Banner Advertisement
Banner Advertisement
Flash Banner AD
Banner Advertisement

آشنایی مختصری با تاریخچه شرکت دل

رويايي در دل
يکشنبه 27 آذر 1390

حسين رسولي

اشاره:
نشریه عصرشبکه - سال 1984 بود و تمام دانشجوهای دانشگاه تگزاس تنها به فکر تحصیل و فارغ‌التحصيلي بودند. ولی یکی از آن‌ها در خوابگاه خود به آینده‌ای بزرگ می‌اندیشید. نام این جوان 19 ساله مایکل دل بود.در آن سال مایکل از اتاق کوچک خوابگاهش و تنها با 1000 دلار شرکتی را تاسیس نمود...

سال 1984 بود و تمام دانشجوهای دانشگاه تگزاس تنها به فکر تحصیل و فارغ‌التحصيلي بودند. ولی یکی از آن‌ها در خوابگاه خود به آینده‌ای بزرگ می‌اندیشید. نام این جوان 19 ساله مایکل دل بود.در آن سال مایکل از اتاق کوچک خوابگاهش و تنها با 1000 دلار شرکتی را تاسیس نمود که در اندك مدتي به یکی از 25 شرکت بزرگ دنیا تبدیل شد. دل جوان، رویای ساخت کامپیوترهایی را در سر داشت که در عین سادگی از نظر کارایی بتوانند تمامی نیازهای فردی کاربر را تامین کنند و همین رویا بود که مدتي بعد شرکت عظیم دل را به وجود آورد.


بنابراین مایکل در نقش يك بازاریاب از مشتریان نیاز اصلی آن‌ها را می پرسید و با سرهم کردن کامپیوترها در خوابگاهش، بازاریابی خود را به مرحله فروش می‌رساند. ولی این موضوع چندان به مذاق مسئولان دانشگاه خوش نمی‌آمد و در سال1985 مایکل دل از دانشگاه اخراج شد.این موضوع باعث شد او با قرض کردن سیصدهزار دلار قيد تحصيل در دانشگاه را بزند و به طور رسمی تمام وقت خود را وقف شرکتش کند. در اواخر همان سال بود که اولین کامپیوتر رسمی شرکت دل به نام Turbo PC روانه بازار شد. این کامپیوتر با قیمت 795 دلاری خود و با عملكرد سخت‌افزاری مناسب توانست پایه‌هاي شرکت را مستحکم سازد که البته در این راه معرفی این محصول در نشریات تخصصی کامپیوتري تاثیر چشم‌گيري داشت.روش کار شركت به این ترتيب بود که جزييات نيازهاي مشتری را دریافت نموده و محصولی دقیقا مطابق نظر او را فراهم می‌كرد و به این ترتیب بود که تنها در سال اول کاری، گردش مالی 73 میلیون دلاری برای شركت دل به ثبت رسید.


در سال 1988 بود که با ورود دل به کشور ایرلند، ارزش آن که حالا یک شركت بین المللی به حساب می‌آمد به 90 میلیون دلار افزایش یافت. از سوي ديگر، نام شركت نيز بهDell Computer Corporation تغيير كرد تا ديگر دل به نامي آشنا براي جهانيان تبديل شود.

ورود به عرصه بزرگان
در سال 1988 بود که سه و ‌نیم میلیون سهام شرکت Dell در بازار بورس به قیمت هشت و نیم دلار برای هر سهم به فروش رسید و دل به‌طور رسمی به یک شرکت سهامی عام تبديل شد.در سال 1992 نشریه بزرگ و معتبر فورچون (fortune) شرکت دل را به‌عنوان یکی از 500 کمپانی بزرگ دنیا معرفی كرد و جالب‌تر این بود که مایکل دل رکورد جوان‌ترین مدیر اجرایی در این لیست 500 شرکتي را به خود اختصاص داد.با شروع دهه نود ميلادي، مجموعه دل با یک چالش جدی روبه‌رو شد. شرکت کامپک (Compaq) به عنوان رقیبی جدی در راه شرکت دل قرار گرفته بود. ولی این بار نیز دل قدرت‌نمایی تمام عیاری را به معرض نمایش گذاشت.


وقتی که اين شرکت احساس کرد قدرتش در آمریکا به چالش کشیده شده است، صورت مساله را عوض کرد و با خریدن شرکت رقیب، کامپک را به عنوان زیرمجموعه خود معرفی نمود تا بزرگ‌ترین تولیدکننده کامپیوتر ایالات متحده لقب گیرد. پس از این ماجرا لوگوی شرکت دل نیز به مدل مدرن‌تری تبدیل شد تا عصر جدید دل شروع شود.

سقوط و صعود
در سال 2002 دل به بازارهای جانبی کامپیوتر پای گذاشت و با عرضه محصولاتی در شاخه‌‌های تصویری، پخش‌کننده‌های دیجیتال صوتی و چاپگر‌ها تجارت خود را تا حد بسیار بالایی گسترش داد و در سال 2003 نام .Dell Inc برای این شركت درنظر گرفته شد.در سال 2004 بود که کوین رولینز به جای مایکل دل سکان هدایت این کشتی عظیم صنعتی را بر‌عهده گرفت ولی در طول 3 سال مدیریت او، شرکت به هیچ عنوان نتوانست قدرتی را که مايکل دل برایش فراهم كرده بود به نمایش بگذارد. به همین علت در سال 2007 رولینز از سمت خود استعفا كرد تا مایکل دل به کمپانی خودش بازگردد.دل در طول این مدت از رتبه بیست و پنجم برترین شركت‌های جهان به خارج از رده 200 کمپانی برتر نزول یافته بود. ولی با بازگشت مایکل دل اوضاع نیز بهتر شد تا جايي كه شرکت دل در حال حاضر در رده 122 فهرست مذكور قرار گیرد ( به نقل از نشریه فوربس).


در حال حاضر هر سهم این شرکت 24,15 دلار ارزش دارد و مجموع ارزش شرکت 80,27 ميليارد دلار برآورد می‌شود. شرکت Dell در حال حاضر بیش از یکصد هزار کارمند دارد و همچنان رویایی را که از یک اتاق پرورش یافته بود گسترش می‌دهد؛ رویایی که بدون اندكي جسارت و بلندپروازي بنيان‌گذار آن شايد هیچ‌گاه محقق نمي‌شد.
نظرات بازدیدکنندگان
خيلي خوب
ميانگين امتيازي که 8 نفر از خوانندگان به اين مطلب داده‌اند : 5.25 از 6


به اين مطلب چه امتيازي مي‌دهيد؟ ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.
نام (اختیاری)
Email (اختیاری)
نظر (اختیاری و حداکثر 1000 کاراکتر)
پیام شما شامل 0 کاراکتر است