فایروال‌های مناسب برای شبکه‌های متوسط و بزرگ
10 فایروال‌ سخت‌افزاری برتر برای محافظت از شبکه‌های سازمانی
هنگامی که قصد پیاده‌سازی یک شبکه محلی سازمانی یا سوهو را داریم، فایروال یکی از مولفه‌های کلیدی است که به آن نیاز داریم، زیرا نقش مهمی در کاهش حمله‌های سایبری و نشت اطلاعات دارد. دیوارهای آتش به دو گروه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تقسیم می‌شوند که هر یک مزایای خاص خود را دارند. هنگامی که قصد پیاده‌سازی یک شبکه سازمانی را دارید، پیشنهاد ما این است که از دیوارهای آتش سخت‌افزاری استفاده کنید، زیرا مزایای قابل توجهی در اختیارتان قرار می‌دهند. ما می‌توانیم از تجهیزات اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه برای شبکه‌های سوهو و شبکه‌های تجاری در مقیاس کوچک استفاده کنیم، اما هنگامی که صحبت از دیوارهای آتش به میان می‌آید باید کمی بیشتر هزینه کنیم تا مطمئن شویم کسب‌وکارمان به واسطه یک نشت اطلاعات یا حمله هکری با مشکل جدی روبه‌رو نخواهد شد. هر زمان که هکرها موفق شوند به شبکه محلی کسب‌‌وکاری وارد شوند، در ادامه قادر به انجام انواع مختلفی از اقدامات مجرمانه هستند که سرقت اطلاعات یکی از آن‌ها است. به همین دلیل باید کمی بیشتر هزینه کنیم و دیوار آتش قدرتمندی برای محافظت از شبکه محلی سازمانی خریداری کنید.

دیوارآتش سخت‌افزاری چیست؟

دیوارآتش سخت‌افزاری، دستگاه فیزیکی است که برای مرزبندی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان دقیق‌تر، میان شبکه محلی و شبکه‌های عمومی مثل اینترنت قرار می‌گیرد تا بتواند بر ترافیک شبکه ورودی و خروجی نظارت کرده و کنترل‌های دسترسی و دیگر خط‌مشی‌های امنیتی را اعمال کند. دیوارهای آتش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، ویژگی‌های مختلفی برای اعمال مرزبندی در اختیار کارشناسان شبکه قرار می‌دهند که از مهم‌ترین آن‌ها باید به فیلتر آدرس اینترنتی، سامانه پیشگیری از نفوذ (IPS) و نظارت بر ارتباطات وای‌فای و سیمی اشاره کرد. 

دیوارآتش سخت‌افزاری چگونه کار می‌کند؟

یک دیوارآتش سخت‌افزاری برای محافظت از شبکه‌های محلی درست پس از لینک ارتباطی یا به بیان دقیق‌تر، روتر قرار می‌گیرد. این حرف بدان معنا است که کابل‌های شبکه که ترافیک و داده‌ها از آن‌ها عبور می‌کنند، به پورت‌های دیوارآتش متصل می‌شوند تا همه‌چیز زیر نظر قرار گیرد. 

هنگامی که ترافیک وارد دیوارآتش می‌شود، بازرسی می‌شود و با خط‌مشی‌های ازپیش‌تعریف‌شده مورد بررسی قرار می‌گیرد. در سطوح بالاتر، دیوارهای آتش به‌شکلی پیکربندی می‌شوند که توانایی مسدودسازی انواع مختلفی از ترافیک‌ها را دارند. به‌طور مثال، قادر به مسدودسازی ترافیک بر مبنای آدرس‌های آی‌پی، دامنه‌ها و غیره هستند. علاوه بر این، قادر به مسدودسازی ورودی هر پورت استفاده‌نشده یا مشکوک در شبکه هستند که ممکن است ترافیک خاصی از آن‌ها عبور کرده یا به آن‌ها وارد شود. 

امروزه بخش عمده‌ای از دیوارهای آتش مجهز به کنترل‌های دسترسی اضافی و قابلیت‌های بازرسی امنیتی هستند. آن‌ها ممکن است از تکنیک تشخیص امضا یا یادگیری ماشین برای تجزیه‌و‌تحلیل ترافیک شبکه به‌منظور مخرب بودن یا اختصاص خط‌مشی‌های کنترل دسترسی در ارتباط با منابع خاصی استفاده کنند. همه این فیلترها و مکانیزم‌های حفاظتی به ایمن‌سازی شبکه و سیستم‌های متصل به آن در برابر سوءاستفاده کمک می‌کنند.

تنظیمات پیشرفته یک دیوارآتش سخت‌افزاری می‌تواند با اعمال خط‌مشی‌های امنیتی پیشرفته یک گام پیش‌تر برود. این خط‌مشی‌ها می‌توانند به شناسایی بدافزارهای بالقوه، تهدیدات روز صفر، حملات باج‌افزاری، دسترسی غیرمجاز و مجموعه‌ای از بردارهای حمله کمک کنند. به بیان دقیق‌تر، عملکرد یک دیوارآتش سخت‌افزاری به پیکربندی‌ درست، اعمال خط‌مشی‌های دقیق و کنترل دسترسی به منابع بستگی دارد. 

دیوارآتش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری چه تفاوت‌هایی با یک‌دیگر دارند؟

دیوارهای آتش سخت‌افزاری تنها گزینه در دسترس نیستند. یک شرکت ممکن است از یک دیوارآتش نرم‌افزاری برای پیشبرد اهداف استفاده کند. تفاوت اصلی دیوارهای آتش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این است که دیوارآتش سخت‌افزاری به‌شکل یک دستگاه فیزیکی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، در حالی که دیوارآتش نرم‌افزاری روی سامانه‌ها نصب می‌شود. با توجه به این‌که دیوارهای آتش سخت‌افزاری منابع پردازشی مخصوص به خود را دارند عملکرد بهتر و سریع‌تری نسبت به نمونه‌های‌ نرم‌افزاری دارند، منابع سیستمی را اشغال نمی‌کنند و نیازی نیست روی هر ماشین به‌شکل جداگانه دیوارآتش را نصب کرد. یک مثال رایج از دیوارآتش نرم‌افزاری، نمونه‌ای است که روی سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک قرار دارد. این دیوارهای آتش از مولفه‌های داخلی سیستم‌عامل هستند و قابلیت اجرا روی هر سخت‌افزاری را دارند. 

دیوارهای آتش سخت‌افزاری چه مزایایی دارند؟

دیوارهای آتش سخت‌افزاری که به‌عنوان تجهیزات فیزیکی در شبکه مستقر می‌شوند، در مقایسه با فایروال‌های نرم‌افزاری، مزایای زیر را ارائه می‌دهند:

  • امنیت یکپارچه و پایدار: دیوارهای آتش نرم‌افزاری نصب‌شده روی کامپیوترها ممکن است پیکربندی‌های مختلفی داشته باشند، مگر این‌که پیکربندی بر مبنای خط‌مشی تعیین‌شده از سوی کارشناسان امنیت، انجام شود. دیوارهای آتش نرم‌افزاری ممکن است غیرفعال شوند یا سطوح امنیتی متفاوتی داشته باشند، اما دیوارهای آتش سخت‌افزاری از تمام دستگاه‌های تحت شبکه به یک شکل محفاظت می‌کنند. 
  • حفاظت مستقل: یک دیوارآتش نرم‌افزاری روی هر سیستمی که اجرا می‌شود، بخشی از منابع سیستمی را اشغال می‌کند. منابعی که باید در اختیار برنامه‌های کاربردی و کلیدی قرار گیرد. در نقطه مقابل، یک دیوارآتش سخت‌افزاری، ملزومات سخت‌افزاری خاص خود را دارد، به این معنا که افزایش حجم ترافیک یا الزامات امنیتی باعث نمی‌شود تا عملکرد آن کاهش پیدا کند.
  • مدیریت ساده: یک دیوارآتش نرم‌افزاری باید روی هر سامانه به‌شکل جداگانه پیکربندی، مدیریت و به‌روز شود تا مکانیزم حفاظتی یکپارچه‌ای را در برابر تهدیدات سایبری ایجاد کند. در نقطه مقابل، یک دیوارآتش سخت‌افزاری، راه‌حلی است که از تمامیت شبکه محافظت می‌کند. در این حالت، هرگونه به‌روز‌رسانی یا تغییر پیکربندی باعث می‌شود تا روی همه دستگاه‌های محافظت‌شده اعمال می‌شود، بدون آن‌که مجبور به انجام کار اضافی باشیم.
  • امنیت بهبودیافته: دیوارآتش سخت‌افزاری به‌جای آن‌که به منابع سامانه‌ها نیاز داشته باشد، سخت‌افزار اختصاصی خود را دارد که باعث می‌شود به منابع قدرتمندتری برای مقابله با تهدیدات سایبری دسترسی داشته باشد. 
  • ارائه دید متمرکز و یکپارچه: اجرای دیوارهای آتش نرم‌افزاری روی هر دستگاه شبکه به این معنا است که کارشناسان فناوری اطلاعات‌ دید کاملی در مورد شبکه ندارند و برای جمع‌آوری اطلاعات درباره عملکردهای تجهیزات تحت شبکه باید کارهای بیشتری انجام دهند، در حالی که دیوارآتش سخت‌افزاری تمامی اطلاعات نظارت و ورود به شبکه را در یک دستگاه تجمیع می‌کند. 

آشنایی با 10 مورد از برترین دیوارهای آتش سخت‌افزاری

در ادامه به معرفی 10 دیوارآتش سخت‌افزاری می‌پردازیم که توسط برندهای مختلفی تولید شده‌اند و هر یک ویژگی‌های کاربردی خوبی برای محافظت از شبکه در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند. 

1. Bitdefender BOX

یک راه‌حل سخت‌افزاری است که برای محافظت از شبکه‌های محلی، خانگی و دستگاه‌های شخصی در دسترس کاربران قرار دارد و شامل نرم‌افزار رایگان Bitdefender Total Security است. Bitdefender BOX قابلیت‌های امنیت سایبری خوبی ارائه می‌دهد که از مهم‌ترین آن‌ها باید به محافظت از همه دستگاه‌های شبکه حتا نقاط پایانی که امکان نصب ضدویروس روی آن‌ها وجود ندارد (تجهیزات اینترنت اشیاء)، اشتراک یک‌ساله نرم‌افزار Bitdefender Total Security، مرکز امنیت شبکه BOX برای نظارت و مدیریت اکوسیستم شبکه، مرور ایمن، فیلتر محتوا، پیشگیری از فیشینگ و هشدارهای نفوذ به شبکه، پروفایل‌های هوشمند برای مدیریت امن تجهیزات و ارزیابی آسیب‌پذیری و حفاظت در برابر حمله‌های جست‌وجوی فراگیر اشاره کرد. 

Bitdefender BOX راه‌حل یکپارچه‌ای ارائه می‌دهد که می‌تواند به گیت‌وی یا روتر در شبکه متصل شود. این دستگاه یک گیگابایت حافظه اصلی از نوع DDR3 به همراه 4 گیگابایت حافظه داخلی دارد. Bitdefender BOX یک راه‌حل قدرتمند امنیت سایبری ارائه می‌کند و گزینه مناسبی برای محافظت از شبکه‌های محلی سوهو یا سازمانی است. 

2. Cisco Firepower

دیوارآتش نسل بعدی (NGFW) است که برای محافظت از شبکه‌های سازمانی در برابر حملات سایبری پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرد. سری Firepower در مدل‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند که هر یک مشخصات سخت‌افزاری مخصوص به خود را دارند. این مدل‌ها توانایی مدیریت ترافیک در مقیاس 890 مگابیت بر ثانیه تا 190 گیگابیت بر ثانیه را دارند. از قابلیت‌های کاربردی خوبی که Cisco Firepower ارائه می‌کند باید به یکپارچه‌سازی مکانیزم‌های حفاظتی پیشرفته در برابر بدافزار‌ها و سامانه پیشگیری از نفوذ نسل بعدی (NGIPS)، اثر بخشی 99 درصدی برای مسدودسازی تهدیدات و فیلتر آدرس‌های اینترنتی، به‌روز‌رسانی مستمر از طریق داشبورد واحد Cisco Talos، خودکارسازی وظایف امنیتی از طریق یک پلت‌فرم واحد، دسترسی به مرکز مدیریت دفاعی ابرمحور سیسکو، توانایی تعریف طیف گسترده‌ای از خط‌مشی‌های امنیتی و غیره اشاره کرد.  

Cisco Firepower سازگاری کاملی با محیط‌های دیجیتال متشکل از ملزومات سخت‌افزاری مختلف دارد. همان‌گونه که اشاره شد، انواع مختلفی از این دیوارهای آتش سخت‌افزاری وجود دارند که هر یک توان پردازشی مختلفی را ارائه می‌کنند و امکان نصب آن‌ها در رک‌ها وجود دارد. با این توصیف باید بگوییم که Cisco Firepower راه‌حل‌ امنیتی یکپارچه و کارآمدی در اختیار کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ قرار می‌دهد. همچنین، اگر از محصولات سیسکو در شبکه سازمانی استفاده می‌کنید، این محصول به بهترین شکل توانایی یکپارچه شدن با آن‌ها را دارد. 

3. CUJO AI Smart Internet Security Firewall

یک دیوارآتش مبتنی بر هوش مصنوعی است که راه‌کارهای قدرتمندی برای محافظت از شبکه تجاری و مقابله با تهدیدات مبتنی بر شبکه در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد. این دیوارآتش با نوآوری‌های اختصاصی برخواسته از هوش مصنوعی و تحلیل‌های دقیق قادر به مقابله با بردارهای حمله به‌ویژه بردارهای حمله روز صفر است. از قابلیت‌های کلیدی CUJO باید به حفاظت جامع از تجهیزات اینترنت اشیاء، باتری لیتیوم یونی برای پایداری در ارائه خدمات حتا در زمان قطعی برق، شناسایی فعالیت‌های مخرب، اسکن ترافیک آنلاین و جلوگیری از فیشینگ، کنترل‌های ایمنی برای کودکان مانند محدودسازی ساعات کاری آنلاین، نصب سریع و توانایی نظارت بر آن از طریق برنامه‌های قابل نصب روی تجهیزات سیار، پشتیبانی از ترافیک تا یک گیگابیت و غیره اشاره کرد.

CUJO AI Smart Internet Security Firewall یک دستگاه جمع‌و‌جور و قابل حمل است که به کاربران اجازه می‌دهد از شبکه به‌خوبی محافظت کنند. 

4. Fortinet FortiGate® 6000F Series

دیوارهای آتش فورتی‌گیت (FortiGate Fortinet)، از محصولات موفق و قدرتمند بازار دیوارهای آتش هستند. این دیوارآتش‌‌های در گروه فایروال‌های NGFW قرار می‌گیرند و توانایی مقابله با طیف گسترده‌ای از حمله‌های سایبری را دارند. علاوه بر این، قادر هستند با شبکه‌های گسترده-نرم‌افزار‌محور (SD-WAN) یکپارچه شوند و تونل‌های رمزگذاری‌شده مبتنی بر IPSEC را تعریف کنند. FortiGate ویژگی‌های کاربردی مختلفی را ارائه می‌کند که از مهم‌ترین آن‌ها باید به وجود پردازنده‌های نسل بعدی واحد پردازش هم‌افزایی (SPU) مخفف Synergistic Processing Unit برای دستیابی به حداکثر سرعت، تاخیر بسیار کم در بازه 2 میکروثانیه، پیشگیری از نفوذ بر مبنای ارزیابی ناهنجاری در زمان واقعی، اولویت‌بندی ترافیک و صف‌بندی برای بهبود عملکرد شبکه، بازرسی‌های امنیتی در زمان کم و انجام سریع عملیات رمزگذاری و رمزگشایی و توانایی کار با طیف گسترده‌ای از تجهیزات شبکه اشاره کرد. 

این دیوارآتش سخت‌افزاری به مکانیسم‌های حفاظتی دیگری مثل تشخیص ناهنجاری‌ها از طریق به‌کارگیری الگوریتم‌های یادگیری ماشین، تامین امنیت ابری و محافظت از شبکه‌های مبتنی بر اعتماد صفر تجهیز شده است.

5. Netgear ProSAFE

نت‌گیر یک دیوارآتش سخت‌افزاری قدرتمند دارد که قادر به پیاده‌سازی شبکه‌های خصوصی مجازی است که به کلاینت‌ها یا شعب یک سازمان اجازه می‌دهد به‌شکل ایمنی به شبکه سازمانی و منابع آن دسترسی داشته باشند. Netgear ProSAFE مجهز به ویژگی‌های کلیدی خوبی است که از مهم‌ترین آن‌ها باید به انتقال امن داده‌ها از طریق شبکه‌های عمومی یا خصوصی، پیاده‌سازی انعطاف‌پذیر و ارائه پورت‌های گیگابیتی، تعیین قواعد دیوارآتش قابل تنظیم برای بهبود امنیت، فیلترسازی بر مبنای کلمات کلیدی در آدرس‌های اینترنتی، محافظت از شبکه در برابر حمله‌های DDoS و هشدارهای امنیتی بلادرنگ، پردازش سریع عملیات شبکه و احراز هویت برای مقابله با دسترسی‌های غیرمجاز اشاره کرد. به‌طور کلی، Netgear ProSAFE یک راه‌حل امنیتی شبکه 360 درجه برای شرکت‌های متوسط که شعب مختلفی دارند ارائه می‌کند. 

6. Palo Alto Networks PA-7000 Series 

دیوارهای آتش سخت‌افزاری سری 7000 شرکت Palo Alto Networks راه‌حل‌ امنیتی جامعی برای محافظت از شبکه‌های سازمانی در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند. این دیوارهای آتش توانایی یکپارچه شدن با Microsoft Azure Directory، راه‌حل‌های مجازی‌سازی سیتریکس و مولفه‌های زیرساختی شبکه‌ها را دارند. 

از قابلیت‌های کلیدی مهم سری PA-7000 باید به وجود دیوارآتش نسل بعدی مجهز به هوش مصنوعی با بالاترین میزان اثربخشی، توانایی پشتیبانی از تجهیزات اینترنت اشیاء و شبکه‌های 5G،  تجزیه‌و‌تحلیل رفتار برای شناسایی دستگاه‌های مشکوک و پیشنهادهایی برای تعریف بهتر خط‌مشی‌های امنیتی، ارائه گزارش‌های دقیق درباره برنامه‌ها و میزان استفاده آن‌ها از شبکه، تعریف گروه‌های کاربری پویا برای تعیین تصمیمات امنیتی، توانایی پشتیبانی از ماشین‌های مجازی و غیره اشاره کرد. 

دیوارهای آتش سری PA-7000 قادر هستند از تجهیزات اینترنت اشیاء محافظت کرده و مانع انجام فعالیت‌های مخرب در شبکه شوند. به‌طوری‌که حتا توانایی شناسایی ترافیک رمزگذاری‌شده مخرب را نیز دارند. همچنین، این دیوارهای آتش مجهز به مکانیزم پیشگیری از آلودگی WildFire هستند که از یادگیری ماشین و تجزیه‌وتحلیل مبتنی بر ابر برای شناسایی تهدیدات زمان واقعی استفاده می‌کند.

7. Netgate pfSense Security Gateway Appliances

این دیوارآتش سخت‌افزاری بر مبنای مشارکت pfSense (سازمان نرم‌افزاری فعال در زمینه ساخت فایروال‌های منبع‌باز) و شرکت امنیت سایبری Netgate ساخته شده است. از ویژگی‌های کلیدی این دیوارآتش باید به وجود پردازنده‌های پیشرو در صنعت (ARM Cortex، Intel Atom یا Intel Xeon) در ساخت آن، حافظه رم از 1 تا 16 گیگابایت و 8 تا 150 گیگابایت حافظه داخلی، پشتیبانی تجاری از شبکه‌های سازمانی سطح بالا، نظارت بر عملکرد شبکه و گزارش‌‌دهی بلادرنگ برای فعالیت‌های مشکوک، وجود نرم‌افزار دیوارآتش منبع‌باز (pfSense) به‌منظور کاهش هزینه‌ها و غیره اشاره کرد. 

8. SonicWall Network Security Firewalls

این دیوار آتش سخت‌افزاری به‌منظور پاسخ‌گویی به نیازهای کسب‌وکارهای کوچک طراحی شده است. به همین دلیل، قابلیت استفاده از آن‌ در شبکه‌های کوچک تا متوسط وجود دارد. از ویژگی‌های کلیدی دیوار آتش SonicWall باید به توانایی ادغام با شبکه گسترده-نرم‌افزار محور، رمزگشایی SSL/TLS تا 5 گیگابیت بر ثانیه، بازرسی حافظه عمیق در زمان واقعی برای مسدود‌سازی بدافزارهای ناشناخته، تعریف خط‌مشی‌های امنیتی یکپارچه، توانایی محافظت از تجهیزات اینترنت اشیاء و ارائه یک کنسول مدیریتی محلی یا ابرمحور برای نظارت بر عملکرد دیوارآتش اشاره کرد. دیوارآتش SonicWall یک راهکار عالی برای شرکت‌هایی با دفاتری با اندازه و نیازهای امنیتی متفاوت است. فناوری RTDMI اختصاصی این دیوار آتش توانایی مقابله با بدافزارهای شناخته‌شده و ناشناخته را دارد و قادر است بدون آن‌که عملکرد شبکه کاهش پیدا کند، تهدیدات مخرب را به سرعت شناسایی کند. 

9. Sophos XG Firewall

دیوارهای آتش سوفوس یکی دیگر از محصولات شناخته شده بازار امنیت هستند که توانایی رسیدگی به ترافیک‌های در مقیاس گیگابیت را دارند. دیوارهای آتشی که توانایی محافظت از ابرهای عمومی و خصوصی را دارند. از ویژگی‌های کاربردی دیوارآتش Sophos XG Firewall باید به مدیریت یکپارچه تهدیدات، از جمله گزارش‌های امنیتی و ردیابی امن برنامه‌های وب، جعبه شن برای شناسایی تهدیدات از طریق به‌کارگیری فناوری یادگیری عمیق SophosLabs، فیلتر هرزنامه، جلوگیری از فیشینگ و شناسایی تهدیدات ایمیلی، توانایی تعریف شبکه خصوصی مجازی و محافظت از SD-WAN، تجزیه و تحلیل عمیق استفاده از وب، شناسایی برنامه‌هایی که به منابع مشکوک برون سازمانی متصل می‌شوند و غیره اشاره کرد. 

این دیوارآتش سخت‌افزاری مجهز به ویژگی اختصاصی دیگری است که Security Heartbeat نام دارد و سلامت شبکه شما را بررسی می‌کند و علائم هشدار‌دهنده‌ای در مورد هرگونه تهدید احتمالی ارائه می‌کند. همچنین، توانایی یکپارچه شدن با Intercept X، نرم‌افزار امنیتی شبکه سوفوس را دارد تا یک مکانیسم حفاظتی یکپارچه را ارائه کند. 

10. WatchGuard Firebox (T35 and T55)

دیوارآتش سخت‌افزاری WatchGuard گزینه مناسبی برای شرکت‌های کوچک است و تمام ویژگی‌هایی را که در یک راه‌حل مدیریت تهدید یکپارچه به آن نیاز دارید در اختیارتان قرار می‌دهد. از ویژگی‌های کاربردی ارائه‌شده توسط WatchGuard Firebox باید به ارائه راهکارهای قدرتمند برای محافظت از شبکه‌های سیمی و بی‌سیم، ضدویروس داخلی، توانایی تعریف شبکه خصوصی مجازی، اسکن سریع و اسکن کامل شبکه، توانایی پشتیبانی از حداکثر 200 کاربر احراز هویت‌ شده، محافظت در برابر حملات DOS، شناسایی بارداده‌های مخرب و غیره اشاره کرد. دیوارهای آتش T-35 و T-55 گزینه‌های مناسبی برای استقرار در شرکت‌های کوچکی است که شبکه محلی آن‌ها میزبان انواع مختلفی از تجهیزات شبکه است. 

کلام آخر

دیوارهای آتش سخت‌افزاری راهکارهای قدرتمندی برای محافظت از شبکه در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند. هر دو گزینه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب درست به شرایط شرکت، شبکه سازمانی و عوامل دیگری بستگی دارد. فراتر از انتخاب یک دیوارآتش سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری، نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که دیوارآتشی را خریداری کنید که ویژگی‌های لازم برای محافظت از سازمان در برابر تهدیدات سایبری را ارائه کند. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه کمی بیشتر هزینه کنید و گزینه مناسبی را خریداری کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟