اپل کورسا؛ کوچولوی لاکچری که باید آن را شناخت
23 بهمن 1397
با آنکه محجوب است و کمتر در ایران ورد زبان‌هاست اما آن را جواهری می‌دانند که تا هست، باید غنیمت بشماریمش؛ به ویژه در روزهایی که هنوز دست در آن زیاد نشده و انتخاب خیلی خوبیست برای آن‌هایی که می‌خواهند لاکچری سوار و خاص باشند.

شرکت خودروسازی آلمانی اپل در سال 1899 تاسیس شد. بخش عظیمی از سهام آن در ابتدا به جنرال موتورز و سپس به پی‌اس‌ای منتقل شد. تمامی خودروهای تولید شده از اپل، یک دور هم باید از زیر نظر مدیران ارشد این دو کمپانی برجسته می‌گذشت. شاید به همین دلیل است که شرکت خودروسازی اپل به کمپانی بااعتمادی تبدیل شد. کورسا، جزو اولین ماشین‌های اپل بود؛ خودرویی که در کلاس‌های مختلف به بازار آمد و با وجود سن و سال بالایش، پیر نشده است. اپل کورسا در سال‌های 94 و 95 تحت نمایندگی شرکت اصفهانی توان خودرو جی به کشور وارد شد و در سایت دیوار آگهی‌های خرید و فروش آن نیز به چشم می‌خورد.
کورساهای موجود در ایران در سه موتور 1200، 1364 و 1600 سی سی هستند که البته مدل 1200 سی سی در مقایسه با 1600 سی سی بیشتر یافت می‌شود. نسل جدید آن نیز تولید 2014 است. اما بگذارید ابتدا از اپل کورسای دنده‌ای که سال طراحی‌اش به 2010 بازمی‌گردد سخن بگوییم. این خودرو یک موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه دارد که قادر به تولید 99 اسب بخار است. حداکثر سرعتش 173 کیلومتر در ساعت و مصرف سوخت ترکیبی آن 5.9 لیتر در هر صد کیلومتر عنوان می‌شود. ترمز جلودیسکی تهویه شونده، ضدقفل ای بی اس، کنترل پایداری ای اس پی نیز جزو مشخصات ترمز و پایداری این خودرو شمرده می‌شود.  سیستم کنترل فشار باد لاستیک به صورت اتوماتیک، برف پاک‌کن‌های اتوماتیک یخ‌زدا، کروز کنترل، فرمان تلسکوپی، گرم‌کن صندلی‌های جلو و ... از آپشن‌های هیجان‌انگیز اپل کورسا مدل 2010 یا همان دنده‌ای است.
و حالا می‌رسیم به مدل 2014 این کوچولوی دوست‌داشتنی که در انواع سه در و پنج در به ایران آمد. موتور توربو شارژ کورسای 2014 180 کیلومتر در ساعت می‌تواند براند و گنجایش آن نیز 1400 سی سی است. مصرف سوخت ترکیبی‌اش نیز مانند مدل پیشین 2010 یعنی 5.9 لیتر در هر صد کیلومتر توصیف می‌شود. اما به هر حال سوای موتور قوی و ظاهر متفاوت، امکانات رفاهی پیچیده‌تری نسبت به عضو کوچکتر خانواده اپل کورسا دارد؛ مثل سیستم شروع حرکت در سراشیبی، امکان تغییر وضعیت رانندگی به نسبت سرعت، چراغ حرکت در روز و ...
شاید به این دلیل که کمتر نام این محبوب سوپرمینی به گوشتان خورده است، گمان می‌کنید پیدا کردنش هم کار شما نیست. اما از آنجایی که سایت دیوار از همه چیز حداقل یک آگهی دارد، خرید اپل کورسا در مدل‌های مختلفش از طریق این سایت به راحتی امکان‌پذیر است. برای مثال در دیوار مدل 1994 این خودرو به قیمت 12 میلیون تومان به فروش می‌رسد! همچنین در آگهی دیگر کورسا 2014 با 90 هزار کیلومتر کارکرد 145 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است؛ البته در یک آگهی دیگر همین مدل 150 میلیون تومان به فروش می‌رسد. قیمت صفر کیلومتر اپل کورسا 2010 نیز بین 200 تا 250 میلیون تومان ارزیابی می‌شود. کافی است به سایت دیوار بروید و فروشنده منصفتان را پیدا کنید؛ همین حالا!

منبع : ویرلن

برچسب: