استیو وزنیاک؛ مردی برای تمام فصول
7 دلیل برای دوست داشتن هکر کلاه سفید خپل دنیای فناوری
انسان‎های منفی‌باف در آمریکا معتقدند هیچ کس نمی‎تواند به موفقیت‎های بزرگ دست پيدا کند مگر آن که تعدادی دشمن داشته باشد. خب، در پاسخ به این آدم‎های بدبین باید بنیانگذار کامپیوترهای اپل، استیو وزنیاک را معرفی کرد. او را بیشتر به عنوان مغز متفکر فناوری اولیه‎ای می‎شناسند که باعث شد این شرکت به جایگاهی برسد که هم اکنون در آن است. با این وجود، شما به سختی می‎توانید افرادی را پیدا کنید که حرفی از او بزنند.

بیشتر وزنیاک را به عنوان یک آدم ساکت و کم معاشرت می‎شناسند که همه روز سرش در کامپیوترش است. شروع فعالیت او به عنوان یک هکر کلاه سفید (کسانی که از هک برای مقاصد مخرب و آسیب رسان استفاده نمی‎کنند) بود و تمام عمر خود را بدون اهمیت دادن به ثروت و شهرت، با کار با تجهيزات الکترونیک گذراند و لذت کار با فناوری را به تمام معنا درک کرد.

او در ظاهر شبیه یک انسان معمولی است، اما پشت تمام حرف‎ها و عملکردش بار سنگینی از معانی عمیق نهفته است. اگر تمایل دارید او را به طور کامل بشناسید به شما پیشنهاد می‎کنیم زندگی نامه او را که در کتابی با نام iWoz منتشر شده است مطالعه کنید، اما اگر فعلا فرصت خواندن یک کتاب کامل را ندارید، ما در ادامه هفت موقعیتی که وزنیاک در آن درخشیده است را به شما معرفی می‎کنیم.

زمانی که توضیح می‎دهد چرا هرگز به دنبال قدرت نبوده است

خیلی از مردم از این متعجب هستند که چرا با وجودی که وزنیاک را به عنوان مغز متفکر پشت پرده پیشرفت‎های شرکت اپل معرفی می‎کنند اما به اندازه استیو جابز معروف نشده است. شاید درک عدم تمایل به بلندپروازی و معروفیت کمی مشکل باشد، اما حقيقت امر این است که وزنیاک یک انسان دوست داشتنی است و خود او هم این را می‎داند.

او طی یک مصاحبه با Australian Financial Review گفته بود: «من واقعا تمایلی ندارم که به عنوان رهبر یک گروه معرفی شوم، چرا که از سیاست‌گذاری‎ها و حرف‎هایی که مردم پشت سر شما می‎زنند وحشت دارم. من روحیه لطیف و حساسی دارم و نمی‎توانم چنین فشارهایی را تحمل کنم. کار من مهندسی است و اگر به همین کار ادامه دهم کسی نمی‎تواند من را بیرون کند، بنابراین از وضعیتی که دارم راضی هستم.» درس اخلاقی که می‎توان اینجا گرفت این است که: به دنبال آنچه شما را راضی می‎کند باشید و همان کار را انجام دهید. باقی چیزها دیگر اهمیتی ندارند.

وقتی او هم مثل دیگران در صف خرید آی‎فون‎های جديد منتظر ایستاده بود

وزنیاک عاشق اپل است. او صاحب میلیون‌ها دلار سهم در این شرکت است و یکی از بنیانگذاران آن بوده است. تنها کافی است اراده کند و با یک تماس تلفنی با مدیرعامل اپل تیم کوک، آخرین مدل از آی‎فون و آی‎پد را تحویل بگیرد. اما علاقه مفرط او به فناوری او را وادار می‎کند که مشتاقانه در صف انتظار فناوری جدید منتظر بایستد.

او در این مورد د وبلاگ خود نوشت: «احتمالا اپل هر سخت‌افزاری را که مایل باشم به رایگان در اختیارم خواهد گذاشت، اما من ترجيح می‎دهم خودم مثل یک فرد عادی آن را خریداری کنم. این کار باعث می‎شود تا من از نزدیک بیشتر با خواسته‎ها و انتظارات مشتريان آشنا شوم. وقتی مجبور باشید مثل دیگران خرید کنید بیشتر حس واقعی بودن به شما دست می‎دهد.» وزنیاک در حالی که در صف خرید آی‎فون منتظر بود در تویتر خود نوشت: «انتظار طولانی شروع شد. من اولین نفر در صف هستم. پسر جلویی مسیر اشتباه را رفت و حالا خیلی عصبانی است.»

وقتی او پول خودش را به اولین کارمندان اپل بخشید

رسم بر این است که می‌گویند تجارت می‎تواند انسان را بی‎رحم کند. استیو جابز و باقی اعضای هیئت مدیره هم تاجر بودند. وزنیاک هم آن گونه كه خودش معتقد بود در پایین این چارت سازمانی قرار داشت.  اما می‎دانید چرا مردم عاشق وزنیاک هستند؟ به دلیل اتفاقاتی مثل این. وقتی هیئت مدیره اپل تصمیم گرفت سهامی‎ را به کارمندان قبلی اپل اختصاص ندهد، خیلی از آنها احساس فریب‎خوردگی کردند. دوازدهمین کارمند اپل، دانیل کوتکی، به یاد می‎آورد که چقدر تلاش کرد تا با جابز در مورد این موضوع صحبت کند اما جابز ملاقات با او را نمی‎پذیرفت و بنابر گزارشات نمی‎خواست سهمی‎ به کوتکی برسد. اما وزنیاک معتقد بود که این کار غیرعادلانه است، به همین دلیل او در حدود 10 میلیون دلار از سهام خود را به یاد روزهایی که اپل در یک گاراژ شکل گرفت، بین 80 کارمند سابق این شرکت تقسیم کرد. اما چرا؟ وزنیاک می‎گوید: «به این دلیل که کار درست همین بود و باید انجام می‎شد.»

وقتی در مورد افکار خود در رسانه‎های اجتماعی و بخش نظرات مقالات صحبت کرد

به واسطه مطلبی که در یک پست گوگل پلاس منتشر شد، ما از به اشتراک گذاری سهام وزنیاک با خبر شدیم، و این اولین بار نبود که وزنیاک یک موضوع بحث‌برانگیز را در اینترنت بیان می‎کرد. درست مثل من و شما، وزنیاک هم از ابراز عقیده آزادانه در رسانه‎های اجتماعی و حتی در بخش نظرات مقالات خوشحال می‎شود. زمانی که فیلم جابز که اشتون کوچر نقش آن را ایفا می‎کرد منتشر شد، وزنیاک خود را وارد بحث در نظرات یک نقد در گیزمودو کرد و صادقانه و با زبانی نیش‌دار ارزیابی خود در مورد این فیلم را بیان کرد، و حتی موضوع توزیع سهام را با جزئیات بازگو کرد. محض اطلاع شما باید بگوییم که او فیلم جدید Steve Jobs را دوست دارد.

وقتی او در بازی Tetris رکوردشکنی می‎کند

اگر فکر می‎کنید شما در محبوب‎ترين بازی پازل دنیا یعنی Tetris مهارت دارید، باید بدانید که وزنیاک نیز در حدی در آن مهارت دارد که Nintendo Power از پذیرش ثبت امتیاز بالای او سر باز می‎زند، چرا که کار او شکستن رکوردهای دیگران است. و از آنجا که او یک شیفته فناوری قهار است، ثبت امتیازات خود را با نام‎های دیگر انجام می‎دهد. او در حین بازی کردن می‎گوید: «کاری که من در حال انجام آن هستم غیرقابل توصیف است، فقط روح و احساس من قادر به درک کاری است که من انجام می‎دهم.»

وزنیاک به قدری عاشق بازی Tetris است که آن را به کنسرت Nine Inch Nails هم برده بود و همچنان هم دست از این بازی بر نداشته است. به نظر او این کار آرامش‌بخش است، حتی با وجودی که امتیازهایی که او کسب می‎کند دیگر مثل گذشته نیست.

وقتی او به طرفداری از رفقای شیفته فناوری خود برمی‎خیزد

به تازگی یک پسر 14 ساله که عاشق ساختن لوازم الکترونیکی است به اشتباه دستگیر شد و این خبر سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد و عده بیشماری به طرفداری از او برخواستند و یکی از معروفترین حامیان این جریان وزنیاک بود. در زندگی‎نامه وزنیاک آمده است که او به شدت اهل شیطنت است و در بین بسیاری از دوستان و همکارانش از او به عنوان یک انسان خوش مشرب و بذله گو یاد می‎شود. اما پشتیبانی از کودکی که مورد آزار قرار گرفته تنها یک نمونه از دلایلی است که جهان عاشق وزنیاک است.

وقتی در سریال معروف نظریه بیگ بنگ به عنوان یک شیفته فناوری افراطی ایفای نقش می‎کند

سریال طنز نظریه بیگ بنگ یکی از سریال‎های معروف و محبوب این روزها است که در غالب طنز به شکل اغراق آمیزی به زندگی غیر عادی چند دوست نابغه و دانشمند می‎پردازد. در یکی از قسمت‎های این سریال وزنیاک نیز برای دقایقی به جمع بازیگران این سریال اضافه می‎شود و بنا به اقتضای این سریال او به عنوان یک شیفته فناوری افراطی معرفی می‎شود. استیو وزنیاک اگر چه به عنوان یکی از بنیانگذاران و مغز متفکر یکی از بزرگترین شرکت‎های دنیا (اپل) آن ‎گونه كه باید شناخته شده نیست، اما اخلاق و منش این مرد سبب شده تا او به یکی از محبوب‎ترين شخصیت‎های معاصر تبدیل شود. و این مقاله تنها به فهرست کوتاهی از چندین و چندند موقعیت شگفت انگیز زندگی وزنیاک پرداخته است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

نظر شما چیست؟