آشنایی با مدل‌های کسب و کار: business to consumer
G2C چیست؟
امروزه مدل‌های مختلفی در تجارت الکترونیک برای سازماندهی محصولات، جریان اطلاعات و سرویس‌دهی استفاده می‌شوند که G2C یکی از این مدل هاست. در این مقاله به شکل کوتاه به معرفی مدل تجارت الکترونیک government to consumer - G2C می‌پردازیم.

آشنایی با مدل‌های کسب و کار

:این قسمت

government to consumer (G2C)

 

G2C دولت با مصرف کننده، به‌طور کلی به تجارت میان مصرف‌کنندگان و بخش‌های دولتی اشاره دارد. مدل G2C  به به‌کارگیری اینترنت برای خرید عمومی(کارت‌هایی که برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی شارژ می‌کنید)، مراحل صدور مجوزها و سایر عملیاتی که در ارتباط با دولت‌ها است اشاره دارد. در این تجارت دولت نقش اصلی و تعیین کننده را داشته که ضمن تعیین سیاست‌های راهبری، به زیرساخت‌هایی برای برقراری ارتباطات درست و قدرتمند نیاز مبرمی دارد. از آن‌جایی  سیستم‌های مبتنی بر وب، شفافیت را بیشتر کرده، فرآیند خرید را ساده‌تر کرده، بی‌نظمی‌ها را کاهش داده، امنیت را بیشتر کرده و سرعت انجام کارها را افزایش داده‌اند به همین دلیل دولت‌ها به مدل G2C علاقه‌مند شده‌اند. دفاتر پیشخوان دولتی که ممکن است به آن‌ها مراجعه کرده باشید بر مبنای مدل G2C  کار می‌کنند. با این حال، سهم مدل G2C  در بازارهای جهانی و در تجارت الکترونیک هنوز هم ناچیز است. از جمله مدل‌های دیگر مرتبط با الگو G2C  می‌توان به مدل G2B(سرنام government to business) اشاره کرد که این مدل به تعامل آنلاین غیرتجاری میان نهادهای دولتی و بازرگانی اشاره دارد نه با افراد خصوصی.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال