فایلی که تمام تغییراتی که در ویندوز می‌دهید را ذخیره می‌کند
فایل NTUSER.DAT چیست و چه کاری در ویندوز انجام می‌دهد؟
تا به‌حال، نام NTUSER.DAT به‌گوش شما خورده است؟ NTUSER.DAT یک فایل مخفی است که در پروفایل همه کاربران وجود دارد. این فایل حاوی تمام تنظیمات و انتخاب‌های تک‌تک کاربران است. بنابراین، هیچ وقت فایل NTUSER.DAT را پاک یا حتی ویرایش نکنید. سیستم‌عامل ویندوز به‌طور خودکار فایل را بارگذاری می‌کند، تغییر می‌دهد یا آن‌را ذخیره می‌کند.

NTUSER.DAT حاوی تمام تنظیمات پروقایل کاربری است

هر وقت که در ظاهر و رفتار ویندوز یا برنامه‌های نصب شده داخل آن تغییری ایجاد کنید، مهم نیست که پس‌زمینه دسکتاپ باشد، رزولوشن مانیتور باشد یا این‌که پرینتر پیش‌فرض باشد، ویندوز باید برای بارگذاری مجدد، تمام تغییرات و تنظمیات دلخواه شما را ذخیره کند.

ویندوز برای این کار ابتدا این اطلاعات را داخل رجیستری و در بخش HKEY_CURRENT_USER ذخیره می‌کند. هر وقت که از ویندوز خارج می‌شوید یا کامپیوتر را خاموش می‌کنید، ویندوز این اطلاعات را در فایل NTUSER.DAT ذخیره می‌کند. دفعه بعد که Sign In کنید، ویندوز فایل NTUSER.DAT را در رم دستگاه بارگذاری می‌کند و تمام تنظیمات و تغییرات دلخواه شما مجددا در رجیستری بارگذاری می‌شود. این رویه باعث می‌شود تا پروفایل شما با تنظیمات منحصر به‌فردی مانند پیش‌زمینه دسکتاپ همسان شود.

نام فایل NTUSER.DAT از ویندوز NT گرفته شده و نخستین بار در ویندوز 3.1 معرفی شد. مایکروسافت از پسوند DAT برای هر فایلی که حاوی داده باشد استفاده می‌کند.

هر کاربری یک فایل NTUSER.DAT file دارد

همیشه این‌طور نبوده که ویندوز به‌طور کامل از پروفایل‌های کاربر پشتیبانی کند. در نسخه‌های اولیه، زمانی‌که ویندوز بارگذاری می‌شد، تمام کاربران یک کامپیوتر با دسکتاپ، فایل‌ها و برنامه‌های مشابه روبرو می‌شدند. اما در نسخه‌های جدید امکان داشتن چندین کاربر روی یک ماشین فراهم شده است. این کار با قرار دادن فایل NTUSER.DAT در پروفایل هر یک از کاربران انجام می‌شود. برای رسیدن به‌این مسیر فایل اکسپلورر را باز کنید و دستور زیر را وارد کنید:

C:\Users\*YourUserName*

یا این‌که دستور زیر را در نوار آدرس فایل اکسپلورر تایپ کنید و سپس Enter را بزنید:

%userprofile%

اگر فایل NTUSER.DAT را نمی‌بینید نگران نباشید. سری به‌تنظیمات فولدرها بزنید و گزینه Show Hidden Files را انتخاب کنید تا فایل‌ها از حالت مخفی در بیایند.

حتما متوجه شدید که علاوه بر فایل NTUSER.DAT یک چند فایل ntuser.dat.LOG نیز در این فولدر وجود دارد. هر بار که تغییری می‌دهید ویندوز تنظیمات جدید شما را در فایل NTUSER.DAT ذخیره می‌کند. اما بهتر است یک بار آن‌را کپی کرده و نام‌اش را به ntuser.dat.LOG تغییر دهید تا تنظیمات قبلی خود را بکاپ‌گیری کنید.

به‌ هیچ‌عنوان فایل NTUSER.DAT را پاک نکنید

فراموش نکنید که هیچ وقت فایل NTUSER.DAT را پاک نکنید. زیرا ویندوز برای بارگذاری تنظیمات شما به‌آن نیاز دارد. وقتی دوباره قصد ورود به ویندوز را داشته باشید با پیام Windows can’t sign into your account" روبرو می‌شوید.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه         ثبت اشتراک نسخه  آنلاین 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network اینجا کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

برچسب: 

مطالب پربازدید

توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال