم تلفنی با پیکربندی مناسب‌تر برای حفظ حریم خصوصی داشته باشم که محاظفت ‌شده‌تر باشد.»

دستاورد
تلفن‌های همراهی برای مشتری عام که حداقل اطلاعات شخصی را ارسال می‌کنند.

چرا مهم است
دولت‌ها و تبلیغات‌چی‌ها به جمع‌آوری جزییات شخصی از گوشی‌ها می‌پردازند.

بازیگران اصلی
 بلک‌فون
 کریپتوفون
 وایسپر سیستمز

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟