Banner Advertisement
Banner Advertisement
Flash Banner AD
Banner Advertisement
  مقالات >  شاهراه اطلاعات

عصر جديد - بازي‌ها و بازيگرها


ماهنامه شبکه - مرداد ۱۳۸۴ شماره 56

بابک احترامي

اشاره:
با اين كه در شماره گذشته ماهنامه، بخش پرونده ويژه را به مقوله بازي اختصاص داديم، اما اهميت نمايشگاه E3 امسال به حدي بود كه ديدم حيف است در صفحه "عصر جديد" مطابق رسم هر ساله، در اين رابطه گزارشي نداشته باشيم. در قسمت دوم عصرجديد هم سري به يك روستا در اتريش مي‌زنيم تا ببينيم چگونه اين روستاييان توانسته‌اند يك تلويزيون اينترنتي محلي ايجاد كنند.

تجربه E3
"نمايشگاه سرگرمي‌هاي الكترونيك" يا همان E3 كه كوتاه‌شده عبارت Electronics Entertainment Expo است، مهم‌ترين نمايشگاه در حوزه بازي و game محسوب مي‌شود، عرصه‌اي كه بازيگران اصلي آن شركت‌هاي بزرگي چون مايكروسافت و سوني هستند. اين نمايشگاه هميشه داغ‌ترين خبرها را به دنبال داشته است، و امسال به ويژه درزمينه دستگاه‌هاي كنسول بازي رقابت، داغِ داغ است.

خبرهايي كه امسال از E3 بيرون آمد به قدري جدي بودند كه آگاهان بلافاصله شروع دوره جديدي را در حوزه بازي‌هاي كامپيوتري نويد دادند و پيش‌بيني كردند كه پيكار ميان كنسول‌هاي بازي وارد مرحله تازه‌اي مي‌شود: Xbox جديد، PlayStation جديد، و Nintendo جديد سه محصولي هستند كه در اين نمايشگاه كانون اصلي اخبار بودند.

سه كمپاني بزرگ دستگاه‌هاي جديدي ساخته‌اند و هر سه انتظار دارند ماشين آنها در خانه‌هاي مردم جاي ثابتي پيدا كند و مايكروسافت و سوني به طور مشخص در نظر دارند كنسول‌هاي خود را به يك دستگاه مركزي صوت و تصوير تبديل كنند.

محصول جديد سوني به نام پلي‌استيشن 3 قرار است بهار سال آينده وارد بازار شود، ماشيني با پردازنده سلولي GHz 3.2، قابليت ميزباني تا هفت دستگاه Bluetooth و اسلات‌هايي براي قبول حافظه‌هاي كارتي و هاردهاي جداشدني. اين دستگاه حتي ديسك‌هاي Blue-Roy را هم قبول مي‌كند، كه ظرفيت آن‌ها شش برابر DVD است.
رايان بولينگ از سوني مي‌گويد: "پلي‌استيشن3 قطعاً هر نوع سليقه‌اي را در سرگرمي ديجيتال پاسخ خواهد داد. تصاوير با استاندارد High Definition خواهند بود. PS3 قرار است زيربنايي باشد براي نسل آينده كه حداقل 5 تا 10 سال ديگر دوام بياورد".

سوني مدعي است PS3 سي‌وپنج برابر قدرتمند‌تر از PS2، و دو برابر سريع‌تر از Xbox 360 است. Xbox 360 قرار است تا پايان سال در فروشگاه‌هاي سراسر جهان ظاهر شود.

تمام كنسول‌هاي نسل بعدي قابليت اتصال به اينترنت را خواهند داشت، ولي مايكروسافت به خاطر اين كه سرويس Xbox Live را مدتي است راه‌اندازي كرده (اين نشاني
)، در اين زمينه پيشتاز است.

ديويد هافورد، مدير گروه توليدي Xbox مي‌گويد: "تا حالا دو ميليون نفر تصميم گرفته‌اند از اين سرويس استفاده كنند، بنابراين خيال ما راحت است كه حداقل به اندازه دو ميليون نفر از نسل بعدي xBox استقبال خواهند كرد. مردم وقتي ببينند كه با چيزهايي مثل VideoChat مي‌توانند در حال بازي كردن ديگران را هم مشاهده كنند، حتماً خوششان مي‌آيد. يا مثلا SpectatorMode حالتي است كه شما مي‌نشينيد و مبارزه بهترين بازيگران را در سراسر جهان مشاهده مي‌كنيد".

Nintendo، به عنوان پدربزرگ بازي‌هاي الكترونيك هم كنسول جديدي را در سال 2006 روانه بازار خواهد كرد كه نامش را Revolution گذاشته است. به گفته رئيس اين شركت، ساتورو ايواتا، كنسول جديد بيشتر از جهت تفريحي پيشرفت خواهد كرد تا از جهت سرعت و كارايي. ايشان اميدوار است اعضاء خانواده را به استفاده از يك مجموعه قابل دانلود ترغيب كند كه در نتيجه 20 سال فعاليت نينتندو جمع‌آوري شده است.

اما از نظر آنكارينو لارا، مدير Gamespot 
"اگر مردم بتوانند تك‌تك بازي‌هاي مورد علاقه خود را براي هر يك از اين دستگاه‌ها خريداري كنند، ديگر دليلي باقي نمي‌ماند كه يكي را بر ديگري ترجيح دهند. در اين صورت است كه آن‌چه اهميت پيدا مي‌كند، خود بازي يا در واقع محصولي است كه روي تمام سيستم‌ها قابل اجرا باشد. آن وقت است كه مردم دنبال اين هستند كه يك Grand TheftAuto براي پلي‌استيشن پيدا كنند، يا يك Halo3 براي Xbox، يا يك Zelda جديد براي Revolution و درواقع به خاطر اين بازي‌هاست كه مي‌روند يك سيستم جديد مي‌خرند. بازي‌ها هستند كه موفقيت اين شركت‌ها را رقم مي‌زنند".

بعد از مدتي بي‌خبري، بالاخره <توني مونتانا
سر و كله‌اش پيدا شد و قرار است در سال 2006 (اما معلوم نيست چه روزي و چه ماهي) در فروشگاه‌ها ديده شود. برنامه‌نويسان همچنان دارند روي اين بازي كار مي‌كنند، اما چند تصوير از صحنه‌هاي آن را منتشر كرده‌اند.

كامرون وبر، تهيه‌كننده اسكارفيس مي‌گويد: "در بازي اسكارفيس شما در يك دنياي آزاد به جاي توني مونتانا ايفاي نقش مي‌كنيد. بازي از همان جا آغاز مي‌شود كه فيلم پايان يافته است. توني در دفتر كارش است و در حالي كه در را مي‌بندد مي‌گويد به دوست كوچولوي من سلام برسان. او اسلحه M-16 خود را به دست گرفته و نارنجك‌انداز را روي آن سوار كرده است. آلپاچينو در اين بازي شكل خودش است و اين حق براي وي محفوظ است كه در مورد قيافه و ظاهر شخصيت كارتوني خود نظر بدهد. حتي صداي هنرپيشه‌اي كه ما در اين بازي استفاده كرديم ابتدا مورد تأييد ايشان قرار گرفته است".

اما آلپاچينو حاضر نشد در بازي ديگري كه مي‌خواستند از روي يكي از فيلم‌هايش بسازند شركت كند. منظور فيلم "پدرخوانده" است. با اين وجود، بيش از بيست هنرپيشه ديگر فيلم اصلي، از جمله مارلون براندو، موافقت خود را در آن مورد اعلا‌م كرده‌بودند حتي مارلون براندو شخصيت جانشين خود در اين بازي را مورد تأييد قرار داد و شش ماه قبل از مرگش در ضبط صدا شركت كرد.

مهارت اين بازي در اين است كه از ابزارهاي خشونت چگونه و چه وقت استفاده كنيد اگر مثلاً به اشتباه كسي را مورد هدف قرار دهيد و بكشيد، مورد خشم دن‌كورلئونه  قرار خواهيد گرفت.

به قول ديويد دي مارتيني، تهيه‌كننده بازي پدرخوانده "در اين بازي شما فرمان نمي‌دهيد، بلكه فرمان مي‌گيريد. هر چه بيشتر وارد دنياي ما بشويد و احترام بيشتري براي خود كسب كنيد، ثروتمندتر خواهيد شد و در ميان خانواده كورلئونه اعتبار بيشتري خواهيد يافت. همين راه پيشرفت را در اين خانواده براي شما باز مي‌كند تا جايي كه نهايتاً پدرخوانده خانواده خود بشويد".

شايد بيشترين نوستالژي را Quake 4 ايجاد كرده باشد. بازي‌هاي Quake در دهه 90 خيلي مورد استقبال قرار گرفتند. در نسخه آخر، بازيگر نقش ماتئو كين را مي‌گيرد، كه در سياره استراگوس براي حفظ جان خود مي‌جنگد. اين نسخه هم تمام ارزش‌هاي بازي‌هاي قبلي را دارد با اين تفاوت كه گرافيك عالي‌ترشده و از مزاياي HD  در Xbox 360 بهره مي‌برد.
 
به هر ترتيب، نمايشگاه امسال E3 به جاي اين كه محلي باشد براي عرضه محصولات حال حاضر شركت‌ها، بيشتر از آمدن نسل جديد خبر مي‌داد. اين يعني اين كه E3 سال آينده از امسال هم جذاب‌تر خواهد بود.

تلويزيون محلي
اگر بخواهيم درباره تلويزيون نظر بدهيم، يكي از چيزهايي كه مي‌گوييم احتمالاً اين است كه تلويزيون دنيا را كوچك كرده است. امروزه اگر اتفاقي در آن سوي دنيا بيفتد زودتر از اتفاقي كه در محله خودمان مي‌افتد از آن آگاه مي‌شويم. اما بعضي محله‌ها دارند اين وضعيت را تغيير مي‌دهند و با استفاده از تكنولوژي تلويزيون افراد جامعه محلي خود را به يكديگر نزديك‌تر مي‌كنند.

حوالي شهر لينز در شمال اتريش، منطقه‌اي قرار دارد به نام Engerwitzdorf كه در ميان تپه‌هاي سر سبز پوشيده شده است. اين منطقه شامل چيزي در حدود 30 روستاي كوچك و بزرگ است. Buntes Fernsehen كه به زبان اتريشي‌ها يعني"تلويزيون رنگارنگ"، يك سرويس تلويزيوني محلي است كه به صورت باند پهن و روي كابل محلي توسط شركت مخابرات اتريش فراهم شده است. محتواي اين تلويزيون، كه در تابستان سال 2004 راه‌اندازي شد، منتخبي از فيلم‌هاي كوتاه در مورد وقايع محلي و زندگي اهالي آنجاست. اين سرويس به صورت "درخواستي" يا اصطلاحا video-on-demand ارائه مي‌شود؛ يعني هر بيننده مي‌تواند هر زمان هر فيلمي را كه مي‌خواهد خودش تعيين كند. بعضي برنامه‌ها مستند و بعضي ديگر ساختگي هستند، اما تمام آن‌ها را چند‌تن از اهالي علاقه‌مند به فيلم و تلويزيون ويرايش و زمان‌بندي مي‌كنند.

استفان توارزر، از شركت مخابرات اتريش توضيح مي‌دهد: "دليل ما براي راه‌اندازي تلويزيون رنگارنگ در يك منطقه كوچك روستايي اين بود كه مناطق كوچك معمولاً يك سري فعاليت‌هاي اجتماعي دارند كه خيلي به هم وابسته‌اند. آن‌ها اتحاديه دارند، باشگاه دارند، مراسمي محلي دارند كه در زمان‌هاي مشخص انجام مي‌شوند، و خيلي چيزهاي ديگر كه همگي براي ساير مجامع و مناطق روستايي جالب توجه هستند".

بديهي است كه ساخت فيلم هم مثل بسياري از فعاليت‌هاي محلي، در اوقات فراغت و فرصت‌هاي موردي انجام مي‌گيرد. مثلاً آخرين فيلمي كه ساخته‌شد مربوط به مراسم جشن ماه مي بود كه هرساله برگزار مي‌شود. در اين مراسم صدها تيرك چوبي روي زمين كار گذاشته مي‌شوند و روي هر كدام گل و روبان مي‌آويزند.

تيم فيلم‌بردار هر كدام دوربين‌هاي خودشان را دارند. يك سري دوربين‌هاي ديجيتالي حرفه‌اي دارند و يك سري دوربين‌هاي ساده‌تر خانگي. همه آنها از نوارهاي Mini-DV يا DVCAM استفاده مي‌كنند، كه تازگي‌ها خيلي رايج شده و هم حرفه‌اي‌ها و هم آماتورها از آن‌ها راضي هستند.

ابتدا هر يك از اعضا تيم يك آموزش كلي و سريع مي‌بينند و بعد وارد كار مي‌شوند تا خودشان تجربه كنند و چيز ياد بگيرند. فيلم‌هايي كه ساخته مي‌شود از نظر كيفيت با هم فرق دارند. از فيلم‌هاي خانگي حرفه‌اي‌تر هستند، اما طبيعتاً به‌پاي فيلم‌هاي تلويزيوني با آن بودجه‌هاي كلان نمي‌رسند. اما همان طور كه گفتم، كيفيت فيلم هدف اين سرويس نيست.

به اعتقاد يوهان شيمبوك، بخش‌دار Engerwitzdorf "تلويزيون رنگارنگ مي‌تواند موجب تحرك مردم منطقه شود. اين تلويزيون فقط براي سرگرمي و نمايش نيست، بلكه خبرهاي منطقه و وقايع هر محله را گزارش مي‌دهد. به عنوان مثال، فيلم‌هايي كه از تصادفات مكرر در چهارراه‌ها تهيه و پخش مي‌شود عملاً به اصلاح مقررات و بهتر شدن امنيت منجر شده است. تلويزيون رنگارنگ فرصتي را به جامعه مي‌دهد كه تأثير بيشتري بر تصميم‌سازان و قانون‌گذاران بگذارند".

با ارزان‌تر شدن دوربين‌ها و نرم‌افزارهاي ويرايش تصوير، كاربراني چون فيلم‌سازان منطقه Engerwitzdorf  دست‌شان براي ساخت فيلم‌هايي كه سابق از اين فقط با بودجه‌هاي هنگفت ملي و منطقه‌اي امكان‌پذير بود بازتر مي‌شود.

و به گفته مديران شركت مخابرات اتريش كه سخت‌افزار اين مجموعه را نصب كرده‌اند، اين از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است: "محتواي ساخته شده به دست كاربر نقشي بسيار بسيار مهم در تلويزيون و راديو دارد. حتماً درباره podcasting چيزهايي شنيده‌ايد، و حتماً مي‌دانيد كه وبلاگ چه دريچه‌هايي را باز كرده است. همه اينها نشان مي‌دهند كه محتواي ساخته شده به دست كاربر هدايت‌گر رسانه‌هاي آينده هستند".مطالب مرتبط
• گرماي برفي
( هنر و سرگرمي )
• مورد مجازی یک هنرپیشه؛ مروري بر شيوه ساخت فيلم «مورد عجيب بنجامين باتن»
( هنر و سرگرمي )
• داستان «داستان اسباب بازی»
( هنر و سرگرمي )
• اين هيولاها حقيقي هستند!
( هنر و سرگرمي )
• يك خانواده تمام‌عيار؛ نگاهي به مجموعه Adobe CS4
( هنر و سرگرمي )
• خلاقيت ناب پيكساري‌
( هنر و سرگرمي )
• بازي نور و سايه‌؛ نگاهي به فناوري Ray Tracing شركت اينتل
( هنر و سرگرمي )
• ايستاده با شمشير
( هنر و سرگرمي )
• تخيل ديجيتالي
( هنر و سرگرمي )
• WALL-e؛ تعبير عاشقانه اشكال‌
( هنر و سرگرمي )
• عروسك‌هايي‌كه‌زنده شدند!
( هنر و سرگرمي )
• داستان چيست؟ - تأثيرپذيري متقابل بازي‌هاي كامپيوتري و فيلم‌هاي سينمايي
( بازي كامپيوتري )
• بازگشت سگ‌هاي رنگين‌ - نگاهي به بازي resevoir dogs
( بازي كامپيوتري )
• سه تفنگدار
( بازي كامپيوتري )
• فرود اضطراري بر باند تخيل‌
( بازي كامپيوتري )
• يك سوءاستفاده هنري - ‌نگاهي به بازي پدرخوانده
( بازي كامپيوتري )
• نگاهي به هوش مصنوعي‌ - در بازي‌هاي كامپيوتري
( بازي كامپيوتري )
• همكاري EA و نوكيا
( بازي كامپيوتري )
• تغيير كماندوهاي محبوب ما ‌- بررسي بازي Commandos-Strike Force
( بازي كامپيوتري )
• يك بازي به اهميت يوبي‌سافت - Splinter Cell 3 :Chaos Theory
( بازي كامپيوتري )
• بازي‌هاي ويديويي صادرات جديد هندوستان
( بازي كامپيوتري )
• باز هم بازي‌
( بازي كامپيوتري )
• ادامه جام‌جهاني‌!
( بازي كامپيوتري )
• جنگي به همراه برادران‌ - نگاهي به بازي Brothers in Arms 2
( بازي كامپيوتري )
• آشنايي با DirectX و OpenGL
( بازي كامپيوتري )
• تصميم بزرگ
( بازي كامپيوتري )
• به حساسيت يك توپ گلف‌بررسي بازي - Tiger Woods PGA Tour 06
( بازي كامپيوتري )
• مروري بر موتورهاي گرافيكي با نگاهي به موتور گرافيكي Unreal3
( بازي كامپيوتري )
• سيستم پيشنهادي (براي دوستداران بازي)
( بازي كامپيوتري )

نظرات بازدیدکنندگان
ميانگين امتيازي که 0 نفر از خوانندگان به اين مطلب داده‌اند : -


به اين مطلب چه امتيازي مي‌دهيد؟ ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.
نام (اختیاری)
Email (اختیاری)
نظر (اختیاری و حداکثر 1000 کاراکتر)
پیام شما شامل 0 کاراکتر است