حمیدرضا تائبی

به نظر می‌رسد تلاش‌های صورت گرفته از سوی کارشناسان امنیتی به منظور آموزش کاربران در استفاده از گذرواژه‌های ایمن هیچ‌گونه نتیجه‌ای در بر نداشته است. مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده است، نشان می‌دهد که 123456 و 123456789 همچنان محبو‌ب‌ترین گذرواژه‌های سال گذشته میلادی بوده‌اند. این‌گونه به نظر می‌رسد که دو گذرواژه فوق نسبت به ترکیباتی همچون سال تولد و شماره شناسنامه نزد کاربران محبوب‌تر بوده‌اند.
یادگیری ماشینی راهی طولانی را از سرزمین هالیوود و روبات‌های پرزرق‌وبرق پیموده است تا به جریان اصلی زندگی ما وارد شود. در فیلم‌های هالیوودی از روبات‌ها به عنوان جایگزینی برای انسان‌ها یاد شده است. اما واقعیت این است که امروزه دنیای صنعت برای تکمیل بسیاری از وظایف خود از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند. کافی است به پیرامون زندگی خود نگاهی بیندازید تا متوجه شوید این فناوری چگونه توانسته است بهره‌وری و عملکرد کاری شما و سازمانتان را بهبود بخشد؛ حتی در کارهایی همچون موسیقی، سرویس‌دهی به مشتریان، بازی‌های ویدیویی، معاملات بانکی، گزارش‌های خبری و البته تبلیغات. یادگیری ماشینی قدرتی باورنکردنی به متخصصان این حوزه‌ها داده است.
کارشناسان امنیتی موفق به شناسایی بدافزار پیشرفته‌ای شده‌اند که پیش‌تر شرق آسیا و آسیای میانه را به عنوان هدف خود انتخاب کرده بود و اکنون تمرکزش بر ایالات متحده است. این بدافزار جدید گونه پیشرفته و جهش یافته‌ای از بدافزاری است که چند سال قبل شناسایی شده بود.
به نظر شما ماشین‌آلان هوشمند چه زمانی جایگزین انسان‌ها خواهند شد؟ آینده خیلی دور یا خیلی نزدیک؟ به نظر می‌رسد، سامانه‌های هوشمند در زمان حال به این سوال پاسخ داده‌اند. در جدیدترین مورد یک شرکت بیمه‌گر ژاپنی بیش از 30 نفر از کارکنان خود را اخراج خواهد کرد و به جای آن‌ها از یک سامانه هوشمند به منظور محاسبه حق بیمه‌ای که باید به بیمه‌گذاران پرداخت شود، استفاده کرد.
در دنیای کسب و کار امروزی که به‌شدت رقابتی است، دانش به‌عنوان یکی از ارکان اصلی رقابت‌پذیری کسب و کارها شناخته می‌شود. در این برهه زمانی تنها کسب‌وکارهایی موفق خواهند بود که بتوانند سرمایه‌های دانشی خود را به‌شکل پایداری در قالب فعالیت‌های عملیاتی مدیریت کنند. سرمایه‌های دانشی که قادر هستند سازمان‌ها را به‌سمت اهداف تعیین شده سوق داده و بالاترین بهره‌وری را در اختیار کسب‌وکارها قرار دهند.
امروزه رسانه‌های دیجیتالی مختلفی پیرامون ما قرار دارند که دسترسی به هرگونه محتوایی را در سریع‌ترین زمان امکا‌ن‌پذیر ساخته‌اند. با این وجود رادیوها هنوز هم توانسته‌اند جایگاه خود را نزد مردم حفظ کنند. هر چند این جایگاه به طرز قابل توجهی کم رنگ شده است. اما دولت نروژ در نظر دارد به عمر رادیو FM برای همیشه پایان دهد.
آیا هواپیمایی که در سال 2009 در رودخانه هادسون فرود آمد و دست مایه ساخت فیلم سالی با بازی تام هنکس و کارگردانی کلینت ایستوود شد را به یاد می‌آورید؟ در آن حادثه گروهی از غازهای کانادایی با موتورهای جت هواپیما برخورد کردند و باعث از کار افتادن موتورها شدند. هر چند آن حادثه سرانجام خوبی داشت و همه مسافران زنده ماندند، اما این اتفاق ناگوار دستمایه ساخت پهباد ویژه‌ای شد.
یاهو پس از آن‌که شروع موفقی داشت و به یکی از محبوب‌ترین ارائه‌دهندگان پست الکترونیک و جستجوی تحت وب تبدیل شد و شبکه تبلیغاتی آن بسیار سودآور بود، به مرور زمان به دوران افول خود وارد شد. به طوری‌که در بسیاری از زمینه‌ها از رقبای خود عقب افتاد. عده‌ای از کارشناسان بر این باور هستند که ضعف در شیوه‌های مدیریتی این شرکت باعث به وجود آمدن سلسله مشکلاتی شد که امروزه یاهو با آن‌ها دست به گریبان است. به طوری که اکنون باید با این نام بزرگ خداحافظی کنیم و به عصر جدید که این شرکت با نام آلتابا آغاز خواهد کرد سلام گوییم.
هکرها به تازگی موفق به ابداع راهکار جدیدی شده‌اند که قادر است سامانه‌های امنیتی را فریب دهد. در این روش زمانی که بات‌نت‌ها در حال برقراری ارتباط با مرکز کنترل و فرمان‌دهی هستند، از نام‌های میزبان ناشناخته‌ در فیلد نام میزبان پروتکل انتقال ابر متن (HTTP) استفاده می‌کنند. پژوهشگران امنیتی این تکنیک را میزبان شبح (Ghost Host) نام نهاده‌اند.
یک گروه هکری به نام OilRig از طریق پرتال جعلی VPN متعلق به Juniper و سایت‌های جعلی منتسب به دانشگاه آکسفورد اقدام به توزیع بدافزار می‌کند. هدف اصلی این گروه کشورهایی هستند که در منطقه خاورمیانه قرار دارند. موسسه‌های مالی، دولتی و فناوری از اصلی‌ترین اهداف این گروه هکری به شمار می‌روند.

صفحه‌ها

اشتراک در حمیدرضا تائبی