شاهراه اطلاعات

فرآیند ساخت اولین تراشه هوش مصنوعی جهان آغاز شد
24 مرداد 1396
شرکت هوآوی فرآیند تولید انبوه تراشه کراین 970 هایسیلیکون که نسل بعدی تراشه‌های این شرکت است را آغاز کرده است. بنابر اخبار منتشر شده قرار است مراسم رونمایی از این تراشه‌های جدید در ماه سپتامبر و درست پیش از معرفی رسمی هوآوری میت 10 انجام شود.
گریه کنید تا اشک‌هایتان انرژی باتری‌های آینده را تامین کنند
23 مرداد 1396
در تلاش برای ساخت باتری‌های ایمنی که بتوانند انرژی لازم برای دستگاه‌های قابل حمل و وسایل پزشکی را تهیه کنند، دانشمندان موفق به ساخت گونه جدید و انعطاف‌پذیری از باتری‌ها شدند. باتری‌هایی که از آب شور استفاده می‌کنند و شاید روزی بتوانند بر مبنای عرق، خون یا اشک چشم کار کنند.
نانو‌شبکه، ریز شبکه و بزرگ‌داده‌ها؛ آینده شبکه‌های برق‌رسانی
23 مرداد 1396
توسعه فناوری شبیه به هدایت یک ماشين مسابقه است. شما تا جایی که امکان دارد به پدال گاز فشار وارد می‎کنید و اگر با مانعی مواجه نشوید، در پایان راه یک جایزه در انتظارتان است. به‌لطف مهندسانی که ماشین فناوری را هدایت می‎کنند، پیشرفت‎های فراوانی در انتظار صنایع مختلف ازجمله بخش تولید و انتقال برق است که هم برای تولیدكننده و هم مصرف‌كننده جایزه بزرگی به ارمغان می‌آورد . چیزی که در این صنعت در حال شکل‌گیری است، از پیشرفت‎های فناوری، فشارهای اقتصادی و توسعه اولويت‎های عمومی‎ منشأ می‎گیرد. متخصصان این حوزه در تلاش هستند تا به روش‎های نوینی برای ارائه آسان‎تر، امن‎تر و مقرون به صرفه‎تر انرژی الکتریسیته دست پیدا کنند.
اولین داده‌های غیر قابل نفوذ از ماهواره کوانتومی چین به زمین ارسال شد
22 مرداد 1396
در اولین رخداد انتقال داده‌ها از فضا به زمین از طریق ماهواره‌های کوانتومی، چین موفق شد داده‌هایی که تحت هیچ شرایطی قابل نفوذ نیستند و در اصطلاح رایج غیرقابل شکست هستند را از ماهواره‌های خود برای زمین مخابره کند. بسیاری از کارشناسان اعلام داشته‌اند که این ارسال موفقیت‌آمیز داده‌ها، سرآغازی خواهد بود بر نسل جدیدی از تکنیک‌های رمزنگاری که بر مبنای محاسبات کوانتومی کار خواهند کرد.
الگوریتمی که جلوی جعل سند را می‌گیرد
18 مرداد 1396
طراحی اسناد کاغذی که به‌سادگی قابل جعل نباشند، از جمله چالش‌هایی است که دولت‌ها همیشه با آن مواجه بوده‌اند. در عصر حاضر که بسیاری از فرآیندهای اداری و قانونی به‌شکل دیجیتال انجام می‌شود، استفاده از اسناد کاغذی همچنان مرسوم است و حتی در مواردی، تنها راه اطمینان از اصالت مدارک، در اختیار داشتن نسخه کاغذی آن‌ مدارک است.
این حس‌گر اطلاعات حیاتی را از درون عرق انسان استخراج می‌کند
16 مرداد 1396
حس‌گرهای پزشکی که برای نمونه‌برداری از عرق انسان به کار گرفته می‌شوند، اغلب بزرگ هستند. این حس‌گرها می‌توانند با دقت بالایی اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری کنند، بدون آن‌که نیازی داشته باشند تا پوست را خراش داده و از خون انسان نمونه‌گیری کنند. اما این حس‌گرها یک مشکل بزرگ دارند، برای جمع‌آوری اطلاعات نیاز دارند تا شما یک فعالیت بدنی زیاد داشته باشید.
میکروکنترلرهای سبک‌تر
15 مرداد 1396
راکش کومار استاد برق و علوم کامپیوتر دانشگاه ایلینویز معتقد است در طراحی پردازنده‌های امروزی، اجزایی در نظر گرفته می‌شوند که نیازی به آن‌ها نیست و پیاده‌سازی این اجزا در پردازنده، فقط آن را پیچیده‌تر می‌کند. او معتقد است ما برای اینکه پردازنده‌هایی با قابلیت برنامه‌ریزی و انعطاف‌‌پذیری داشته باشیم، امکانات زیادی را روی آن پیاده می‌کنیم بدون اینکه حتی از آن استفاده کنیم
ارائه شبکه‌های بینایی مبتنی بر ممریستور
13 مرداد 1396
محققان دانشگاه میشیگان یک مدار کامپیوتری جدید مبتنی بر ممریستور (Memristor) ارائه کرده‌اند که قادر است داده‌های پیچیده‌ای نظیر عکس و تصاویر ویدئویی را سریع‌تر و با صرف توان کمتری نسبت به سامانه‌های پیشرفته فعلی پردازش کند. در این روش از بینایی پستاندارن الهام گرفته شده است.
این عینک آفتابی برق تولید می‌کند
13 مرداد 1396
اگر جزء آن گروه از افرادی هستید که تمایل دارند برای شارژ گوشی همراه خود از انرژی خورشیدی استفاده کنند، به‌طور معمول به یک مولد تولید انرژی نیازی دارید که سلول‌های خورشیدی را در خود جای داده باشد. برای این منظور باید لباس خاصی را بر تن کرده باشید که سلول‌های خورشیدی را در خود جای داده باشد. اما دانشمندان گزینه‌ ایده‌آل‌تری را پیشنهاد داده‌اند. یک عنیک آفتابی ضمن آن‌که می‌تواند از چشم شما محافظت کند قادر است از نور خورشید نیز انرژی تولید کند.

صفحه‌ها

اشتراک در شاهراه اطلاعات