حفظ حق مالکیت در عصر دیجیتال
با این 5 روش جلوی کپی‌برداری از کارتان را بگیرید!
در عصر دیجیتال، تلاش برای حفاظت از حقوق مادی و معنوی آثار خلق شده توسط شما بیش از گذشته از اهمیت برخوردار است. توصیه‎هایی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد را دنبال كنيد تا حق مالکیت کار شما محفوظ باقی بماند.

ثبثبثب.gif

01. روی کار خود نشانه‌گذاری کنید

بارزترین راه برای جلوگیری از سوء استفاده از کار خلاقانه شما نشانه گذاری یا watermark کردن آن است. ممکن است در ظاهر قرار دادن یک علامت یا نشان انحصاری روی یک اثر زیبایی آن را تحت شعاع قرار دهد، اما هر کجا که از آن استفاده می‎شود ردپایی از خالق اثر را نیز به همراه خواهد داشت. بنابراین واترمارک کردن مزایای خاص خود را دارد و به همین دلیل است که کتابخانه‎های نگهداری تصاویر نمونه‎های علامت گذاری مخصوص به خود را ایجاد کرده‎اند.

02. آثار خود را در معرض نمایش عمومی‎ بگذارید

بهترین راه برای ردگیری سرقت آثار هنری این است که به جامعه اجازه دهید در مقیاس وسیع این کار را برای شما انجام دهد. کار جدید خود را روی وب‎سایت خود منتشر کنید و آن را در وبلاگ‎ها به نمایش بگذارید و لینک آن را در رسانه‎های اجتماعی به اشتراک بگذارید. هر چه تعداد کسانی که با کار شما آشنا هستند بیشتر باشد، چشمان بیشتری قادر به شناسایی متخلفان خواهند بود.

03. شواهد و مدارک اثبات مالکیت را حفظ کنید

قانون کپی رایت هزاره دیجیتال (DMCA) بر پایه اثبات مالکیت بنا شده است. نگهداری سازماندهی شده از پرونده پروژه‎ها و حفظ تمام مکاتبات به همراه تاریخ ایجاد آن یا هر مدرک و شاهد قابل اثبات دیگری به این معنا خواهد بود که شما شواهد مستندی در اختیار دارید که در مواقع لزوم قابل ارائه به مراجع قانونی است.

04. کار خود را ثبت کنید

در اصل نیازی به ثبت حق مالکیت کار شما وجود ندارد، زیرا این اتفاق در لحظه ساخت آن خواهد افتاد. اما در ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشورها شما می‎توانید با پرداخت مبلغ اندکی کار خود را به طور رسمی‎ ثبت کنید. این ثبت اختراع زمانی که محصول بسیار بزرگی از نظر ایده و خلاقیت ساخته باشید؛ بسیار کمک‌رسان شما خواهد بود. در ایران نیز مراکزی برای ثبت اختراع و محصول وجود دارد. 

05. شرایط و ضوابط را به طور کامل شرح دهید

بعضی اوقات مشتريان شرایط و ضوابط استفاده از محصول یا آثار شما را به درستی متوجه نمی‎شوند. به روشنی مشخص کنید که آیا آنها با خرید حق امتیاز قادر به باز توليد کار شما هستند یا خیر. و یا اینکه با خرید حق امتیاز برای همیشه مالک محصول هستند یا برای مدت زمانی مشخص می‎توانند از آن استفاده کنند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟