پیروزی فرانسوی‌ها بر چینی‌ها
206 تیپ 4 یا چری تیپ 2 بنزینی؟
206 تیپ 4 از ابتدا برنامه‌اش خودنمایی و دلبری بود برای آن‌هایی که در دهه هشتاد عشق ماشین اتومات بودند، به خصوص از نوع 206. ظاهرا ایران خودرو توان لازم برای طراحی و واردات خودروهای اس دی کی را نداشت (خودروهایی که تنها نصب لاستیک و صندلی در ایران را می‌خواست) البته اینطور که به نظر می‌رسد، این روزها ظرفیت واردات اس دی کی‌ها به ویژه برای سایپا مهیا شده است.

بگذریم، به هر دلیل بستر برای ایران خودرو مهیا نبود و به همین دلیل خرید پژو 206 تیپ 4 صفر خیلی زود جای خود را به مدل دست دوم داد. با این وجود، نمونه‌های نادر کارکرده این خودرو همچنان در قیاس با خودروهای چینی هم‌قیمت برابری نمی‌کند. مثلا همین چری تیپ 2 بنزین سوز!

به چری تیپ 2 بنزینی ویانا هم می‌گویند. چری برند خودروسازی چینی است که چند سالی می‌شود بازار محصولاتش در ایران داغ شده است. سال 1388 ویانا تولید شد، با موتوری 4 سیلندر 16 سوپاپه؛ درست مانند موتور 206 تیپ 4. با این تفاوت که تی یو 5، موتور 206 تیپ 4 قدرتمندتر از موتور به کاررفته در چری تیپ 2 بنزینی بود. همچنین این خودرو، تنها حدود 1400 سی سی حجم داشت، در حالی که 206 تیپ 4 رقم 1600 سی سی را نشانمان می‌دهد. حداکثر قدرتی که ویانا تولید می‌کند، 87 اسب بخار است، اما 206 تیپ 4، 110 اسب بخار قدرت تولید دارد. باز هم از برتری فرانسوی‌ها بر چینی‌ها برایتان بگوییم؟ جعبه دنده اتوماتیک تیپ 4 کجا و جعبه دنده دستی چری بنزینی تیپ 2 کجا! حداکثر سرعت 206 تیپ 4، 190 کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت چری تیپ 2 160 کیلومتر در ساعت است. مصرف سوخت 206 نیز به مراتب کمتر از چری است: 6.4 در مقابل 7.8. حسگر باران، توری نصب شده بر روی صندلی عقب برای نگهداری اشیا، ترمز دیسکی، فرمان هیدرولیک، سیستم تعلیق پیشرفته از آپشن‌های فنی و رفاهی 206 تیپ 4 توصیف می‌شود. از همه مهم‌تر، با چند دست‌کاری ساده روی این خودرو، گویی خرید پژو 206 تیپ 4 صفر را برای خود رقم زده‌اید. شرکت آپکو، نماینده مجاز ایران خودرو در کشور تامین آپشن‌های 206 را عهده‌دار است. برای مثال سپر جلو و عقب را تعویض یا سقف را به سانروف تبدیل کنید. اگر هم احیانا نگران ایمنی هستید، روی تیپ 4 می‌توانید دزدگیر تصویری نصب کنید. به هر حال این خودرو هم کمیاب است، هم باکیفیت و از همه مهم‌تر ارزان! سنسور دنده عقب، دوربین دید عقب، کنسول وسط و قفل فرمان چرمی نیز از دیگر امکاناتی است که با کمک نمایندگی مجاز ایران خودرو قادر به راه‌اندازی آن روی خودرویتان خواهد  بود. در کنار این‌ها، می‌توانید در میان آگهی‌های سایت دیوار نیز چندین آگهی نصب و تعویض قطعات این خودرو را پیدا کنید.

حالا که به اهمیت خرید پژو 206 تیپ 4 صفر( البته در حد نو) پی بردید، سری به آگهی‌های سایت دیوار بزنید. تنها ممکن است در این سایت تیپ 4 هایی یافت کنید که در حد نو یا کارکرده واقعی باشند. می‌دانید که، این روزها سخت به دلال‌ها می‌توان اعتماد کرد! همچنین قیمت این خودرو در این سایت حدود 25 تا 32 میلیون تومان است که البته همه این‌ها به انصاف و قیمت‌‌گذاری صحیح فروشنده بستگی دارد.

منبع : ویرلن