آیا بازی‌های ویدیویی اکشن، ذهن را فعال‌تر می‌کنند؟
روانشناسانی که در زمینه تأثیر سبک‫های مختلف بازی روی ذهن افراد تحقیق می‫کنند به این نتیجه رسیده‫اند که همه بازی‫ها ویدیویی اثر یکسانی روی پرورش ذهنی کودکان و نوجوانان ندارد. در واقع می‫توان گفت که تفاوت‫های بسیار زیادی بین نکات مثبت و منفی بازی‫ها وجود دارد و اکنون مشخص شده که بازی‫های اکشن بیشترین اثر را در بین سبک‫های دیگر بازی‫ها روی ذهن افراد می‫گذارند. شاید دلیل اصلی آن است که هدف‌ها در بازی‫های اکشن مدام در حال حرکت هستند پس کسی که بازی های این ژانر را باز ی می کند، باید خیلی سریع و آنی تصمیمات درست بگیرد و این کار در طول بازی به کرات تکرار می‫شود.

به نوشته "شاون گرین" و "آرون سیتز": بازی‫های ویدیویی اکشن رابطه مستقیمی با بهبود مهارت‌های مربوط به توجه و تمرکز، پردازش‌های ذهنی و عملکردهای شناختی سطح بالا دارند. ولی از طرف دیگر بازی‫هایی که مخصوص پرورش ذهن هستند به این اندازه تأثیر مثبت ندارند. به گفته آن‫ها: سبک‫های دیگر بازی به هیچ‫عنوان نمی‫توانند همین تأثیر را روی توانایی شناخت و ادراک فرد داشته باشند. فقط در موارد کمی مشاهده شده که بعضی از این بازی‫ها توانسته‫اند چنین کیفیتی از خود نشان دهند و باعث بهبود بعضی از از این توانایی‌ها در افراد شوند.
به گفته این دو کارشناس این‫که چند سبک بازی را با هم در یک بازی جمع کنیم و به مخاطب خود ارائه دهیم، هیچ کمکی به اصل قضیه نمی‫کند. اصطلاح بازی ویدیویی به هزاران تجربه مختلف و متفاوت اشاره می‫کند. بهترین قیاس برای این مسئله کلمه غذا است. هیچ‫وقت کسی سئوال نمی‫کند تأثیر غذا خوردن روی بدن چیست؟ چون همه می‫دانند که اثرات هر نوع از غذا روی بدن به نوع ترکیبات آن بستگی دارد.

اگرچه هنوز مطالعات برای اثبات این نظریه روی تعداد زیادی از افراد انجام نشده است، اما می توان انتظار داشت که این بازی‌ها بتوانند به افرادی که در زمینه‌های کمبود توجه و تمرکز مشکل دارند (ADD)، ویا کمبود توجه و تمرکز همراه با بیش‌فعالیتی (ADHD)  کمک کنند تا تمرکز بیشتری روی کارها داشته باشند. این کمک عمدتا از طریق ارتقای سطح همکاری بین فرمان های مغزی و و اندام های بدن صورت می‌گیرد. به عبارتی هر چقدر فرمانی که از طریق مغز صادر می‌شود به درستی به اندام‌ها منتقل شود و توسط آن ها اجرا شود سطح عملکرد فرد بالاتر می‌رود.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟