فناوری‌‌های روز دنیا با صنعت خودروسازی گره می‌خورد
امکان ردیابی سلامت راننده با سنسورهای بیومتریک
در طول یک دهه آینده فناوری به‌قدری پیشرفت می‌کند که خودروهایی که سوارشان می‌شویم؛ ما را خیلی بیشتر می‌شناسند به‌طوری که تصور آن برای‌مان سخت خواهد بود. مطمئنا رانندگی با خودروهایی که به سنسورهای بیومتریک مجهز هستند تا هم از سلامت رانندگان مطلع شوند و هم این‌که شرایط و وضعیت روحی وی را تحت‌نظر داشته باشند؛ تجربه‌ای کاملا متفاوت نسبت به رانندگی در دوران فعلی خواهد بود.

shabake-mag.jpg

این خبر را NFC World بر پایه گزارش "تیم موبیلیتی هوشمند" متعلق به Frost & Sullivan منتشر کرده است. طبق این گزارش؛ پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 میلادی از هر سه خودرو؛ یکی از آن‌ها به سنسورهای بیومتریک مجهز باشد.

علاوه بر آن؛ گزارشی تحت عنوان "نقش بیومتریک در صنعت خودروسازی در سطح جهان 2025-2016" ادعا می‌کند که شرکت‌های فعال در حوزه فناوری پوشیدنی‌های مرتبط با سلامت که در زمینه توسعه و تولید محصولات همراه با ذخیره اطلاعات با پشتیبانی کلاود و تحلیل آن‌ها کار می‌کنند با سازندگان قطعات خودرو متحد می‌شوند تا سنسورها و اسکنرها را به وسایل نقلیه منتقل کنند. به‌گفته این گزارش؛ این انتقال موجب تغییر اساسی در تجربه رانندگی؛ سلامتی؛ تندرستی و هم‌چنین امنیت خودروها می‌شود.

مطلب پیشنهادی

خودروهای خودران به عابران پیاده لبخند می‌زنند
ابتکار جدید برای تعامل خودران با عابر پیاده

از نقطه‌نظر امنیت؛ استفاده از سنسورهای بیومتریک در خودروها و سیستم‌های شناسایی که از این فناوری استفاده می‌کنند شامل اثر انگشت؛ آیریس یا همان عنبیه چشم؛ صوت و ژست می‌شود. وقتی خودرو مطمئن شود که شما واقعا خودِ شما هستید؛ آن‌گاه شروع به مانیتور کردن ضربان قلب و امواج مغز می‌کند. علاوه بر آن؛ میزان استرس؛ خستگی و ضعف جسمانی نیز تحت‌نظر قرار می‌گیرد.

در کنار موارد فوق؛ می‌تواند چهره و پلک‌های شما را برای ارزیابی دقیق مانتیور کند.

«جو پراوین ویجایاکومار»؛ تحلیل‌گر "فراست و سالیوان" می‌گوید: "شهری‌سازی و شهری شدن به تأثیر خود روی خودروهایی که مجهز به فناوری‌های پیشرفته بیومتریک هستند ادامه می‌هد و با استفاده از سیستم‌های خاص قادر خواهد بود تا در ترافیک‌های سنگین به ناوبری ادامه دهد؛ در حالی‌که امنیت و آسایش تضمین شده است."

شرکت‌های خودروساز OEMکار با همکاری مشترک با شرکت‌هایی که روی سیستم‌های ردگیری و مانیتورینگ پوشیدنی‌های مرتبط با سلامت کار می‌کنند؛ از فرصت مناسب به‌دست آمده نهایت سود را می‌برند. چون با این‌کار دیگر نیازی به صرف نیرو و انرژی بر روی تحقیقات بیومتریک و هزینه‌های توسعه آن نخواهند داشت و از طرف دیگر؛ برای شرکت‌های پوشیدنی نیز افزایش درآمد را به‌همراه خواهند داشت.

از نمونه شرکت‌های نوآورانه شناخته شده در حوزه فناوری‌های مرتبط با سلامت می‌توان به Empatica اشاره کرد. ساعت ساخت این شرکت قادر به شناسایی احتمال وقوع صرع در راننده است. به‌راحتی می‌توان چنین فناوری را به خودروها انتقال داد.

نمونه دیگر آن؛ شرکت Optalert و عینک‌های ساخت آن‌هاست. این عینک قادر است به‌کمک اشعه مادون قرمز وجود خواب‌آلودگی در راننده را تشخیص دهد. مورد بعدی؛ Sober Steering است که با جا گرفتن در فرمان خودرو؛ میزان الکل خون راننده را ردگیری می‌کند.

از آن‌جایی که؛ تا سال 2025 خیلی از سرنشینان درون خودروهای خودران فقط حکم مسافر را دارند شاید این فناوری‌ها درباره آن‌ها نیز به‌کار گرفته شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟