جهشی بزرگ برای آزادی اینترنت
پایان سیطره آمریکا بر کنترل اینترنت
دولت آمریکا کنترل خود روی یکی از مهم‌ترین ماهیت‌های وجودی عصر حاضر را از دست داد: اینترنت. از تاریخ شنبه اول اکتبر برابر با 10 مهر ماه؛ سازمان فدرال ارتباطات و اطلاعات ملی این کشور هیچ کنترلی روی ICANN که مدت‌ها مدیریت نام‌های دامنه‌های اینترنت را به‌عهده داشت؛ نخواهد داشت.

از حالا به‌بعد ICANN‌ باید به‌جای دولت آمریکا به سهام‌داران بین‌المللی در سراسر جامعه اینترنت پاسخ بدهد. لارنس استریکلینگ؛ معاون وزیر ارتباطات و اطلاعات در یک بیانیه خبری که روز شنبه منتشر شد؛ اعلام کرد: از تاریخ 1 اکتبر 2016؛ قرارداد IANA به پایان می‌رسد.

البته تصمیم برای آزاد کردن ICANN از دست دولت آمریکا در چند وقت اخیر تبدیل به یک مسئله مهم سیاسی شده بود. به‌طوریکه برخی از وکلای این کشور اعلام کردند که این حرکت یعنی رها کردن اینترنت می‌تواند به این کشور ضربه بزند و حتی می‌تواند تهدیدی برای متمم اول قانون اساسی آن‌‌ها تلقی شود.

اما در این بین برخی از کارشناسان از این حرکت استقبال کرده و انتقادات وارده را بیش از اندازه احساسی و غیرمنطقی عنوان کرده‌اند. "اینگرید برینگتون" کارشناس در مسائل زیرساختی اینترنت در این‌باره می‌گوید که آن‌ها فکر می‌کنند مالک اینترنت هستند و ما هیچ حقی نسبت به آن نداریم؛ اما مطمئن باشید که اینترنت بدون نظارت شما هم همان‌طوری کار می‌کند که تا به‌حال کرده است.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     ثبت اشتراک نسخه آنلاین

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

برچسب: 

مطالب پربازدید

توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال