5 نرم‌افزار برتر برای ساخت دیسک USB بوتیبل
چگونه به‌سادگی و به‌سرعت دیسک USB قابل‌بوت برای ویندوز بسازیم
اگر در جستجوی بهترین برنامه‌های رایگان ساخت دیسک USB بوتیبل هستید حتما این مقاله را مطالعه کنید. در این مطلب 5 ابزار فوق‌العاده برای ساخت دیسک USB بوتیبل را معرفی کرده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید سیستم‌عامل موردنظر خود را به‌راحتی نصب کنید.

اگر از سیستم‌عامل‌های ویندوز بر روی سیستم خود استفاده می‌کنید حتما از اهمیت داشتن یک فلش USB بوتیبل مطلع هستید. سیستم‌عامل‌های ویندوز در مقایسه با سایر سیستم‌عامل‌های دسکتاپی خیلی بیشتر خراب می‌شوند، زیرا ویژگی‌های زیادی برای کنترل کردن وجود دارد و همین مسئله باعث می‌شود تا فایل‌های سیستمی به‌سادگی آسیب ببینند.

اما برای ساخت فلش USB بوتیبل باید ابزار مناسب آن‌را در اختیار داشته باشیم. با جستجو در اینترنت نرم‌افزارهای زیادی برای ساخت دیسک USB بوتیبل پیدا می‌کنید اما مسئله این است که همه آن‌ها کارایی ندارند. در این مطلب بهترین ابزار ساخت فلش USB بوتیبل که رایگان هستند را به‌شما معرفی می‌کنیم.

5 ابزار برتر ساخت دیسک USB بوتیبل برای ویندوز

1- Rufus

نرم‌افزار Rufus بدون شک بهترین برنامه رایگان برای ساخت مدیای بوتیبل است. با اپ Rufus با خیال راحت ویندوز 10 را روی کامپیوتر خود نصب کنید. یکی از ویژگی‌های مهم Rufus امکانات پیشرفته بسیار زیاد برای ساخت درایو بوتبیل است. کاربران با استفاده از Rufus می‌توانند برای هر دو مدل پارتیشن GPT و MBR فلش USB بوتیبل بسازند. ویژگی خوب دیگر این برنامه امکان ساخت دیسک USB بوتیبل برای تمامی سیستم‌عامل‌ها شامل لینوکس، ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 10 است.

2- PowerISO

برنامه PowerISO صرفا فقط یک ابزار ساخت فلش USB بوتیبل نیست، بلکه بیشتر یک ابزار خواندن و کار با فایل‌های ایمیج است. کاربران با PowerISO می‌توانند فایل‌های ISO را باز، اکسترکت، رایت، ویرایش، فشرده، رمزگذاری و تبدیل کنند یا این‌که آن‌ها را رایت کنند. یکی از ویژگی‌های عالی PowerISO امکان ساخت دیسک USB بوتیبل است. برای این کار از منوی کشویی داخل برنامه ‘Create Bootable USB’ را انتخاب و سپس فایل ISO و دیسک USB را مشخص کنید. نرم‌افزار PowerISO سریع است و به‌سادگی دیسک USB بوتیبل می‌سازد.

3- UNetbootin

یکی دیگر از برنامه‌های فوق‌العاده موجود برای ساخت فلش USB بوتیبل UNetbootin است. از امکانات خوب این برنامه قابلیت ساخت دیسک USB بوتیبل لینوکس است. توجه داشته باشید که UNetbootin برای ساخت دیسک USB بوتیبل لینوکس طراحی شده اما می‌تواند دیسک USB بوتیبل ویندوز هم بسازد. بنابراین در صورتی که قصد دارید با استفاده از UNetbootin دیسک USB بوتیبل برای ویندوز بسازید نباید انتظار ویژگی‌های زیادی را داشته باشید. با این برنامه حتی می‌توانید دیسک نجات آنتی‌ویروس بسازید.

4- Windows USB/DVD Tool

همان‌طور که از اسم این برنامه مشخص است، Windows USB/DVD Tool صرفا ابزاری برای ساخت دیسک USB بوتیبل برای سیستم‌عامل‌های ویندوز است. این برنامه علاوه بر ساخت دیسک USB بوتیبل می‌تواند سی‌دی یا دی‌وی‌دی بوتیبل هم بسازد. با توجه به‌این مسئله که Windows USB/DVD Tool فقط برای ویندوز ساخته شده، کار با آن خیلی ساده است. کافی است دیسک USB خود را به‌سیستم وصل کنید، فایل ISO ویندوز موردنظرتان را انتخاب کنید و سپس روی "Create" کلیک کنید. در عرض چند دقیقه دیسک USB بوتیبل شما با ISO ویندوز انتخاب شده ساخته و آماده می‌شود.

5- Universal USB Installer

نام این برنامه حاکی از قابلیت آن برای ساخت دیسک USB بوتیبل برای تقریبا تمام سیستم‌عامل‌های موجود است. مهم نیست که می‌خواهید دیسک بوتیبل ویندوزی بسازید یا لینوکس، Universal USB Installer قادر است برای هر سیستم‌عاملی دیسک USB بوتیبل بسازد. زمان ساخت دیسک USB بوتیبل در این برنامه در مقایسه با سایر مواردی که در بالا اشاره شد کمتر است.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال