بر مبنای این راهکار ساده اما موثر، از فردی عادی به فرد موفقی تبدیل شوید
قانون 5 ساعت یادگیری مادام‌العمر، رمز پیشرفت
شما هرروز سخت تلاش می‌کنید، برای بهبود وضعیت زندگی خود به هر دری می‌زنید، اما تغییری در زندگی خود نمی‌بینید. احساس می‌کنید در وضعیت فعلی خود گیر کرده‌اید و نمی‌توانید پیشرفت داشته باشید. در اطراف خود دوستان و همکاران‌تان را می‌بینید که در حال پیشرفت هستند، ترفیع می‌گیرند، خانه و ماشین می‌خرند و شما همچنان مات‌ومبهوت که چه فرقی بین شما و آن‌ها است و چرا این اتفاقات در زندگی شما نمی‌افتند. اگر شما هم این احساس را در زندگی خود دارید، بهتر است قانون زندگی خود را تغییر دهید و از قانون 5 ساعته که بسیاری از افراد موفق دنیا از آن بهره می‌گیرند، استفاده کنید. این قانون ساده که از سوی بسیاری از افراد موفق در سراسر دنیا از جمله بیل گیتس، اپرا وینفری و مارک زاکر‌برگ دنبال می‌شود، به شما کمک می‌کند تا از یک فرد معمولی به یک موفق تبدیل شوید.

5 ساعت در هفته را صرف یادگیری آگاهانه کنید

قانون 5 ساعته شامل تمرکز بر یادگیری آگاهانه به مدت 5 ساعت در هفته یا یک ساعت در روز است. به این معنی که در ساعات یادگیری تمام توجه و حواس خود را به‌طور کامل صرف یادگیری کنید، بدون آن که حواس‌تان بابت کارهای دیگر پرت شود. یادگیری اشکال مختلفی دارد و ترکیبی از آن‌ها می‌تواند بهترین تجربه را برای شما به‌همراه داشته باشد.

خواندن و مطالعه کردن

مطالعه، عادت بسیاری از افراد موفق و روشی آسان و راحت برای یادگیری است. سعی کنید همیشه یک کتاب در کیف خود داشته باشید و هر هفته هدف خود را برای مطالعه تنظیم کنید. می‌توانید روزانه یک فصل یا هر ماه بخش‌های مشخصی از کتاب را بخوانید. امروزه، با وجود کتاب‌های الکترونیکی، می‌توانید هر کجا که هستید در مورد هر موضوعی که می‌خواهید مطالعه کنید. بیل گیتس از مدافعان مشهور خواندن و مطالعه است و هر سال حدود 50 کتاب می‌خواند و آن را یکی از راه‌های اصلی یادگیری می‌داند.

میلیونرهای خودساخته از جمله مارک کوبان و دن گیلبرت، مالک کلیولند کاوالیرز، روزانه بین یک تا سه ساعت مطالعه می‌‌کنند. ایلان ماسک از طریق مطالعه توانست نحوه ساخت موشک‌هایی را یاد بگیرد که زیربنای تاسیس شرکت اسپیس‌ایکس را پدید آوردند. 

جک ما، یکی از بنیان‌گذاران علی بابا می‌گوید: «مطالعه می‌تواند شروع خوبی برای شما باشد. این همان چیزی است که بیشتر همتایان شما نسبت به آن بی‌تفاوت هستند. به‌طور حتم، انسان‌های اهل مطالعه خیلی بهتر از دیگران می‌توانند استراتژی‌ها و تاکتیک‌های موجود در صنعت و دنیای تجارت را درک کرده و به بهترین شکل از آن‌ها استفاده کنند».

اگر نمی‌توانید هر روز یک ساعت یا بیشتر مطالعه کنید، با 20 تا 30 دقیقه شروع کنید. همیشه یک کتاب همراه خود داشته باشید و در فواصلی که منتظر شروع جلسه یا در اتاق انتظار مطب دکتر هستید،  به‌جای سروکله زدن با گوشی همراه خود، به مطالعه بپردازید.

 تامل کردن و اندیشیدن

تامل و اندیشه بخش کلیدی یادگیری است. تلاش برای استفاده بیش‌ازحد از اطلاعات بدون تامل و اندیشه در مورد آن‌ها، می‌تواند موجب سردرگمی شما شود و جلوی کسب مهارت‌های جدید را بگیرد. مهم است که زمان تفکر شما ساختاریافته باشد، در غیر این صورت ممکن است حواس‌تان را پرت کند. یک دفتر یادداشت داشته باشید؛ این کار به شما کمک می‌کند در مورد آن‌چه از طریق خواندن آموخته‌اید، تفکر کنید. همچنین، این فرصت را به شما می‌دهد تا به درس‌هایی که به‌تازگی در طول کار آموخته‌اید، فکر کنید و ایده‌هایی را که برای آینده دارید توسعه دهید. تامل می‌تواند یادداشت کردن افکارتان باشد. تمرکز بر گذشته به شما فرصت می‌دهد که از اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید درس بگیرید و همچنین کارهایی را که به‌درستی انجام داده‌اید ارزیابی کنید. در نتیجه، مسیر رسیدن به اهداف و بهبود زندگی هموارتر خواهد شد. مطالعه‌ای که در سال 2014 انجام شد، نشان داد که استراحت ذهنی و تفکر باعث بهبود یادگیری می‌شود.

آزمون و خطا

اگر به‌دنبال پیشرفت در زندگی خود هستید، تجربه و آزمایش از ضروریات است. هر هفته زمانی را به آزمایش نظریه‌ها یا ایده‌های جدید، صرف‌ نظر از این‌که چقدر نابخردانه هستند، اختصاص دهید. برخی از موفق‌ترین محصولات در جهان حاصل همین آزمون و خطاها هستند. نوآوری هرگز از انجام مکرر و یکنواخت یک کار حاصل نمی‌شود. اگر آزمایش و تجربه شما با شکست روبه‌رو شد، مطمئن باشید درس‌های ارزشمندی از آن آموخته‌اید. 

بن فرانکلین و توماس ادیسون به واسطه آزمون و خطاها و آزمایش‌های متعددی که انجام داده‌اند، در جرگه مخترعان و متفکران برجسته قرار گرفته‌اند. در یک نمونه عینی، ما جیمیل را در اختیار داریم که روزگاری تنها در دسترس افراد محدودی قرار داشت، اما گوگل در نهایت تصمیم گرفت در قالب یک برنامه آزمون و خطا آن‌را در اختیار طیف گسترده‌ای از کاربران قرار دهد تا تاثیرات آن بر دنیای تجارت و تعاملات فردی را بررسی کند. این حرکت استراتژیک گوگل در زمان خود دستاوردهای زیادی برای این شرکت به ارمغان آورد. در پاسخ این‌که چرا آزمون و خطا مفید است، باید گفت که این حقایق هستند که به کار شما می‌آیند نه فرضیات. آزمایش‌ها به شما نشان می‌دهند که چه چیزهایی واقعا کار می‌کنند. می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید و بازخورد دیگران را دریافت کنید.

کار را با یادگیری اشتباه نگیرید

افراد معمولا کار را با یادگیری اشتباه می‌گیرند، به همین دلیل است که فرد احساس می‌کند گیر افتاده است. شاید فکر کنید که با 44 ساعت کار در هفته می‌توانید شاهد پیشرفت خود باشید، اما این امر به‌ندرت اتفاق می‌افتد. وقتی که روی مشکلات روزمره تمرکز می‌کنید، به خود فرصتی برای رشد و پیشرفت نمی‌دهید. 

قانون 5 ساعته می‌گوید که یادگیری باید آگاهانه باشد، نه این‌که هر روز سر کار بروید و امیدوار باشید که چیزی یاد بگیرید. برای خودتان اهداف یادگیری مشخصی را تعیین کنید و برای دستیابی به آن‌ها زمان بگذارید. تنها در این صورت است که شاهد پیشرفت چشم‌گیر در زندگی خود خواهید بود.

روی توسعه و پیشرفت تمرکز کنید، نه فقط بهره‌وری

شاید به باور شما، بهره‌وری بیشتر به‌معنی موفقیت است و این حرف تا حدود زیادی درست است، اما تاثیر آن به اندازه یادگیری مادام‌العمر نیست. اگر به‌طور مداوم به‌جای پیشرفت بلندمدت، بر روی کار فعلی خود متمرکز شوید، هرگز شاهد توسعه و پیشرفت آن چنانی در زندگی خود نخواهید بود. شاید به نظرتان سخت باشد که 5 ساعت در هفته را به یادگیری چیزهایی اختصاص دارید که نتیجه فوری در زندگی شما ندارد، اما به‌طور حتم تاثیر آن را در درازمدت مشاهده خواهید کرد و از این بابت ممنون خود خواهید بود. سعی کنید به چیزهایی فراتر از حقوق روزانه خود فکر کنید و سعی کنید بهترین نسخه ممکن از خودتان را بسازید. از موفق‌ترین کارآفرینان جهان الهام بگیرید و 5 ساعت در هفته را صرف یادگیری آگاهانه کنید. مطمئن باشید خیلی زود متوجه می‌شوید که گوی سبقت را از دوستان و همکاران خود خواهید ربود و در مسیر موفقیت قرار خواهید گرفت. 

چگونه از قانون 5 ساعته برای موفقیت شغلی استفاده کنیم؟

آدم‌های حرفه‌ای سعی می‌کنند به سراغ بازارهای نوظهوری بروند که افراد عادی تمایل چندانی برای ورود به این بازارها ندارند. بازارهایی که کمتر فردی می‌تواند با اطمینان آینده آن‌‌ها را برای 5 سال آینده پیش‌بینی کند. وضعیت اقتصادی حاکم بر جهان، افراد حرفه‌ای را ملزم می‌کند ضمن حفظ مسیرهای شغلی فعلی، مسیرهای نوظهوری را نیز آزمایش کنند. با این‌حال، نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که موفقیت شغلی بستگی به تمرکز بر چیزهایی دارد که می‌توانید کنترل کنید، نه چیزهای ناشناخته. رویکرد فوق اجازه می‌دهد از این طریق یک مسیر شغلی بسازید که فرصت‌ها را چند برابر می‌کند و درآمد را افزایش می‌دهد. ما در یک اقتصاد مبتنی بر یادگیری زندگی می‌کنیم که در آن ارتقاء مهارت و یادگیری مهارت‌های جدید، مولفه کلیدی موفقیت هستند. موفقیت بستگی به دانش‌ورز بودن دارد.

در سال 1996، پیتر دراکر، اندیشمند پیشگام حوزه مدیریت در کتاب خود به‌نام Landmarks of Tomorrow، اشاره کرد که دانش‌ورزان به‌دلیل سطح بالای بهره‌وری و خلاقیت، ارزشمندترین دارایی یک سازمان قرن بیست‌ویکمی هستند. دانش‌ورزان می‌توانند مشکلات پیچیده را حل کنند، با هم همکاری داشته باشند، نوآوری کنند و سازمان‌ها را متحول کنند. کارشناسان حوزه ارتباطات بر این باور هستند که با ورود به سال 2022 میلادی، هر انسانی به یادگیری اضافی نیاز دارد تا دانش‌ورز باشد. چرا سال 2022 نقطه عطف گذر از مهارت‌های قدیمی به مهارت‌های جدید است؟ آمارها نشان می‌دهند با گذر از سال 2022 میلادی، بیش از 42 درصد مشاغل تحت تاثیر خودکارسازی قرار خواهند گرفت. به‌طوری که برخی از مشاغل سنتی جای خود را به الگوریتم‌ها و ماشین‌های هوشمند خواهند داد. در نتیجه، مشاغل انسانی که حول محور نوآوری و خلاقیت قرار داشته باشند، در کانون توجه قرار خواهند گرفت. 

قانون 5 ساعته برای اقتصاد مبتنی بر دانش

همان‌طور که اشاره کردیم، قانون پنج ساعته فرآیندی است که اولین بار توسط بنجامین فرانکلین در جهت یادگیری مداوم و آگاهانه به اجرا درآمد. این قانون شامل صرف یک ساعت وقت در روز یا پنج ساعت در هفته برای یادگیری، تامل و آزمایش است.

از کجا یاد بگیریم

خواندن یا مطالعه فقط نقطه شروع یادگیری است. متخصصان برای آن‌که ارتباط خود را با اقتصاد مبتنی بر دانش حفظ کنند، باید به ابر قهرمانان آموختن تبدیل شوند. منابع و ابزارهای متعددی وجود دارند که کار را برای یادگیری متخصصان آسان‌تر می‌کنند. از منابع مهم در این زمینه به موارد زیر باید اشاره کرد: 

کتاب‌های صوتی

شما می‌توانید از هر فرصتی برای گوش‌ دادن به کتاب‌های صوتی استفاده کنید، هنگامی که در مسیر رفتن به محل کار خود هستید یا در مسیر برگشت به خانه و هر زمان که فرصت مناسبی پیدا می‌کنید. 

پادکست

به ازای هر شغل مرتبط با یادگیری ماشین و مصنوعی که بین سال‌های 2002 و 2012 به لیست مشاغل اضافه شدند، 33 شغل قدیمی از بین رفتند. مهم است که پادکست‌هایی را انتخاب کنید که بر روی فناوری‌های نوظهور و آینده تمرکز دارند.

آموزش‌های آنلاین دانشگاهی و سازمانی 

دوره‌های آنلاین از انعطاف‌پذیری خوبی در یادگیری برخوردار هستند و به شما امکان می‌دهند تا مهارت‌افزایی را در برنامه پنج ساعته خود قرار دهید. از جمله این منابع غنی باید به Class Central اشاره کرد که در واقع کلاس‌های رایگان گوگل است که شامل آموزش مهارت‌های دیجیتال و فناوری‌های نوظهور است. همچنین، LinkedIn Learning شامل مجموعه آموزش‌هایی درباره حوزه‌ها و تخصص‌های مختلف است که مبتنی بر آموزش شغل‌محور است. این آموزش‌ها سعی می‌کنند نحوه کار با ابزارها را متناسب با نیازهای بازار کار به شما بیاموزند. 

روش‌های تفکر و تامل

برای کشف افکار و ایده‌های جدید خود وقت بگذارید. از جمله کارهایی که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند، یادداشت کردن است. بهتر است جرقه‌های ذهنی و فکرهای بکر خود را با مدادهای رنگی یا ماژیک روی یک کاغذ بنویسید. یک روش دیگر«نقشه ذهنی» (Minding Map) است. نقشه ذهنی می‌تواند اطلاعات طولانی و خسته‌کننده را به‌صورت رنگی، جذاب، قابل حفظ کردن و در نمودارهای سازمان یافته ارائه دهد تا مغز ما بتواند به‌طور قدرتمند آن‌ها را درک، حفظ و بازخوانی ‌کند. برای سازمان‌دهی راحت‌تر افکار خود می‌توانید از نرم‌افزارهایی مثل Mindmeister ،MindMup ،Trello  و نمونه‌های مشابه استفاده کنید. همچنین، می‌توانید ایده‌های جدید را به‌اشتراک بگذارید. این بهترین راه برای دریافت بازخوردها است. می‌توانید وبلاگی بنویسد و ایده‌های خود را در لینکدین به‌اشتراک بگذارید، در فید رسانه‌های اجتماعی خود یک پست بگذارید و بحثی را آغاز کنید یا ویدیوی بسازید و ایده‌های خود را در آن به نمایش بگذارید و از این طریق بازخوردها را دریافت کنید. 

 توماس کورلی، محقق آمریکایی، با هدف شناسایی عادات‌ ثروتمندان، زندگی بیش از 200 میلیونر را طی 5۵ سال مورد بررسی قرار داد. او در برررسی‌های خود دریافت که میلیونرهای خودساخته برخلاف افراد عادی که پس از فارغ شدن از کارهای روزانه به تماشای تلویزیون می‌نشینند، عمل می‌کنند. 86 درصد این افراد ادعا کردند به‌جای تماشای تلویزیون، مطالعه می‌کنند، البته نه فقط برای سرگرمی. علاوه بر این، 63 درصد از آن‌ها عنوان کردند در طول مسیر رفت و آمدهای  خود، به کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها گوش می‌دهند. 

وقتی یادگیری را به یک عادت تبدیل می‌کنید، به‌طور حتم می‌توانید در زمینه‌های مختلف زندگی خود موفق‌تر و سازنده‌ترعمل کنید و با سرمایه‌گذاری روی عادت مطالعه، هر روز شاهد رشد و بالندگی بیشتر در زندگی و کارتان باشید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟