دوربین 4K تحت شبکه HARES IPC-A4ACD-SF

دوربین 4K تحت شبکه HARES IPC-A4ACD-SF

دوربین تحت شبکه IPC-A4ACD-SF که به‌تفصیل در این مطلب بررسی خواهیم کرد، یک دوربین با رزولوشن بالا و مناسب برای نظارت است. این دوربین، با قابلیت‌های پیشرفته‌ای که فراهم می‌کند، برای سیستم‌های نظارتی شما بسیار سودمند و کارآمد خواهد بود. دوربین‌های تحت شبکه، کیفیت بسیار بیشتری نسبت به دوربین‌های آنالوگ ارائه می‌دهند که باعث می‌شود در تشخیص چهره یا شماره پلاک، بسیار بهتر عمل ‌کنند.

 دوربین 4K تحت شبکه HARES IPC-A4ACD-SF

معرفی دوربین IPC-A4ACD-SF

دوربین تحت شبکه 4K مدل IPC-A4ACD-SF حارس، با به‌کارگیری قابلیت‌های کاربردی و تکنولوژي‌های به‌روز، در افزایش کیفیت و وضوح تصاویر و فیلم‌ها بسیار موثر است. این دوربین، محصولی از برند ایرانی حارس (HARES) است. برند حارس، توسط شرکت پارس ارتباط افزار در سال ۱۳۹۷ معرفی شد. این برند، با تولید محصولات باکیفیت، توانسته سهم مهمی در بازار دوربین‌های تحت شبکه ایرانی داشته باشد. شرکت پارس ارتباط افزار، با ارائه گارانتی دو ساله برای تضمین کیفیت محصولات تولیدی خود، حمایت مناسبی از مصرف‌کننده را درجهت خدمات پس از فروش، تا به امروز، پوشش داده است. دوربین IPC-A4ACD-SF، دارای حفاظت الکتریکی 6KV است که این میزان، می‌تواند از سیستم‌های نظارتی در برابر رعدوبرق، به‌خوبی محافظت کند. همچنین، دوربین IPC-A4ACD-SF، از پروتکل ONVIF، پشتیبانی می‌کند.ONVIF، مخفف کلمه Open Network Video InterfaceForum، یک پروتکل جهانی است که به دستگاه‌های نظارتی و امنیتی تحت شبکه از تولیدکنندگان مختلف، اجازه می‌دهد تا بدون وقفه با هم کار کنند.

رزولوشن دوربین‌های IPC-A4ACD-SF،4K است. رزولوشن، از مهم‌ترین فاکتورهایی است که قبل از خرید دوربین باید اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید تا بتوانید دوربین با رزولوشن مناسب برای نیاز خود انتخاب کنید. رزولوشن، به تعداد پیکسل‌های دوربین می‌گویند. بدیهی است که رزولوشن بالاتر، وضوح بیشتری را به‌همراه خواهد داشت. برای دوربین‌های 4K، رزولوشن، 4096 × 2160 است. اگر آن را با استاندارد قبلی، که 1080p بود، مقایسه کنید، خواهید دید که 4K بسیار واضح‌تر است و کیفیت بیشتری را به دنبال دارد. این مورد را نیز به یاد داشته باشید که انتخاب رزولوشن بالاتر، به معنای تخصیص پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی بیشتری است و هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد. دوربین‌هایی که حافظه داخلی دارند، به‌راحتی پر می‌شوند. برای رفع این مشکل، برخی از دوربین‌ها دارای قابلیت بازنویسی هستند که حافظه را به محض پر شدن، پاک می‌کند. همچنین، تنها فاکتوری که کیفیت تصویر را تعیین می‌کند، رزولوشن نیست و فناوری‌ها و قابلیت‌های متعددی در آن تاثیرگذارند. انتخاب دوربین یک کار حرفه‌ای است و شما باید با نیازهای خود را بشناسید و دقیقا بدانید که دوربین را برای چه منظوری تهیه می‌کنید. همچنین، مکانی که قرار است دوربین را نصب کنید، بودجه‌ای که برای خرید دوربین در نظر دارید و قابلیت‌هایی که می‌خواهید توسط دوربین پشتیبانی شود، در انتخاب دوربین مناسب بسیار موثرند. در ادامه، کاربردی‌ترین قابلیت‌های دوربین IPC-A4ACD-SF را شرح خواهیم داد.

ویژگی‌های و استانداردهای دوربین IPC-A4ACD-SF

فرمت‌های فشرده‌سازی، از موارد دیگری است که در دوربین‌های مداربسته، بسیار حائز اهمیت است. دوربین IPC-A4ACD-SF، از انواع فشرده‌سازی Ultra 256, H.265, H.264, MJPEG، استفاده می‌کند.H.264 ، این امکان را به شما می‌دهد که از ذخیره‌سازی ابری استفاده کرده و نیازی به سخت‌افزار فیزیکی نداشته باشید. همچنین، تصاویر با وضوح بالاتری داشته باشید که می‌تواند به‌شکل قابل توجهی هزینه‌ها را کاهش دهد. این فرمت فشرده‌سازی، پرکاربردترین کدک ویدئویی در سیستم‌های دوربین مداربسته است. اما H.265 نیز به‌تدریج محبوب شد که جدیدترین استاندارد فشرده‌سازی ویدئو در خانواده MPEG است. H.265، در حالی‌که کیفیت ویدئوی یکسانی را حفظ می‌کند، می‌تواند یک فایل ویدئویی را به اندازه نصف یک فایل H.264، فشرده کند. H.265، بسیار کارآمدتر از سایر کدک‌ها است و با حفظ کیفیت ویدئوی یکسان، پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی بسیار کمتری را اشغال می‌کند. این‌که سیستم دوربین H.265 برای شما مناسب است یا نه، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله بودجه ، نیاز به وضوح بالای دوربین و سخت‌افزار.

در دوربین‌هایی مداربسته، فاکتوری به‌نام لوکس (Lux) وجود دارد. مقدار آن، نشان‌دهنده این است که دوربین در چه میزان نور قادر است رویدادها را ثبت کند. یعنی، توانایی دوربین در شرایط کم‌نور را نشان می‌دهد. هرچه میزان لوکس کمتر باشد، دوربین در ثبت تصاویر در نور کم بهتر عمل می‌کند. لوکس یا حساسیت نوری در دوربین IPC-A4ACD-SF ،0.06 لوکس است که نشان‌دهنده عملکرد بالای آن در شرایط کم‌نور است.

قابلیت Privacy mask، برای حفظ حریم خصوصی در بیشتر دوربین‌های تحت شبکه وجود دارد. این قابلیت، بخش‌هایی از تصویر را که تحت نظارت نیستند و برای این‌که حریم خصوصی افراد نقض نشود، پنهان می‌کند. نحوه کار آن به این صورت است که شما معمولا با کشیدن یک مربع یا مستطیل با استفاده از ماوس و به طور مستقیم بر روی تصویر، ناحیه‌ای را که می‌خواهید هنگام نظارت پوشیده باشد، در داخل تصویر انتخاب می‌کنید و هنگامی که تصویر کج یا بزرگنمایی می‌شود، این ماسک تغییر مکان می‌دهد و اندازه آن نیز تغییر می‌کند تا به پوشاندن ناحیه اصلی ماسک شده، ادامه دهد. از کاربردهای آن می‌توان به پوشش پنجره‌های ساختمان‌ها، چهره افراد یا پلاک‌ خودروهایی که تحت نظارت نیستند، اشاره کرد.

قابلیت کاربردی دیگری که در اکثر دوربین‌های مداربسته وجود دارد و در کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در زمان، موثر است، Motion Detection است. زمانی که دوربین حرکتی را حس می‌کند، هشدارهای لازم را می‌دهد. برای انجام این کار، به فریم‌های تصویر جداگانه نگاه می‌کند و آن‌ها را با فریم قبلی مقایسه می‌کند. اگر تفاوت‌هایی را ببیند، فرض را بر این می‌گذارد که حرکتی صورت گرفته و تغییری رخ داده است.

یکی از قابلیت‌های کاربردی در کاهش مصرف پهنای باند، ROI است. این قابلیت، در دوربین‌های تحت شبکه این امکان را فراهم می‌کند تا فقط برای یک منطقه خاص تصویر با کیفیت بالاتری ارائه شده و در باقی تصویر، تصویر با کیفیت پایین‌تری ضبط شود. حتا در مواردی نیازی به ضبط این مناطق نیست و می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. قابلیت ROI، در دوربین IPC-A4ACD-SF نیز پشتیبانی می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از دوربین‌های نظارتی در فضاهای باز نصب می‌شوند و در معرض نور شدید، باران، برف و مه قرار می‌گیرند. این شرایط محیطی، تأثیر زیادی بر کیفیت تصویر دوربین دارد. ذرات بخار و مه، علت اصلی افت کیفیت تصویر هستند. نسبت کنتراست پایین هنگام مه، باعث این افت کیفیت می‌شود. بنابراین، فناوری ضدمه، یکی از فناوری‌های ضرورری برای دوربین‌های نظارتی در فضاهای باز ،خصوصا جاده‌ها هستند. دوربین‌های IPC-A4ACD-SF، از قابلیت ضدمه (defog) دیجیتال و اپتیکال، بهره می‌گیرند.

دوربین IPC-A4ACD-SF، می‌تواند توسط 24VAC  و 12VDC و POE، تغذیه شود. POE، یک فناوری مختص تجهیزات شبکه است که به کابل‌های شبکه اجازه می‌دهد تا برق مورد نیاز دستگاه را بدون نیاز به کابل اضافی، تامین کند. این بدان معناست که نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته PoE می‌تواند آسان‌تر، بسیار سریع‌تر و با هزینه کمتر انجام شود. پیچیدگی کمتر در فرآیند نصب، به معنای صرفه‌جویی بیشتر برای کسب‌وکارهاست. همچنین، دوربین‌های POE، امکان وضوح بیشتر را فراهم می‌کنند. یک دوربین POE را می‌توان در هر مکانی بدون نیاز به پریزهای AC، قرار داد. سیستم‌هایPOE، در صورت تشخیص ولتاژ بالا، برای جلوگیری از هرگونه آسیب به دستگاه، منبع تغذیه را خاموش می‌کنند. به طور کلی، دوربین های POE، گزینه قوی‌تری برای سیستم دوربین مداربسته شما هستند. دوریین IPC-A4ACD-SF، از این فناوری بهره می‌گیرد.

قابلیت دیگر دوربین IPC-A4ACD-SF ،Corridor Mode یا حالت راهرو است. این قابلیت، میدان دید دوربین را متناسب با شرایط باریک تغییر می‌دهد. این مکانیزم، برای مکان‌هایی مانند راهروها، تونل ها و کوچه‌ها، بسیار مناسب است. از حالت راهرو برای این منظور استفاده می‌شود که چیزی را در محدوده از دست ندهید. برای مثال در راهروی یک ساختمان، حالت راهرو به شما اجازه می‌دهد تا محدوده را به‌طور کامل از سقف تا درب، مشاهده کنید.

قابلیت‌های بهبود وضوح تصویر

هنگام تصویربرداری در مقابل ورودی پارکینگ‌ها یا جلوی پنجره‌ها، حتما با مشکل تیره و تاریک شدن اشیا یا افراد مواجه شده‌اید. در این شرایط وضوح تصاویر بسیار کاهش می‌یابد و جزئیات قابل مشاهده نیست که برای مسائل امنیتی، مشکل‌ساز است. در دوربین IPC-A4ACD-SF، این مشکل با مکانیزم BLC تا حدودی رفع شده است. BLC، با افزایش سطح نوردهی برای کل تصویر از طریق پردازنده‌های سیگنال دیجیتال (DSP) کار می‌کند‌ که یک تصویر یا صحنه را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کند و بر این اساس نور را تنظیم می‌کند. به بیان ساده‌تر، BLC به جای متعادل ساختن نورها در مناطق دارای نوردهی بیش از حد و کم نور، کل صحنه را بر روی یک فرمت ویدئو/تصویر روشن می‌کند که در این‌صورت، مناطق پس‌زمینه بیش از حد روشن و سفید می‌شوند و وضوح خود را از دست می‌دهند. اگر وضوح مناطق پس‌زمینه برای شما اهمیت دارد، می‌توانید از قابلیت دیگری به‌نام WDR، استفاده کنید. هرچند که این قابلیت برای شما هزینه بیشتری در پی خواهد داشت، اما وضوح را در تمام تصویر، حفظ می‌کند. WDR، با ارائه بهترین وضوح از هر دو محیط پیش‌زمینه و پس‌زمینه، جزئیات را متعادل نشان می‌دهد. نحوه کار آن به این‌صورت است که دوربین به طور همزمان دوبار با دو سنسور تصویر مختلف، هر کدام در سطح نوردهی متفاوت، صحنه را ضبط می‌کند، سپس تصاویر را با هم ادغام می‌کند تا یک تصویر متعادل تولید شود.

قابلیت دیگری که در دوربین‌های IPC-A4ACD-SF وجود دارد، HLC است. منابع نوری شدید مانند چراغ‌های اتومبیل، می‌توانند بخش از تصویر را پشت نور پنهان کنند. HLC، به طور خودکار با تشخیص منابع نوری، این نور را کاهش می‌دهد. یکی از کاربردهای مفید این امر جلوگیری از نور کور‌کننده چراغ‌های جلو اتومبیل در شب است و امکان مشاهده شماره پلاک‌های آن‌ها را می‌دهد.

دوربین‌ها در شب برای دید بهتر از نور مادون قرمز استفاده می‌کنند. در طول روز، احتیاجی به نور مادون قرمز نیست و دوربین نور مورد نیاز خود را از محیط می‌گیرد. اما دوربین، این نور را در روز نیز جذب می‌کند که باعث می‌شود کیفیت تصاویر کم شود. در این‌صورت، با استفاده از مکانیزمی که به آن فیلتر ICR (Infrared Cut Removable) یا IR-Cut filter، می‌گویند، برای مسدود کردن مادون قرمز به منظور ارائه یک تصویر با کیفیت بالا در روز  طراحی شده است، این مشکل را رفع می‌کنند.

3D-DNR، قابلیت دیگری است که در دوربین IPC-A4ACD-SF ، پشتیبانی می‌شود. این قابلیت در بهبود کیفیت تصاویر، بسیار موثر است. زمانی که نور محیط کم باشد، با نویز مواجه خواهیم شد که همواره اتفاق می‌افتد. سیگنال ویدئو و نویز ترکیب می‌شود که نتیجه آن اعوجاج تصویر است. کاهش نویز دیجیتال، باعث کاهش نویز تصویر و کاهش خطاهای ترکیب رنگ می‌شود. نویز، به‌شکل نقطه‌های سفید ظاهر می‌شود‌ که باعت می‌شود تصاویر تار و بی‌کیفیت شوند و از وضوح تصویر می‌کاهد. این مشکل، با قابلیت 3D-DNR که برای عکاسی در شب یا مکان‌های تاریک یا کم نور ایجاد شده است، رفع می‌شود. این دوربین همچنین از 2D-DNR نیز پشتیبانی می‌کند. این یک روش موقتی است. 2D در مواقعی به‌خوبی3D، عمل نمی‌کند. برای مثال، هنگامی‌که ویدئو شما شروع به دریافت 4 تا 8 مگاپیکسل می‌کند، به اندازه کاهش نویز D3، موثر نخواهد بود.

ادامه مطلب ↓
نمایش خلاصه ↑
مشخصات
قیمت و فروشندگان
دیدگاه ها

دوربین

حس‌گر تصویر: 
1/1.7", progressive scan ,CMOS
حداقل illumination: 
Colour: 0.06Lux (F1.2, AGC ON)
B/W: 0.03Lux (F1.2, AGC ON)
ویژگی روز و شب: 
Automatically removable IR-cut filter(ICR)
سرعت شاتر: 
Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s
Wide dynamic range: 
100 dB
کاهش نویز (Digital Noise Reduction): 
2D/3D DNR

تصویر

فشرده‌سازی ویدیویی: 
Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
Frame Rate: 
Main Stream: 12MP (4000*3000), Max 20fps; 8MP (3840*2160), Max 30fps;
2MP (1920*1080), Max 30fps;
Sub Stream: 2MP (1920*1080), Max 30fps;
Third Stream: D1 (720*576), Max 30fps
فشرده‌سازی صوتی: 
G.711
حداکثر resolution: 
4k
HLC: 
پشتیبانی می‌شود.
ROI: 
پشتیبانی می‌شود. تا 8 ناحیه
Defog: 
Optical Defog &Digital Defog
Motion Detection: 
پشتیبانی می‌شود. تا 4 ناحیه

شبکه

پروتکل‌های شبکه: 
IPv4, IGMP, ICMP, ARP, TCP, UDP, DHCP, PPPoE, RTP, RTSP, RTCP, DNS, DDNS, NTP, FTP,
UPnP, HTTP, HTTPS, SMTP, 802.1x,SNMP, QoS
رابط: 
100M/1000M Base-FX SFP+100M/1000M Base-TX Ethernet
اترنت: 
100M/1000M Base-TX Ethernet
ورودی/خروجی صدا: 
3.5mm audio interface
1 Input: impedance 35k; amplitude 2V [p-p]
1 Output: impedance 600; amplitude 2V [p-p]
ورودی/خروجی هشدار: 
2/1
دکمه ریست: 
دارد
ظرفیت ذخیره سازی: 
Micro SD, up to 256GB

عمومی

حداکثر میزان برق مصرفی: 
9.5 وات
پشتیبانی از POE: 
بله
استاندارد PoE پشتیبانی شده: 
PoE (IEEE 802.3af)
دمای محیطی پشتیبانی شده: 
-20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F)
ابعاد: 
151.5 x 71 x 65mm (6.0“ x 2.8“ x 2.6”)
وزن: 
0.48 کیلوگرم
سایر توضیحات: 
ویژگی‌های هوشمند: Audio detection, cross line, intrusion, object left, object removed, People counting,
Face capture, Privacy Mask
توابع کلی: Watermark, IP Address Filtering, Tampering Alarm, Alarm input, Alarm output,
Access Policy, ARP Protection, RTSP Authentication, User Authentication
پشتیبانی از: Two-way audio, Suppression
power: AC 24V±25%, DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af)

نظر شما چیست؟