مشخصات سخت‌افزار مورد نیاز برای نصب و ارتقا
چگونه سیستم خود را به ویندوز 10 ارتقا دهیم؟
زمانی‌ که در حال خواندن این ویژه‌نامه هستید، ویندوز 10 رسماً عرضه شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. سیستم‌عاملی که بعد از گذشت یک مسیر طولانی و پشت سر نهادن فراز و نشیب‌های بسیار سرانجام در اختیار کاربران قرار گرفت. ویندوز 10 سرآغازی بر یک شروع است. شروعی که تأثیرات آن شاید در کوتاه‌مدت به‌طور ملموس قابل مشاهده نباشد، اما مایکروسافت حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده و تمام بخش‌ها و امکانات این شرکت را در تعامل مستقیم با گروه طراحی ویندوز 10 قرار داده است. تمام امکانات و تجهیزات مایکروسافت به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط با گروه طراحی قرار داشتند. به‌طور مثال، موتور جست‌وجوی بینگ نقش مهمی در آینده این سیستم‌عامل و مؤلفه‌‌های جانبی آن ایفا خواهد کرد. کورتانا دستیار شخصی تعامل مستقیمی با بینگ خواهد داشت (این ویژه‌نامه بر مبنای بیلد 10159 تنظیم شده است).

ارتقا به ‌ویندوز 10 چگونه است؟
اگر بگوییم نحوه ارتقا به ویندوز 10 خود یک داستان جداگانه است، شاید اغراق نکرده باشیم. از زمان عرضه نخستین پیش‌نمایش ویندوز 10 تا به امروز، از سوي مایکروسافت و سایت‌های معتبر خبری صحبت‌های گوناگونی درباره نحوه ارتقا به ویندوز 10 مطرح شده است. نخستین بار اعلام شد، ارتقا به ویندوز 10 برای کاربران سیستم‌عامل‌های ویندوز 7 و خانواده ویندوز 8 رایگان است. اندک زمانی بعد، منابع خبری به نقل از مایکروسافت اعلام کردند به‌روزرسانی مختص کاربرانی است که از نسخه قانونی ویندوزهای یاد شده استفاده می‌کنند. مدتی بعد اعلام شد به‌روزرسانی برای کاربران Windows Insider به‌صورت رایگان خواهد بود. 
سایت Thenextweb به نقل از مایکروسافت در ارتباط با نحوه ارتقا به ویندوز 10 چنین نوشته است: «اینسایدرهای ویندوز 10 کسانی هستند که مایکروسافت آن‌ها را آزمایش‌کنندگان عمومی بتا می‌نامد. این آزمایش‌کنندگان زودتر از کاربران دیگر به ویژگی‌های متعددی که در تاریخ 29 ژوییه  به‌طور رسمی عرضه خواهد شد، دسترسی خواهند داشت. اینسایدرها نسخه نهایی (RTM) را از طریق یک به‌روزرسانی دریافت خواهند کرد. درست به همان شکلی که از نخستین روز عرضه بیلدهای آزمایشی آن‌ها را دریافت کرده‌اند. برای این‌که بتوانید این به‌روزرسانی را دریافت کنید‌، باید اطمینان حاصل کنید ابتدا کامپیوتر شما به حساب مایکروسافت متصل باشد و دوم همان سیستمی باشد که به‌عنوان یک ویندوز اینسایدر از آن برای ثبت‌نام استفاده کرده‌اید. این شیوه به‌روزرسانی ویندوز 10 و تغییرات به وجود آمده مختص نسخه نهایی ویندوز 10 نیست و هر بیلدی که از تاریخ 29 ژوییه به بعد عرضه شود، بر مبنای این قاعده عمل خواهد کرد. البته این مدل فقط ویژه اینسایدرهای ویندوز 10 است و افراد دیگری که به ارتقا احتیاج دارند، بدون نیاز به حساب مایکروسافت می‌توانند نسخه نهایی را در تاریخ 29 ژوییه دریافت کنند.» 
برنامه اینسایدر بعد از عرضه رسمی و عمومی ویندوز 10 همچنان به کار خود ادامه خواهد داد و آزمایش‌کنندگان به‌روزرسانی بعدی ویندوز را در بازه‌های زمانی چهار ماه یک بار دریافت خواهند کرد. البته مایکروسافت اقدام به عرضه ویندوز 10 نسخه‌های 32 و 64 بیتی روی حافظه فلش خواهد کرد. این حافظه‌های فلش نسخه‌های خانگی و حرفه‌ای را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار خواهند داد. این نحوه به‌روزرسانی یک پیام مشخص دارد؛ مایکروسافت دیگر اقدام به عرضه به‌روزرسانی‌هایی با حجم بالا و سنگین که ما در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم نخواهد کرد و در عوض به‌روزرسانی‌های کوچک را عرضه خواهد کرد. آن‌ چنان ‌که مایکروسافت اعلام کرده است، ویندزو 10 آخرین سیستم‌عامل عرضه شده این شرکت است که به‌طور مداوم با ویژگی‌های جدید به‌روزرسانی می‌شود و در نتیجه انتظار می‌رود در آینده شاهد ویژگی‌های جدیدی از سوی مایکروسافت باشیم. گزارشی که مایکروسافت به نقل از تری مایرسن در ارتباط با برنامه اینسایدر ویندوز منتشر کرده است، نشان می‌دهد تعداد افرادی که در آزمایش ویندوز 10 و ویندوز 10 موبایل مشارکت داشته و کمک کرده‌اند، به مرز پنج میلیون نفر رسیده است. این گزارش نشان می‌دهد در تاریخ 29 ژوییه نزدیک به پنج میلیون عضو اینسایدر ویندوز سیستم‌های خود را به ویندوز 10 ارتقا خواهند داد.

چه سیستم‌عامل‌هایی توانایی ارتقا به ویندوز را دارند و با چه محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند؟
ویندوز 10 با ویژگی‌های متنوع و بهینه‌سازی شده‌ای عرضه خواهد شد. آن‌ چنان ‌که انتظار می‌رفت، مایکروسافت تعدادی از ویژگی‌های سیستم‌عامل‌های قبلی را در ویندوز 10 حذف کرده است. یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های حذف شده در ویندوز 10، Windows Media Center است. به عبارت دیگر، اگر از سیستم‌عامل‌های زیر استفاده می‌کنید، بعد از ارتقا به ویندوز 10، Windows Media Center از سیستم شما حذف خواهد شد.
• Windows 7 Home Premium
• Windows 7 Professional
• Windows 7 Ultimate
• Windows 8 Pro with Media Center 
• Windows 8.1 Pro with Media Center

ویژگی‌هایی که در سیستم‌عامل ویندوز 10 حذف شده‌اند، به شرح زیر هستند:

1- اگر از سیستم‌عامل‌های ذکر شده زیر استفاده می‌کنید، بعد از نصب ویندوز 10،Windows Media Center از سیستم شما حذف خواهد شد.

 Windows 7 Home Premium ,Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate ,Windows 8 Pro with Media Center, Windows 8.1 Pro with Media Center 

2- تماشای دی‌وی‌دی‌ها نیازمند نصب یک نرم‌افزار جداگانه است.

3- دستگاه‌های دسکتاپ ویندوز 7 با نصب ویندوز 10 حذف خواهند شد.

4- کاربران ویندوز 10 خانگی به‌روزرسانی‌ها را به‌طور خودکار دریافت خواهند کرد، اما کاربران Windows Pro 10 و 
Windows 10 Enterprise امکان به تعویق انداختن به‌روزرسانی‌ها را خواهند داشت. 

5- بازی‌های Solitaire ،Minesweeper و Hearts که به‌صورت از پیش نصب شده روی ویندوز 7 قرار دارند، در زمان به‌روزرسانی به ویندوز 10 حذف خواهند شد و به‌جای آن‌ها، دو مجموعه  Microsoft Solitaire Collection و
Microsoft Minesweeper جایگزین می‌شوند.

6- اگر از فلاپی‌درایو یواس‌بی استفاده می‌کنید، لازم است جدیدترین درایو آن ‌را از بخش Windows Update یا از سایت سازنده آن دانلود کنید.

7- اگر Windows Live Essentials روی سیستم کاربری نصب شده باشد، به‌روزرسانی به ویندوز 10 برنامه OneDrive را حذف و به‌جای آن نسخه این‌باکس وان‌درایو را نصب خواهد کرد.

8- اگر روی سیستم‌عاملی که از آن استفاده می‌کنید، یک بسته زبان نصب یا از پک واسط زبان LIP  (سرنام Language Interface Pack) استفاده کرده‌اید، زمانی‌ که Insider Preview را نصب کنید، این بسته حذف خواهد شد. 

9- تعدادی از پردازش‌گرهای کامپیوترهای شخصی و پیکربندی‌های سخت‌افزاری ممکن است از Insider Preview پشتیبانی نکنند که شامل تعداد قدیمی از این مدل‌ها همراه تعداد محدودی از پردازش‌گر‌های 64 بیتی می‌شود.
البته مایکروسافت فرآیند ارتقا به ویندوز 10 را برای کاربران ویندوز ساده ساخته است. این شرکت به‌تازگی نرم‌افزاری به‌نام Get Windows 10 را همراه با یک به‌روزرسانی برای کاربران ویندوز 7 و خانواده ویندوز 8 عرضه کرده است که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا یک کپی از ویندوز 10 را در اختیار داشته و آن ‌را روی سیستم خود نصب کنند. ویندوز 10 به‌عنوان یک به‌روزرسانی رایگان برای کاربرانی که از کپی‌های اصل ویندوز 7 و خانواده ویندوز 8 استفاده می‌کنند، در دسترس خواهد بود. بر اساس این رویکرد، نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل ویندوز که امکان ارتقا به ویندوز 10 را خواهند داشت، به شرح زیر هستند:
• Windows 7 Starter to Windows 10 Home
• Windows 7 Home Basic to Windows 10 Home
• Windows 7 Home Premium to Windows 10 Home
• Windows 7 Professional to Windows 10 Pro
• Windows 7 Ultimate to Windows 10 Pro
• Windows 8.1 to Windows 10 Home
• Windows 8.1 Pro to Windows 10 Pro
• Windows 8.1 Pro for Students to Windows 10 Pro

سخت‌افزار مورد نیاز ویندوز 10 چیست؟
مایکروسافت در سایت خود نوشته است، اگر ویندوز 7 یا خانواده ویندوز 8 روی سیستم کاربران نصب شده است، این گروه از کاربران مشکل خاصی در زمینه حداقل سخت‌افزارهای مورد نیاز برای نصب ویندوز 10 نخواهند داشت. اما حداقل سخت‌افزارهای مورد نیاز به شرح زیر است:

پردازنده: 1 گیگاهرتزی یا سریع‌تر
حافظه اصلی: 1 گیگابایت برای نسخه 32 بیتی و 2 گیگابایت برای سیستم‌عامل 64 بیتی
حافظه جانبی: 16 گیگابایت حافظه آزاد روی هارددیسک
کارت گرافیک: کارتی با توانایی پشتیبانی از دایرکت‌اکس 9 همراه با درایور WDDM 
یک حساب‌ مایکروسافت به همراه دسترسی به اینترنت

نکته آخر این‌که اگر از Insider Preview روی سیستم خود استفاده می‌کنید، مایکروسافت پیام هشداری را از تاریخ 15 سپتامبر 2015 برای شما ارسال خواهد کرد، مبنی بر این‌که زمان زیادی برای ارتقای کامپیوتر شخصی شما به نسخه جدیدتر باقی نمانده است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟