Banner Advertisement
Banner Advertisement
Flash Banner AD
Banner Advertisement

بازي Trine 2

اين گروه لطيف!
جمعه 22 ارديبهشت 1391

بابك عظيمي

اشاره:
نشریه عصر شبکه - براي آغاز‌كردن سفري ماجراجويانه در دنياهاي خيالي و اسطوره‌اي، تنها چيز مورد نياز همسفران خوب است. بازي Trine 2 به خوبي اين موضوع را اثبات مي‌كند. ساحري زن‌ذليل، شواليه‌اي از خود راضي و دزدي كه اصرار دارد راوي داستان او را دزد خطاب نكند، گروه قهرمانان بازي را تشكيل مي‌دهند...

مقدمه:
براي آغاز‌كردن سفري ماجراجويانه در دنياهاي خيالي و اسطوره‌اي، تنها چيز مورد نياز همسفران خوب است. بازي Trine 2 به خوبي اين موضوع را اثبات مي‌كند. ساحري زن‌ذليل، شواليه‌اي از خود راضي و دزدي كه اصرار دارد راوي داستان او را دزد خطاب نكند، گروه قهرمانان بازي را تشكيل مي‌دهند. هر يك از اين قهرمان‌ها توانايي‌هاي خاص خود را دارند و البته به خوبي مي‌توانند در ميدان جنگ گليم‌شان را از آب بيرون بكشند.

 

Trine2با جذاب‌ترين شخصيت بازي شروع مي‌شود: ساحر. نوري عجيب او را از خواب بيدار مي‌كند و به سوي ماجرايي تازه مي‌خواند. بازي بي‌درنگ آغاز مي‌شود و به كمك راهنماي بازي به خوبي مي‌توانيد با توانايي‌هاي ساحر آشنا شويد. راهنماي بازي به همين شيوه روش بازي‌كردن با دو شخصيت ديگر را نيز به بازيكن مي‌آموزد و سپس با آغاز ماجراي واقعي، قهرمان اصلي بازي كه در واقع خود شما هستيد، در دنيايي شگفت‌انگيز رها مي‌شويد. در حالت تك‌نفره، بازيكن مي‌تواند در هر لحظه كنترل يكي از سه قهرمان را به دست بگيرد و بازي را ادامه دهد. هر زمان كه نياز بود، مي‌تواند قهرمان ديگري را انتخاب كند و از توانايي‌هاي او براي ادامه دادن مسير بهره ببرد.


ساحر گذشته از به‌كارگيري جادو براي نبرد با دشمنان، مي‌تواند اشيا را از زمين بلند كند و در هوا معلق نگه دارد. همچنين مي‌تواند از غيب جعبه و تخته‌هايي ظاهر كند كه براي حل‌كردن معماهاي بازي بسيار ضروري هستند. قدرت اصلي شواليه زور بازويش است. او كه به شمشيري بران و سپري قدرتمند مجهز است، به راحتي مي‌تواند گروهي از دشمنان را از پا درآورد. اما در كنار اين مهارت، او مي‌تواند با استفاده از پتك قدرتمند خود برخي اشياي محيط را خرد و راه را براي گروه باز كند. دزد داستان هم كه چابك‌ترين عضو گروه است، مي‌تواند با استفاده از كمان خود دشمنان را از فاصله دور مورد هدف قرار دهد و توانايي ويژه او استفاده از طنابي قلاب‌دار براي بالا رفتن از در و ديوار است.


سبك بازي Trine 2 پلتفرمر Side-Scrolling‌ است. يعني شخصيت‌هاي بازي فقط مي‌توانند به چپ و راست و بالا وپايين بروند. اما در كنار چالش‌هاي آشناي بازي‌هاي پلتفرمر، Trine 2 شمايي از سبك‌هاي ديگر را نيز به بازي اضافه مي‌كند. يكي از اين سبك‌هاي جذاب، نقش‌آفريني (RPG)‌ است. عناصر نقش‌آفريني در Trine 2 بسيار خفيف هستند اما به جذابيت بازي كمك فراواني مي‌كند. هر سه قهرمان بازي به مرور تجربه بيشتري به دست مي‌آورند و به اين ترتيب توانايي‌هاي آن‌ها ارتقا مي‌يابد. به عنوان مثال، ساحر به جادوهايي قدرتمند‌تر دست مي‌يابد و دزد مي‌تواند تيرهاي آتشين يا يخي پرتاب كند. هر بار كه شخصيت‌ها ارتقاي سطح پيدا مي‌كنند، امتياز خاصي به دست مي‌آورند كه مي‌توانيد از آن‌ها براي انتخاب مهارت‌هاي جديد استفاده كنيد.


تنها چند ثانيه پس از شروع بازي، بهترين ويژگي Trine 2 خودنمايي مي‌كند كه چيزي نيست جز گرافيك خيره‌كننده بازي. در حالي خود بازي به شيوه دوبعدي انجام مي‌شود، اشيا، شخصيت‌ها و محيط بازي همگي سه‌بعدي هستند و به بهترين شكل ممكن طراحي شده‌اند، طوري كه اگر Trine 2‌ را يكي از زيباترين بازي‌هاي سال 2011 بناميم (بازي در آخرين روزهاي سال 2011 ميلادي منتشر شد) اغراق نكرده‌ايم. هر فريم بازي مانند تابلو نقاشي چشم‌نوازي است كه گويي روزها براي كشيدن آن وقت صرف شده است.در حالي كه در بازي به پيش مي‌رويد، تصاوير پس‌زمينه مدام عوض مي‌شوند و زيبايي شگفت‌انگيزي به محيط مي‌دهند. جزئيات گرافيك بازي به طرز عجيبي مفصل است و استفاده از اين همه گرافيك فني و هنري در يك بازي پلتفرمر جاي شگفتي دارد. بعيد است كسي در همان دقايق ابتدايي بازي مسحور محيط زيبا و سرشار از رنگ بازي نشود و خوشبختانه همين محيط زيبا موفق شده است كاستي‌هاي كوچك بازي را به خوبي پوشش دهد.


اما بعد از اين‌كه چشمانتان به گرافيك خيره‌كننده بازي عادت كرد، متوجه مي‌شويد كه Trine 2 در بخش پياده‌سازي مكانيك‌هاي بازي هم موفق عمل كرده است. قهرمان‌هاي بازي كارهاي زيادي نمي‌توانند انجام دهند، به همين دليل نبردها بسيار سرراست و به طورمعمول آسان است و چندان بازيكن را به دردسر نمي‌اندازد. شايد اين سادگي براي كساني كه به دنبال درگيري‌هاي پيچيده، استفاده از ضربه‌هاي تركيبي يا دست‌كم چندين نوع حمله و دفاع متفاوت براي شرايط مختلف هستند خوش‌آيند نباشد، اما اگر دوست داريد نبردهاي بازي را با ريتمي سريع و پر سر و‌ صدا، نه‌چندان دشوار و بدون اعصاب‌خردي به پايان برسانيد، از جنگ‌هاي فراوان بازي لذت خواهيد برد.


اما در كنار جنگيدن، ديگر بخش مهم بازي معماهاي آن است. بازي Trine 2 پر از معماهاي گوناگون است كه گرچه هيچ‌ يك نبوغ‌آميز نيستند (در مقايسه با پلتفرمرهاي مطرحي مانند Limbo) اما چالش‌برانگيز و جذاب‌‌اند. در مواجهه با معماهاي بازي است كه بازيكن دومين برگ برنده بازي را مي‌بيند: فيزيك عالي.استفاده از فيزيك در بازي Trine 2 فوق‌العاده است و بيشتر معماهاي بازي هم بر اساس همين موضع است. فيزيك در اين بازي به شيوه‌اي عالي پياده شده است، طوري كه شايد معماهاي بازي را بتوان به شيوه‌اي حل كرد كه حتي به فكر طراحان بازي هم نرسيده است. در واقع به دليل همين موضوع، در دنياي Trine 2 هر چيزي امكان‌پذير است. گاهي انجام دادن اشتباهي بزرگ در بازي ناگهان راهكاري را به شما نشان مي‌دهد و مشكلي را از پيش رويتان برمي‌دارد، گاهي هم نقشه‌ي پيچيده‌اي كه براي حل معما كشيده‌ايد با يك اتفاق پيش‌بيني نشده نقش بر آب مي‌شود. در واقع ساز و كار بازي به گونه‌اي است كه حتي اگر به دليل ايرادهاي فني در جايي از بازي گير بيفتيد، بعيد است نتوانيد با استفاده از فيزيك قدرتمند بازي راه جديدي براي حل مشكل‌تان پيدا كنيد.


نسخه دوم بازي Trine از لحاظ گيم‌پلي تفاوت چنداني با نسخه اصلي بازي كه در سال 2009 عرضه شده‌ بود ندارد. قهرمان‌هاي بازي كم و بيش با همان توانايي‌ها دوباره براي نجات سرزمين خود دست به سفري ماجراجويانه مي‌زنند. اگر نسخه اصلي را بازي كرده باشيد، تا حدود زيادي با حال و هواي قسمت دوم آشنا خواهيد بود. مهم‌ترين تغييرات قسمت دوم در جلوه‌هاي ديداري خيره‌كننده و البته بخش چند نفره آنلاين است.


در Trine 2 برخلاف قسمت اول مي‌توان بازي را به همراه دو بازيكن ديگر به صورت آنلاين انجام داد. هر بازيكن كنترل يكي از قهرمان‌ها را به دست مي‌گيرد و سپس اعضاي گروه راهي سفر پرماجراي خود مي‌شوند. استفاده صحيح از مهارت‌ها و همچنين همكاري مناسب با ساير بازيكنان، تضمين كننده موفقيت گروه سه‌نفره شما است و اگر بتوانيد اين كارها را درست انجام دهيد، تجربه بسيار لذت‌بخشي از انجام دادن بازي به صورت آنلاين خواهيد داشت. به عنوان جمع‌بندي نهايي، مي‌توان گفت Trine2 از مجموعه‌اي از مكانيك‌ها تشكيل شده است كه هر يك پيش از اين به شكلي بهتر در بازي ديگري به كار گرفته شده‌اند. اما سازندگان Trine 2 موفق‌ شده‌اند به شكلي بسيار موفق تمام اين مكانيك‌هاي متنوع را به هم چفت‌و بست كنند و محصولي يكپارچه‌ بسازند. بازي بدون كاستي نيست، اما به لطف معماهاي هوشمندانه، فيزيك عالي و جلوه‌هاي ديداري فوق‌العاده، مي‌توان از تمام آن‌ها چشم پوشيد و از انجام دادن آن لذت برد.


اگر انتظار شما از بازي‌هاي پلتفرمر معماهاي بسيار پيچيده و خلاقانه است كه براي حل كردن هر يك بايد دقايق زيادي را به فكر كردن بگذرانيد، بعيد Trine 2 بتواند نظرتان را جلب كند. اما اگر دنبال پلتفرمر زيبا، خوش‌ساخت و ملايمي هستيد كه مدام شما را بابت اشتباه‌هايي كه مرتكب مي‌شويد تنبيه نكند، بدون شك Trine 2 همان گم‌گشته شماست!
نظرات بازدیدکنندگان
خوب
ميانگين امتيازي که 3 نفر از خوانندگان به اين مطلب داده‌اند : 4.33 از 6


به اين مطلب چه امتيازي مي‌دهيد؟ ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.
نام (اختیاری)
Email (اختیاری)
نظر (اختیاری و حداکثر 1000 کاراکتر)
پیام شما شامل 0 کاراکتر است