10/05/1401 - 16:29
چگونه کابل شبکه مناسب را بشناسیم و استفاده کنیم؟
در این مطلب میخوانیم که چگونه یک کابل شبکه مناسب، همراه با خصوصیات آن را بشناسیم، برای پروژه شبکه محلی کدام کابل شبکه را انتخاب کنیم. همچنین برندهای برتر بازار ایران را معرفی خواهیم کرد و راهنمایی برای خرید انواع کابل شبکه را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه یکی ازمهم ترین سخت افزارشبکه است که وظیفه انتقال داده را بصورت محلی برعهده دارد.هدف اصلی ایجاد یک شبکه ، ایجاد ارتباط بین اجزای شبکه، اشتراک گذاری منابع وانتقال داده است. اگردقت کرده باشید هدف اصلی شبکه بدون کابل شبکه تامین نمی‌شود.

انواع کابل شبکه و طبقه‌بندی چگونه است ؟

رایج‌ترین کابل شبکه زوج به هم تابیده است که دارای چهارجفت سیم است. این سیم‌ها به دور یکدیگر می‌پیچند تا اثر نویزو تداخل خارجی را کاهش دهند.

کابل شبکه در انواع مختلف وجود دارد که دو نوع دارای شیلد و فویلد محافظتی (SFTP) یا بدون شیلد محافظتی (UTP) از پرمصرف‌ترین آنها می‌باشد. تفاوت این دو در این است که کابل دارای محافظ یا SFTP دارای دو لایه عایق اضافی محافظتی است و از داده‌ها در برابر نویز و تداخلات خارجی محافظت می‌کند.

کابل‌های شبکه در رده‌ و دسته‌های مختلف تولید می‌شوند، رده‌های بالاتر پهنای باند بالاتری دارند و با سرعت بالاتری داده‌ ارسال می‌کنند.

درجدول زیر، مشخصات سرعت و پهنای باند هریک ازدسته‌ کابل شبکه و وضعیت محافظ یا بدون محافظ بودن آنها آمده است.

پهنای باند

سرعت درصد متر وضعیت محافظ دسته

100MHz

10/100Mbps  بدون محافظ Cat 5

100MHz

1000Mbps / 1Gbps بدون محافظ Cat 5e

250MHz>

1000Mbps / 1Gbps بامحافظ یا بدون محافظ Cat 6

500MHz

10000Mbps / 10Gbps با محافظ Cat 6a

600MHz

10000Mbps / 10Gbps با محافظ Cat 7

2000MHz

*25Gbps or 40Gbps با محافظ Cat 8

انواع کابل شبکه لگراند و طبقه‌بندی آنها

لگراند کابل‌های شبکه خود را در طبقه‌بندی‌های مختلف با توجه به استاندارد‌های موجود تولید کرده است.

از جمله کابل شبکه‌ لگراند می‌توان به  Cat5e ,Cat6, Ca6a , Cat7, Cat7A , Cat8  اشاره کرد. همچنین در نظر بگیرید که از لحاظ ساختاری نیز این تنوع بیشتر خواهد شد.

به طور مثال کابل شبکه cat6  در انواع بدون شیلد و فویلد (UTP) ، دارای فویلد (FTP)  ، دارای فویلد و شیلد (SFTP) و... وجود دارد.

راه‌های تشخیص کابل شبکه لگراند

شرکت لگراند برای هریک از دسته کابل‌های خود، رنگی را در نظر گرفته است. خاکستری مختص  Cat 5، آبی برای Cat6 و زرد برایCa6a  تعریف شده است. پوشش بیرونی کابل شبکه لگراند Cat7 نیز به رنگ زرد است.

برندهای دیگرهم در دارای تنوع رنگ هستند، پس برای تشخیص کابل شبکه لگراند نمی‌توان تنها روی رنگ آن اکتفا کرد. ازاین رو می‌توان گفت تنها راه تشخیص کابل شبکه لگراند رنگ پوشش کابل نیست. یکی از راه‌های تشخیص این کابل وزن آن است، وزن تمامی محصولات این شرکت توسط این شرکت اعلام شده است، مثلاUTP  Cat5e در بسته بندی کارتن و با روکش PVC و متراژ305 متر باید وزنی معادل 9kg داشته باشد.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص کابل شبکه لگراند توجه به جنس مغزی است،  جنس مغزی باید از جنس مس با خلوص صد درصدی است همین عامل سبب مرغوبیت و انتقال سریع داده در کابل شبکه برند لگراند شده‌است.

آشنایی با انواع کابل شبکه نگزنس

کابل شبکه نگزنس یکی ازمرغوب‌ترین کابل‎های شبکه‌ است. کابل‌‌های این برند ازلحاظ سرعت، تکنولوژی واستاندارد دردسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند.

کابل شبکه نگزنس در دو نوع روکش از جنس  PVCو LSZH  تولید می‌شود. تفاوت این دو در این است که روکش‌های LSZH  فاقد هالوژن هستند و درموقع آتش گرفتن از خود دود سمی تولید نمی‌کنند.

انواع کابل شبکه نگزنس

کابل شبکه نگزنس دردسته‌هایCAT6 UTP , CAT6 SFTP, CAT6a, CAT6a SFTP, CAT6a UTP, CAT7 تولید و راهی بازار می‌شوند. نکته قابل توجه درمورد کابل شبکه نگزنس این است که دسته‌های پرکاربرد برای مصارف درونی و بیرونی بهینه شده‌اند. این به این معنی است که کابل‌های پرکاربرد دردو نوع خارجی و داخلی تولید می‌شوند، نوع خارجی دارای پوشش اضافی است و طوری طراحی شده که در برابرشرایط محیطی مقاوم باشد.

راه‌های تشخیص کابل شبکه نگزنس

 درمیان انبوهی ازبرندهای کابل شبکه چگونه می‌توان کابل شبکه نگزنس را تشخیص داد؟ این سوال کاملا به جاست، درست است روی پوشش تمامی کابل‌های شبکه نگزنس نام آن درج شده است ولی برای تشخیص آن کافی نیست.

اولین شاخصه، شاخصه ظاهری است. کابل شبکه نگزنس در دو رنگ مشکی و نارنجی تولید می‌شود. روکش مشکی برای محیط بیرونی است و در برابر شرایط آب وهوایی خارجی مقاوم است و رنگ نارنجی برای شرایط درونی طراحی و ساخته شده است.

ولی این تمام ماجرا نیست، ظاهر کابل شبکه نگزنس برای تشخیص آن کافی نیست، برای تشخیص کابل شبکه نگزنس باید سرعت، وزن، قطر و پیچش استاندارد کابل شبکه نگزنس را بدانید.

راهنمای خرید کابل شبکه

خرید کابل شبکه مانند گذشته آسان نیست. درگذشته یک گزینه برای خرید کابل شبکه وجود داشت آن هم  CAT5 بود، اکنون گزینه‌های دیگری مانند Cat5e، Cat6، CAT7 حتی CAT8 وجود دارد.

ازطرف دیگررقابت بین برندها هرروز بیشتر و بیشترمی‌شود وبرندها مجبورند برای این که از بازار رقابت حذف نشوند، به روز شوند. همه اینها کار انتخاب کابل برتر را سخت تر می‌کند.

بنابراین اگر قصد خرید کابل شبکه را دارید، اولین قدم این است که وقت بگذارید و نیازمندی شبکه خود را ارزیابی کنید تا ازمیان انبوهی ازبرندها بهترین را انتخاب کنید، مثلا اگر سرعت سایر تجهیزات شبکه شما بالاست انتخاب کابل شبکه پرسرعت انتخاب خوبی خواهد بود درغیراین صورت، این سرعت برای شما تامین نخواهد شد.

همچنین می‌توانید برای انتخاب هرچه بهتر و خرید کابل شبکه با مشاورین فروشگاه تجهیزات شبکه کارن ارتباط برقرار کنید ومناسب‌ترین کابل شبکه خود را خریداری کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟