Banner Advertisement
Banner Advertisement
Flash Banner AD
Banner Advertisement
  مقالات >  کارگاه شبکه

آشنايي با فناوري NFC (قسمت سوم)

NFC، ارتباطی نوين با برد کوتاه
ماهنامه شبکه - تیر 1390 شماره 123

منبع: پاپيولار ساينس گردآوری و ترجمه: علی حسینی

اشاره:
ماهنامه شبکه - NFC (سرنام Near Field Communication) يک فناوری ارتباطی با برد کوتاه است که هرچند از پيدايش آن چند سالی می‌گذرد، اما تاکنون چنان‌که بايد گسترش نيافته‌است...

اين مطلب يكي از مقالات بخش ويژه نشريه ماهنامه شبكه در شماره 125 با عنوان NFC، گامی بلند در برد کوتاه مي‌باشد. جهت دريافت اين بخش ويژه به بخش پرونده‌هاي ويژه سايت مراجعه نمائيد.

NFC(سرنام Near Field Communication) يک فناوری ارتباطی با برد کوتاه است که هرچند از پيدايش آن چند سالی می‌گذرد، اما تاکنون چنان‌که بايد گسترش نيافته‌است. اما با پشتيبانی شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ جهان و نيز تعیین مشخصه‌های اين فناوری از سوی NFC Forum (مجمعی که توسعه آن را برعهده دارد) و نيز مزيت‌های آن پيش‌بینی می‌شود که گسترش NFC با سرعت فزاينده‌ای پيش برود. اين نوشتار برگرفته از مطلبی است که توسط دن نوسوويتز در سايت پاپيولار‌ساينس منتشر شده و برای پرداختن بيشتر به مطلب در برخی موارد توضيحات و تصاويری اضافه شده‌است.

چندی پيش سازندگان اسمارت‌فون، ارائه كنندگان خدمات بی‌سيم و عرضه‌کنندگان کارت‌های اعتباری همگی از اشتياق خود برای استفاده از فناوری ارتباطات برد کوتاه سخن گفتند. به طور كلي آن‌ها معتقد بودند، NFC قابليت‌های چشم‌گير متعددی دارد. در آينده‌ای نزديک خواهيم توانست کارهایی مانند پرداخت وجه و باز کردن قفل درب خانه را با گوشی‌های موبايل و با استفاده از فناوری NFC انجام دهيم و همچنين برخلاف فناوری‌هایی مانند وای‌فای نگران فراموش‌کردن يا لو رفتن رمزهاي‌عبورمان نباشيم.

چه زيرساخت‌هایی مورد نياز است؟
عموماً تصور می‌شود که پشتيبانی اسمارت‌فون‌ها از NFC مستلزم تغييرات اساسی در زيرساخت آن‌ها است، اما چنين نيست. با توجه به اين‌که NFC صورت تکامل‌يافته RFID است، با پايانه‌های فعلی RFID شرکت‌های مختلفی مانند ويزا و مسترکارت و نيز طيف گسترده‌ای از مراکز تجاری بين‌المللی و محلی سازگار است. از اين‌رو، برای پرداخت‌های بی‌سيم به سخت‌افزار جديد و خاصی نياز نخواهيم داشت.البته، آن دسته از مراکز تجاری که می‌خواهند از تعداد بيشتري از مزيت‌های NFC مانند آگهی‌های عامه‌پسندتر و دوطرفه استفاده کنند بايد يک قطعه ويژه سازگار با NFC در پايانه فروش نصب کنند. به عنوان مثال، اگر مک‌دونالد بخواهد بداند که يک مشتری خاص در هر وعده به‌طورمعمول چند عدد ناگت جوجه می‌خورد، بايد يک پايانه دوطرفه NFC نصب کند. اما شرکت‌های کوچک معمولاً به چنين داده‌هایی نياز ندارند. يک شرکت کوچک می‌‌تواند از يک دستگاه RFID خوان ارزان‌تر که با همان سيستم کار می‌کند، استفاده کند.


از نظر سخت‌افزاري تلفن‌ها هم می‌توان انتظار داشت که ماجول‌هاي NFC در نسل جديد اسمارت‌فون‌ها به کار گرفته شود و اين گوشی‌ها یکی پس از ديگری بازار را گرم‌تر کنند. گوگل با عرضه نسخه  2,3 ‌آندروئيد موسوم به Gingerbread قابليت‌های جديدی از NFC را در آن گنجاند و به تازگي نيزGoogle Wallet  را معرفي كرده است. مجمع NFC نيز شرکت‌های بزرگی مانند سونی، ال‌جی، نوکيا، موتورولا، کوالکام و RIM را از اعضای اصلی خود به شمار می‌آورد. تا زمان نوشته شدن اين مطلب، تنها گوشی‌هاي اندكي مانند Nexus S گوگل دارای تراشه NFC است (که شايد تا مدتی بدون استفاده بماند)، اما دستگاه‌های مجهز به نسخه‌های آتی آندروئيد، بلک‌بری و شايد iOS قابليت‌های NFC را افزايش خواهند داد. برای نمونه گفته می‌شود آی‌فون 5 از پروتکل NFC پشتيبانی خواهد کرد.

آيا NFC از امنيت کافی برخوردار است؟
NFC ذاتاً با نگرانی‌هایی همراه است، زيرا می‌تواند داده‌های بسيار حساس را از طريق امواج انتقال دهد و دست‌کم از منظر تئوريک ممکن است اين داده‌ها حين انتقال توسط امواج به طور غيرمجاز مورد دسترسی قرار بگيرند. نكته جالب توجه اين که پروتکل NFC به خودی خود در مقابله با شنود داده‌ها از تمهيدات امنیتی اندکی برخوردار است. تمهيداتی که مجمع NFC مورد توجه قرار داده‌ به جنبه‌های فيزيکی اين پروتکل محدود است. به عنوان مثال، حداکثر برد NFC در انتقال داده بين دو دستگاه، چهار اينچ است و از اين‌رو شنود يا دسترسی غيرمجاز به داده‌ها در اين محدوده کوچک بسيار دشوار خواهد بود، مگر اين‌که از ترفندهای پيچيده‌ای استفاده شود. همچنين وقتی که از NFC استفاده نمی‌شود می‌توانيم آن‌را خاموش کنيم تا به اين‌وسيله امنيت آن‌را افزايش دهيم. اما اين راهکارها کافی نيستند؛ عنوان کردن چنين مواردی مثل اين است که بگوييم چون کيف پولمان در جایی است که کيف‌قاپ نمی‌تواند به آن نزديک شود، پس امن و غيرقابل شناسایی است.


در واقع تمهيدات پيشرفته امنیتی مانند رمزنگاری و تعیین رمزعبور در NFC بر عهده کسی گذاشته شده که از آن استفاده می‌کند، پس بايد اميدوار باشيم بانکی که مشتری آن هستيم اطلاعات بانکی‌مان را رمزنگاری کرده باشد و نيز اميدوار باشيم که گوگل، اپل يا RIM اطلاعات حساب کاربری‌ما را به رمز در‌آورند و همچنين از قفل‌ساز ديجيتال‌مان مطمئن باشيم که کليد مجازی خانه‌ پيشرفته‌مان را رمزنگاری کرده باشد. می‌توان گفت، بهره‌گيری از رمزعبور و رمزنگاری در محصولات شرکت‌هایی که در بالا ذکر شد، کار آسانی است که البته بايد برای عملی‌کردن آن گام‌هايي بردارند.


شرکت‌های بزرگ عرضه‌کننده کارت‌های اعتباری که از فناوری RFID پشتيبانی می‌کنند، برقراری امنيت پايانه‌های فروش با استفاده از پروتکل ISO 14443 را به يک استاندارد تبديل کرده‌اند و NFC نيز می‌تواند بی‌آن‌که به تغییرهای خاصی نياز داشته باشد، از همين تمهيدات استفاده کند. راهکارهای پيشرفته‌تر امنیتی مانند رمزنگاری که به تازگی درباره NFC مورد توجه قرار گرفته‌است، از شنود اطلاعات پيش‌گيری می‌کند و به گفته مجمع NFC انجام اين کار برعهده توسعه‌دهندگان است. اين‌که مجمع NFC اعمال تمهيدات امنیتی را به طرف سوم محول می‌کند، چندان خرسندکننده نيست و انتظار می‌رفت که استاندارد رمزنگاری از همان آغاز در خود اين فناوری يکپارچه شود. تهديد ديگر برای امنیت NFC نابود شدن سيگنال‌های آن است. نابود کردن سيگنال از شنود آن ساده‌تر است. هکرهای RFID همچنين می‌توانند قابليت ارتباطی تراشه را دچار نقص کنند و برای مقابله با حمله‌هايي از اين قبيل راه مشخصی وجود ندارد. البته، دلیلی ندارد کسی بخواهد سيگنال NFC را نابود کند، زيرا چنين چيزی برای هکر کاربرد اقتصادی ندارد.

"حداکثر برد NFC در انتقال داده بين دو دستگاه، چهار اينچ است و از اين‌رو شنود يا دسترسی غيرمجاز به داده‌ها در اين محدوده کوچک بسيار دشوار خواهد بود."


 در گفت‌وگو با مرکز سازماندهی امور بانکی ايالات‌متحده (Federal Reserve) از آن‌ها خواستيم تا ببينند آيا NFC نيز مشمول بندهای مصوبه Truth in Lending Act می‌شود يا خير؛ Truth in Lending Act مصوبه‌ای است که مشتريان را از پرداخت مبالغ بيش از پنجاه دلار توسط کارت‌های اعتباری و مالی منع می‌کند (تقريباً مشابه قانون بانکی کشور ما که سقف برداشت روزانه از عابربانک‌ها را چهارميليون ريال تعيين کرده‌است).  اين‌كه در اين مصوبه از NFC به طور خاص نام برده نشده‌، با توجه به جديد بودن اين فناوری موضوع عجيبی نيست. نماينده فدرال اين مرکز اظهار داشت، در اين مصوبه بندهایی وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توان NFC را نيز مشمول اين قانون دانست.


او از اين‌که چرا NFC مشمول قانون Electronic Funds Transfer نمی‌شود، اظهار بی‌اطلاعی کرد و افزود انتقال داده با استفاده از NFC نيز گونه‌ای از انتقال الکترونیکی محسوب می‌شود و فناوری‌های بی‌سيم ديگر از جمله انتقال مغناطیسی ‌اکنون مشمول همين قانون هستند. منظور او از انتقال مغناطیسی، تراشه‌های RFID است که در کارت‌های اعتباری از آن‌ها استفاده می‌شود و با توجه به اين‌که NFC ذاتاً نسخه‌ای تکامل‌يافته از RFID است، به سادگی می‌توان نتيجه گرفت که قوانين مذکور را می‌توان به آن تعميم داد.

آيا NFCموفق خواهد بود؟
NFC ظرفيت‌های زيادی دارد و چنين به نظر می‌رسد که با توجه به پشتيبانی بانک‌ها، سازندگان سخت‌افزار و فروشگاه‌های خرده‌فروشی از اين فناوری گسترش آن در کوتاه مدت عملی شود. گسترش اين فناوری به چگونگی پياده‌سازی آن و پرهيز از پيچيدگی و ابهام در استفاده از آن بستگی دارد و بايد به زبانی ساده‌تر به مردم شناسانده شود. اگر اين کارها به درستی انجام شوند راهکارهای جدیدی برای خريد کالا و خدمات، تبليغات و دادوستد داده‌ها گسترش خواهند يافت.

قسمت اول مقاله

قسمت دوم مقالهمطالب مرتبط
• NFC امن است يا نه؟
( NFC - NFC - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )
• ايسوس نخستين کامپيوتر کيس‌دار مجهز به تراشه NFC را معرفی کرد
( NFC - NFC - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )
• ده فناوري تأثيرگذار بر شبكه‌هاي كامپيوتري! (قسمت اول)
( NFC - NFC - Near Field Communication - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )
• ويزا برای گوشی‌های NFC
( NFC - NFC - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )
• آشنايي با فناوري NFC (قسمت پایانی)
( فناوري NFC - NFC - - NFC - )
• آشنايي با فناوري NFC (قسمت چهارم)
( فناوري NFC - NFC - NFC - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )
• آشنايي با فناوري NFC (قسمت دوم)
( NFC - NFC - Near Field Communication - فناوري NFC - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )
• آشنايي با فناوري NFC (قسمت اول)
( NFC - NFC - فناوري NFC - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )
• پرونده ويژه NFC منتشر شد!
( NFC - NFC - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )

نظرات بازدیدکنندگان
عالي
ميانگين امتيازي که 3 نفر از خوانندگان به اين مطلب داده‌اند : 6 از 6


به اين مطلب چه امتيازي مي‌دهيد؟ ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.
نام (اختیاری)
Email (اختیاری)
نظر (اختیاری و حداکثر 1000 کاراکتر)
پیام شما شامل 0 کاراکتر است