17/03/1402 - 15:30
نگاهی بر ابتکارهای ADATA در کامپیوتکس 2023 برای خنک کردن SSD
ADATA  به عنوان یک برند پیشرو در ساخت حافظه SSD پرسرعت و با کیفیت از راهکارهای جالب و ابتکاری برای خنک نگه‌ داشتن این حافظه‌های پر سرعت استفاده می‌کند. این برند در جریان نمایشگاه کامپیوتکس 2023 از خنک‌کننده‌های پیشرفته برای اس اس دی ها رونمایی کرده که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

ADATA  به عنوان یک برند پیشرو در ساخت حافظه SSD پرسرعت و با کیفیت از راهکارهای جالب و ابتکاری برای خنک نگه‌ داشتن این حافظه‌های پر سرعت استفاده می‌کند. این برند در جریان نمایشگاه کامپیوتکس 2023 از خنک‌کننده‌های پیشرفته برای اس اس دی ها رونمایی کرده که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

سرعت اس اس دی های PCIe Gen5 ای دیتا به بیش از 10 هزار مگابایت بر ثانیه هم می‌رسد. طبیعتاً رسیدن به چنین عملکرد فوق‌العاده‌ای با تولید گرما همراه است و در دراز مدت بر عملکرد SSD تاثیر منفی می‌گذارد. 

از این رو ADATA با معرفی خنک کننده‌های مخصوص SSD ، مشکل دمای بالای این حافظه‌های پر سرعت را رفع کرده تا بتواند رکوردهای جدیدی در زمینه خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی اس اس دی ثبت کند.

ADATA در جریان نمایشگاه کامپیوتکس 2023 به سراغ معرفی اولین کولرهای SSD در جهان رفته که در نوع خود منحصر به فرد هستند و عملکرد فوق‌العاده‌ای در خنک نگه داشتن SSD از خود بر جای گذاشته‌اند. در ادامه به معرفی این خنک کننده‌ها می‌پردازیم.

خنک کننده Project NeonStorm SSD 

اس اس دی Project NeonStorm از کولری منحصر به فرد بهره برده و سرعت خواندن و نوشتن آن به 12 تا 14 هزار مگابایت بر ثانیه می‌رسد. کولر این SSD ترکیبی از دو سیستم خنک کننده مایع و بادی است. در واقع گرمای تراشه‌های SSD توسط هیت سینک فلزی به خنک کننده مایع منتقل شده و در ادامه نیز به هیت سینک دوم مجهز به فن‌های بی‌صدا منتقل و دفع می‌شود.

در واقع هیت سینک دوم به عنوان واسط بین خنک کننده مایع و فن ها عمل می‌کند. همچنین با روشن شدن فن‌های دو طرف خنک کننده Project NeonStorm SSD گرمای اس اس دی به بیرون منتقل می‌شود. عملکرد سیستم خنک کننده جدید ADATA در مقایسه با نمونه‌های مشابه تا 20 درصد بهبود یافته است.

خنک کننده LEGEND 970 SSD

اس اس دی  LEGEND 970 با سرعت 10 هزار مگابایت بر ثانیه از یک هیت سینک آلومینیومی مجهز به یک فن کوچک بهره می‌برد. طراحی منحصر به فرد پره‌های آلومینیومی به جابجایی موثر هوا و دفع حرارت SSD کمک کرده و یک فن بسیار کوچک و بی صدا وظیفه مدیریت جریان هوا را بر عهده دارد. 

در واقع جریان هوا توسط یک فن کوچک به درون خنک کننده LEGEND 970 وارد شده و با عبور از پره‌های آلومینیومی به دفع موثر حرارت SSD کمک می‌کند. طراحی منحصر به فرد این خنک کننده موجب شده تا عملکرد آن در مقایسه با نمونه های مشابه تا 10 درصد بهبود یابد و کارایی SSD را به حداکثر برساند.

خنک کننده SSD اکسترنال SE920؛ فشار دهید تا خنک شود

اس اس دی اکسترنال SE920 از درگاه USB4 برای رسیدن به سرعت خواندن و نوشتن 3200 تا 3800 مگابایت بر ثانیه بهره می‌برد. SE920 سریع‌ترین حافظه ذخیره سازی اکسترنال دنیا بوده و به خنک کننده مجهز به فن کوچک برای دفع گرما مجهز شده است.

برای خنک شدن کافی است که بدنه SE920 را فشار دهید تا شاسی اس اس دی به صورت کشویی از هم باز شود و سیستم‌ خنک کننده مجهز به فن کوچک فعال شده و دمای SSD را پایین بیاورد.

پس از خنک شدن اس اس دی می‌توانید با فشار مجدد، شاسی آن را جمع کرده و سیستم خنک کننده را خاموش کنید. این طراحی مبتکرانه خنک کننده SSD اکسترنال موجب بهبود 10 درصدی عملکرد سیستم خنک کننده در مقایسه با نمونه‌های مشابه شده است.

به زودی می توانید این محصولات هیجان انگیز ADATA را با گارانتی  «آونگ» در بازار ایران تهیه کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟